علت اتومات نکردن کولر گازی | دکترتعمیرکار
علت اتومات نکردن کولر گازی

شما در تابستان و فصل گرما از چه نوع سیستم سرمایشی استفاده می­کنید؟ اگر سیستم سرمایشی منزل شما کولر گازی است چه زمانی آن را سرویس می­کنید؟ چه ایراداتی علت اتومات نکردن کولر گازی است؟ یکسره کار کردن اسپلیت می­تواند باعث خسارت به قطعات و عملکرد آ­ن­ها شود؟ اگر دلایل یکسره کار کردن اسپلیت را متوجه نشدید بهترین اقدام تماس با مراکز تعمیرات است. زیرا این دستگاه سیستم نسبتا پیچیده­ایی دارد و در صورت سوختگی و یا از کار افتادن برخی قطعات هزینه زیادی را می­تواند به بار آورد. پیشنهاد اهل فن این است که هرگز بدون دانش و تجربه نباید اجزای دستگاه را بررسی و بعضا برخی قطعات را باز کرد. دکتر تعمیرکار تخصص تعمیر کولر گازی در انواع برندها و مدل­های گوناگون را دارا می­باشد. پس در صورت نیاز با این مرکز تماس بگیرید.

دلیل اتومات کردن کولر گازی چیست؟

نحوه کار کردن اسپلیت به گونه­ایی طراحی شده است که دمای مورد نظر را تنظیم می­کنید سپس کولر شروع به تهویه و خنک کردن محیط می­کند. به محض رسیدن به دمای دلخواه ترموسات دما را تشخیص داده و اعلان توقف کار را ارسال می­کند. اسپلیت تا زمانی که دمای هوا در همان بازه بماند و خنک باشد اتومات باقی می­ماند . به محض تغییر دمای محیط و گرم شدن آن ترموستات تشخیص می­دهد و دستگاه مجددا شروع به فعالیت می­کند تا هوا را به درجه دلخواه برساند.

معایب یکسره کار کردن کولر گازی

اگر دستگاه بدون توقف به مانند کولر آبی کار کند و هوا را خنک نماید دچار اشکالاتی خواهد شد. به غیر از آن به دلیل بازدهی بالا اگر دائما کار کند هوای ساختمان به شدت سرد خواهد شد و برای سلامتی مضر خواهد بود. به همین جهت علت اتومات نکردن کولر گازی را باید شناسایی و بعد آن را مرتفع کرد. معایب عدم توقف اسپلیت از قرار زیر است.

  • مصرف برق و انرژی را افزایش می­دهد.
  • بیش از حد به کمپرسور که قلب دستگاه تلقی می­گردد فشار می­آید. هنگامی که موتور دستگاه آسیب ببیند هزینه تعمیر آن به طور چشمگیری افزایش می­یابد. علت اصلی کار نکردن کمپرسور کولر گازی می­تواند از عوامل دیگر نیز باشد.
  • احتمال سرماخوردگی نیز وجود دارد. زیرا دمای هوا از حد مورد نظر خنک تر می­شود و علائم زکام را به همراه می­آورد.
حتما بخوانید:  منظور از برچسب انرژی کولر گازی چیست؟

  چه زمانی اسپلیت را باید سرویس کنید؟

هر چه بیشتر با عملکرد اسپلیت آشنا شوید بهتر از آن مراقبت و نگهداری می­کنید. آنگاه به سرویس کردن دوره­ایی آن اهمیت می­دهید. زیرا می­دانید برای رسیدن به حداکثر بازدهی و افزایش طول عمر دستگاه سرویس کردن به موقع می­تواند ایرادات جزئی را شناسایی و از معیوب شدن قطعات اصلی به مانند کمپرسور، کندانسور، برد الکتریکی و دیگر قطعات که مهم و در عین حال گران قیمت هستند پیشگیری کند. مناسب ­ترین زمان برای سرویس کردن هم فصل بهار پیش از رسیدن به استفاده حداکثری از کارکرد دستگاه خواهد بود.

علت اتومات نکردن کولر گازی کدام است؟

دلیل اینکه اسپلیت خاموش نمی­شود می­تواند مختلف ، پیچیده یا ساده باشد. در این قسمت تمامی علل یکسره کار کردن را بر خواهیم شمرد تا اطلاع یابید چرا بعد از رسیدن به دمای تنظیم شده اسپلیت خاموش نمی­شود و هم­چنان به کار خود ادامه می­دهد.

