علت سوختن موتور کولر گازی و نشانه های آن | دکتر تعمیرکار
علت سوختن موتور کولر گازی و نشانه های آن

در بیشتر مواقع سوختن موتور کولر گازی به خاطر عدم توجه به نشانه ها و علائم خرابی آن است. هرچه علائم بیشتر بروز کند و شما سرویس کردن کولر را به تعویق بیندازید خسارات جبران ناپذیری برای اسپلیت و قطعات آن نظیر کمپرسور شاهد هستید. انواع اسپلیت ها سیستم تهویه منازل را برعهده دارند. اگر می خواهید سرمای مطلوب را از دستگاه دریافت کنید نیاز است که در نصب و سرویس و مراقبت از آن ماهرترین تکنسین ها را به خدمت بگیرید. دکتر تعمیرکار علت سوختن موتور کولر گازی و نشانه های آن را بازگو خواهد کرد تا به محض رویت اولین علائم از کار افتادگی کمپرسور اسپلت در پی رفع آن باشید تا اجزای حساس کولر گازی دچار آسیب نشوند.

علت های مختلف سوختن موتور کولر گازی کدام است؟

موارد مختلفی منجر به سوختن موتور کولر گازی می شوند که از ایجاد بخشی از آن ها می توانید جلوگیری کنید و این مشکل رایج را به حداقل ممکن برسانید و مانع از سوختن کمپرسور شوید. لذا عمر کولر گازی را افزایش می دهید  پس توجه به علت سوختن موتور کولر گازی و نشانه های آن بسیار حائز اهمیت است.

 1. شوک های الکتریکی و نوسانات برق ورودی

در فصل گرم سال استفاده از کولر گازی به اوج خود خواهد رسید از طرفی مصرف برق افزایش می یابد و دستگاه با خاموشی ها و شوک ها و نوسانات مختلف روبه رو می شود. قطعات اسپلیت بسیار حساس و گران قیمت هستند. پس بهتر است در جهت محافظت و عدم سوختن موتور کولر گازی و دیگر قطعات از یک محافظ برق ۳۰ آمپر استفاده کنید. این محافظ نوسانات برق ورودی به دستگاه را گرفته و باعث یکنواخت شدن جریان برق می شود. لذا یکی از اصلی ترین علت سوختگی کمپرسور اسپلیت همین نوسانات برق شهری است که با رعایت یک نکته و خرید محافظ برق مناسب از ایجاد آن جلوگیری به عمل آورید.

 1. عدم روغن کاری مناسب کمپرسور

یکی دیگر از علت های سوختن موتور کولر گازی روغن کاری نکردن کمپرسور است. اکثر اجزا برای اینکه دچار استهکاک و فرسودگی نشوند به این نیاز دارند که به طور مرتب روغن کاری شوند تا خشک کار نکنند. خشک کار کردن باعث خرابی قطعات می شود از این رو خرابی آن ها فشار وارد شده به کمپرسور را افزایش می دهد.

حتما بخوانید:  ارورهای کولرگازی وست پوینت

خرید روغن مناسب بر کار کرد کمپرسور تاثیرگذار است. زیرا برخی از آن ها در مجاورت حرارت تولید شده کمپرسور چسبناک شده و عملکرد موتور را کاهش می دهند.

 1. احتمال اشکال در سیم کشی اسپلیت

هرگاه درباره طریقه صحیح راه اندازی اسپلیت و وجود نصاب و تکنسین ماهر سخن می گوییم به خاطر اهمیت سیم کشی آن است. سیم کشی دستگاه خصوصا بخشی که یونیت داخلی و خارجی را به هم متصل می کند نیاز به تخصص دارد. اگر پس از روشن کردن دستگاه بوی سوختگی را استشمام کردید و این بو همچنان ادامه دار بود به سرعت دستگاه را خاموش کنید. زیرا سیم کشی داخلی اتصال کرده و موجب سوختن موتور کولر گازی شده است.

 1. خراب شدن فن های کولر گازی

فن ها در هر دو قسمت اسپلیت یعنی یونیت خارجی و داخلی وجود دارند. فن کندانسور در یونیت خارجی و کنار کمپرسور قرار دارد. با چرخش پروانه های فن هوا در بین کویل به جریان می افتد و مانع داغی کندانسور و کمپرسور می شوند. اگر برای فن ها ایرادی  پیش آید در اثر حرارت به کمپرسور فشار وارد خواهد شد و آنگاه باعث سوختن موتور کولر گازی می شود.

در صورت تمایل می توانید به مقاله چرا کولر گازی روی فن کار می کند؟ رجوع کنید.

 1. کم شدن گاز مبرد

کم شدن گاز مبرد و نشتی آن یا استفاده از گاز غیر استاندارد سبب فشار به کمپرسور خواهد شد. اگر کمبود گاز مبرد ادامه داشته باشد با گذشت زمان سبب سوختن موتور کولر گازی است.

 1. کثیف شدن کندانسور

کثیفی کندانسور به این ختم می شود که توانایی این را ندارد که حرارت و داغی گاز را بگیرد. لذا فشار گاز بالا می رود و به ۹۰ درجه می رسد. سپس با بالا رفتن فشار گاز آمپر نیز بالا خواهد رفت سوختگی کمپرسور را در پی دارد.

