منظور از برچسب انرژی کولر گازی چیست؟ | دکتر تعمیرکار
منظور از برچسب انرژی کولر گازی چیست؟

بارها در تبلیغات محصولات الکتریکی و لوازم خانگی به کلمه برچسب انرژی اشاره شده است. اما در چه مواردی این برچسب کارکرد دارد؟ اگر اختصاصی تر به این مقوله در حیطه کولر گازی بپردازیم اصلا منظور از برچسب انرژی کولر گازی چیست؟ اگر هنوز در حال انتخاب اسپلیت برای خانه خود هستید بهترین زمان است که با لیبل انرژی بیشتر آشنا شوید. مزیت استفاده از برچسب انرژی کولر گازی که در سال ۱۳۷۵ سازمان استاندارد ملی آن را طراحی کرد تنها دربرگیرنده یک یا دو موضوع نیست. در ادامه دکتر تعمیرکار قسمت های مختلف لبیل را برای شما توضیح می دهد.

درباره برچسب انرژی کولر گازی چه می دانید؟

برچسب انرژی به شکل یک تکه کاغذ روی تمامی لوازم برقی در کارخانه چسبانده می شود. اما اطلاعاتی مانند کارخانه تولید کننده و مدل کولر گازی، مقدار مصرف انرژی و نشان تجاری شرکت و اطلاعات دیگر از دستگاه را به نمایش می گذارد. منظور از برچسب انرژی کولر گازی چیست؟ در واقع همان لیبلی که بر روی پنل نصب شده است و در زمان خرید می تواند نشان دهنده بازدهی اسپلیت باشد.

مسلما اطلاع دارید که میزان مصرف برق کولر گازی زیاد است پس یکی از دغدغه های خانواده ها کاهش هزینه برق مصرفی است. هر چند قیمت اسپلیت که دارای بهترین رده مصرف برق باشد افزایش می یابد اما از طرف دیگر در طول سال های استفاده از دستگاه بازدهی بیشتری دارد و مصرف برق کاهشی خواهد بود. در نتیجه مبالغ کمتری در قبض برق مصرفی شاهد خواهید بود. لذا دستگاهی می خرید که مقرون به صرفه است و کارکرد بهتری دارد و هزینه های خرابی و جانبی آن به حداقل ممکن می رسد.

حتما بخوانید:  مزیت کولر گازی نسبت به کولر آبی

علائم برچسب انرژی کولر گازی نشانه چیست؟

EER مخفف Energy Efficiency Ratio است به معنای نسبت بهره وری انرژی در وسایل برقی است. مقدار بازدهی و کارکرد به نسبت مقدار برق مصرفی را در ۷ طیف رنگ با حروف لاتین A تا G نشان می دهد. حرف لاتین یا همان گرید A که با رنگ سبز تیره مشخص شده است نشان دهنده بالاترین بازدهی و عملکرد کولر گازی است. گرید G نیز با رنگ قرمز و در رده کمترین بازدهی و عملکرد است که برق بیشتری را هم مصرف می کند. اگر به برچسب انرژی کولر گازی دقت کنید گرید A ضریب دستگاه یا همان EER آن بیش از ۳.۲ هست و گرید G ضریب و EER کمتر از ۲ را دارد.

البته در حال حاضر گرید انرژی سیستم های تهویه بر اساس کمپرسور و اینورتر  از ++A شروع می شوند که تهویه و خنک کنندگی بیشتر ، کارکرد و بازدهی بالا و مصرف برق کمتری دارند. در این بخش می توانید مقاله علت اصلی کار نکردن کمپرسور کولر گازی را مطالعه بفرمایید.

مزایای برچسب انرژی کولر گازی که EER بالاتری دارد

برچسب انرژی کولر گازی در حقیقت به مانند شناسنامه دستگاه کار می کند و تمام اطلاعات مربوط به آن را به خوبی مشخص می کند. پس سیستم اسپلیتی انتخاب کنید که بیشترین مقدار EER را دارا هست و مزایای آن نیز به ترتیب زیر آمده است:

 • عملکرد و کارکرد بهتر و بالاتر

گرید دستگاهی که بر روی A ، +A و ++A است دارای قابلیت های پیشرفته ای مانند کمپرسور با سرعت متغیر بالا است که اگر با ۲۵ درصد ظرفیت خود کار کند می تواند دمای محیط را به بهترین نحو خنک و حفظ نماید.

 • افزایش عمر مفید اسپلیت

هرچه قدر مصرف انرژی در حین کارکرد و خاموش و روشن شدن کاهش یابد کارآیی اسپلیت افزایش خواهد یافت. لذا استهلاک وسیله کم می شود و از این رو بر عمر مفید آن افزوده می شود.

 • کاهش مصرف و هزینه برق

سیستم سرمایشی که دارای رتبه بالای A را داشته باشد قادر است ۲۵ تا ۵۰ درصد هزینه قبض برق را کاهش دهد.

 • سازگار و منطبق با محیط زیست

سیستم های خنک کننده مانند اسپلیت ملزم به عدم استفاده از گاز مبردی هستند که با محیط زیست منطبق و سازگار نیست و برای لایه اوزون نیز خطر آفرین باشند.

 • قدرت انتخاب بهتر توسط خریدار

برچسب انرژی اسپلیت این امکان را به مشتری خواهد داد تا سنجشی بین کارآمدی چند دستگاه اسپلیت انجام دهد و بتواند انتخاب درستی برحسب نیاز خود داشته باشد تا سال ها بدون هیچ ایرادی از آن استفاده کند.

حتما بخوانید:  انواع کولر گازی

دیگر نکات درج شده روی برچسب انرژی کولر کازی

 • مدل اسپلیت
 • میزان عملکرد اسپلیت بر اساس کیلو وات
 • میزان هوای خنک تولید شده در بالاترین درجه قدرت
 • مقدار هوای خنک تولید شده در حین کار
 • عملکرد اسپلیت در زمان سرمایش و گرمایش
 • میزان صدای دستگاه در حین کار

در آخر

هم چنین کاملا بارز است که استفاده از کولر آبی علاوه بر هزینه برق و آب کارکرد کمتری نیز دارد. اما سیستم های تهویه مناسب که دارای رده لیبل انرژی بالاتری باشند مقرون به صرفه هستند. در این مقاله درباره “منظور از برچسب انرژی کولر گازی چیست؟ “توضیح داده شد تا براساس آن انتخاب و خرید درست و صحیحی داشته باشید. به این ترتیب خرابی دستگاه به حداقل خود خواهد رسید. برای دریافت خدمات نصب و سرویس و تعمیر کولر گازی در تهران و شهرستان های اطراف در برندهای مختلف با مجموعه دکتر تعمیرکار تماس حاصل فرمایید تا زبده ترین تکنسین­ها به محل مورد نظر شما اعزام شوند. لذا مستقیم شاهد بهترین و تضمینی ترین خدمات باشید.

منبع:دکتر تعمیرکار

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۰ میانگین: ۰]
تمامی حقوق برای سایت دکتر تعمیر کار محفوظ است.