  • عیب در ترموستات دستگاه

ترموستات قطعه­ایی است که وظیفه تشخیص و اندازه­گیری دما را برعهده دارد. بعد از اندازه­گیری دمای  ساختمان پیغام را به برد ارسال می کند که دستگاه روشن یا که خاموش شود. هر وقت ترموستات دچار مشکل شد عملا دستگاه قدرت شناسایی درجه هوا را از دست می­دهد و بعد با مشکل اتومات نکردن اسپلیت روبه رو خواهد شد. پس برای رفع آن باید این قطعه بررسی شود.

  • کثیف بودن کویل­های کندانسور

تمیز بودن کویل­های کندانسور اهمیت ویژه­ایی دارد. زیرا این قطعات گرما و حرارت گاز مبرد را به خود جذب می­کنند و سرمای گاز مبرد به محیط پس داده خواهد شد. به مرور روی سطح کویل­ها پر از گرد و خاک می­شود و هنگامی که کویل کثیف باشد امکان جذب گرمای مبرد را از دست خواهد داد. لذا کولر گازی برای خنک کردن هوا یکسره کار می­کند. پس بهتر است برای پیشگیری از این رخ داد کویل­ها را مرتبا تمیز نمایید.

  • ایراد در برد کنترل اصلی

در حقیقت تامین کردن ولتاژ کل اجزای کولر گازی بر عهده برد کنترل اصلی است. اگر برد کنترل اصلی معیوب باشد کمپرسور یا همان موتور یکسره کار خواهد کرد و خاموش نمی­شود. اگر مشکل این قطعه بود آن را تعمیر یا که تعویض نمایید.

  • اشکال در برد کنترل دما

خرابی این قطعه نیز باعث اتومات نکردن دستگاه خواهد شد. برد کنترل دما را چک نمایید. اگر بقیه اجزا سالم بودند پیش از آسیب به آن­ها این قطعه باید عوض شود.

  • اتصالات کوتاه ترموستات کنترل دما

نباید مدام ولتاژ به کمپرسور منتقل شود زیرا سبب اتوماتیک نکردن خواهد شد. یکی از مواردی که منجر به ارسال ولتاژ به موتور می­شود اتصالات کوتاه ترموستات است. به کمک یک مولتی متر ترموستات را بررسی کنید تا اگر مشخص شود تماما رسانندگی دارد آن را تعویض کنید.

  • ایراد در برد رله کولر گازی

همان طور که قبلا توضیح داده شد اگر دائما ولتاژ به کمپرسور برسد باعث آسیب به موتور و به خاموش نشدن اسپلیت می­انجامد. قطعه ایی که جزء قطعات الکتریکی محسوب می­شود و تامین کننده ولتاژ اکثر قطعات و قسمت­های دستگاه است رله نام دارد. خرابی رله سبب یکسره کار کردن اسپلیت است. اگر علت خرابی رله بود می توانید آن را تعویض نمایید.

  • خرابی کنتاکتور

در صورت بروز مشکل در کنتاکتور یخ­زدگی یونیت داخلی را در پی دارد. لذا موتور دائما کار می­کند. پس نیاز است کنتاکتور تعمیر یا تعویض شود تا مشکل یکسره کارکردن دستگاه پایان یابد.

حتما بخوانید:  بهترین درجه دما برای کولرگازی

کلام آخر

اولین “علت اتومات نکردن کولر گازی” در بخش نصب کردن آن می­تواند نمایان گردد. اگر نصاب مهارت کافی نداشته باشد و این اشتباه اتصال مستقیم برق اصلی از انشعاب به کمپرسور را مرتکب شود موتور مدام روشن می­ماند. لذا اگر گام اول که انتخاب تکنسین حاذق برای نصب اسپلیت است را درست بردارید مانع از به وجود آمدن خیلی از مشکلات خواهید شد. تکنسین­های ماهر دکتر تعمیرکار آماده ارائه خدماتی چون نصب، تعمیر، سرویس کولر گازی در برندهای گوناگون و در مناطق مختلف شهر تهران و شهرستان­های شهریار، ری، اندیشه و غیره هستند.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۰ میانگین: ۰]
تمامی حقوق برای سایت دکتر تعمیر کار محفوظ است.