حتما بخوانید:  مزیت کولر گازی نسبت به کولر آبی

 

علت سوختن موتور کولر گازی و نشانه های آن

 

نشانه های سوختن موتور کولر گازی چیست؟

اتفاقات زیر علائم سوختن موتور کولر گازی هستند. بنابراین سرمای کافی توسط دستگاه تولید نخواهد شد و مجبور به تعویض کمپرسور هستید.

 • بالا رفتن هزینه برق مصرفی

به هر دلیل کمپرسور دچار اختلال شود فشار بیشتری را تحمل می کند. این فشار مصرف برق را زیاد می کند و به طور ناگهانی و یا تصاعدی هزینه قبض برق منزل افزایش می یابد.

 • سر و صدای پنل خارجی

هر زمان اسپلیت را روشن نمودید و بعد صدای غیر طبیعی از یونیت بیرونی شنیدید به کنار آن بروید و مجدد دستگاه را روشن کنید. اگر سر و صدا در همین بخش بود و لرزش هم داشت بدانید یکی از نشانه های سوختن موتور کولر گازی است.

 • کمبود جریان هوای اسپلیت

برای اینکه بتوانید کم بودن جریان هوای دستگاه را تشخیص دهید می توانید دست خود را جلوی پره ها قرار دهید. اگر کمپرسور دچار اشکال شده باشد هوای خارج شده ضعیف می باشد. لذا سریعا دستگاه را خاموش نمایید تا از سوختن موتور کولر گازی جلوگیری کره باشید.

 • تکان خوردن یونیت بیرونی حین روشن شدن اسپلیت

عدم درست استارت خوردن پنل خارجی و لرزش و تکان آن حین روشن کردن اسپلیت نشان دهنده وجود اشکال در کمپرسور است.پس دستگاه را خاموش کنید تا بیشتر آسیب نبیند.

 • نشتی در کنار پنل خارجی

هنگامی که رطوبت و آبی در کنار پنل بیرونی دیدید احتمال نشتی گاز مبرد وجود دارد که می تواند به سوختن موتور کولر گازی بینجامد. گاز مبرد به شدت سمی است و برای سلامتی بسیار مضر است پس جلوی نشتی آن را بگیرید. وجود آب نیز احتمالا از شکستگی و انسداد لوله است که قادر به تخلیه آب نیست. نشتی آب نیز باعث زنگ زدگی کمپرسور و سوختگی آن شود.

 • روشن نشدن دستگاه

وقتی دستگاه را روشن کردید اما شروع به کار نکرد یقینا یکی از اجزایی که احتمال از کار افتادگی آن وجود دارد قطعه اصلی کولر یعنی موتور است. کولر را خاموش کنید و از یک تعمیرکار بخواهید تا بررسی کند موتور سوخته است و نیاز به تعویض دارد تا اقدامات دیگری در جهت راه اندازی مجدد آن انجام دهد.

 • تولید باد گرم

وقتی فن کولر کار نکند باد گرم تولید می شود. در چنین شرایطی کمپرسور نمی تواند گاز مبرد را پمپاژ کند که نشان دهنده ایراد در موتور است. بعضا تولید نکرن باد خنک هم می تواند از نشتی گاز مبرد باشد. نشتی گاز مبرد از دستگاه کمپرسور را مجبور می کند که بدون گاز کار کند و فشار زیادی به آن وارد می شود که ختم به سوختن موتور کولر گازی می شود.

 • پریدن مداوم فیوز اسپلیت

هرگاه گرمای کمپرسور افزایش یابد انرژی بیشتری مصرف می کند و ولتاژ برق نیز زیاد خواهد شد. در این هنگام فیوز افزایش مصرف ولتاژ را تشخیص داده و با پریدن و قطعی برق از خطرات احتمالی جلوگیری می نماید. با بروز پریدن فیوز مدام آن را وصل نکنید تا به سوختن موتور کولر گازی ختم نشود.

حتما بخوانید:  علت گرم بودن لوله برگشت کولر گازی [بررسی مشکل+راهکار] دکتر تعمیرکار

 در آخر

همین طور که می دانید “علت سوختن موتور کولر گازی و نشانه های آنگسترده و پیچیده است. هر تعمیرکاری توانایی شناسایی علائم و برطرف کردن آن را ندارد. برای کم کردن هزینه تعویض موتور باید به علایم خرابی و سرویس کردن به موقع آن اهمیت دهید. برای نصب و سرویس و تعمیر از تکنسین های مجرد دکتر تعمیرکار در سطح شهر تهران و شهرستان های اطراف کمک بگیرید. تکنیسن های ما تمام برندهای کولر گازی را با پیشرفته ترین ابزارها تعمیر می کنند. فقط یک تماس از جانب شما کافی است تا در اسرع وقت خدمات مورد نظر را دریافت نمایید.

منبع:دکتر تعمیرکار

 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۰ میانگین: ۰]
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
تمامی حقوق برای سایت دکتر تعمیر کار محفوظ است.