علت باد گرم کولر گازی چیست؟ | دکتر تعمیرکار
علت باد گرم کولرگازی چیست؟

علت باد گرم کولر گازی چیست؟

به نظر شما چرا کولرگازی نمی تواند محیط را خنک کند و یا حتی علت باد گرم کولرگازی چیست؟ اگر چنانچه این مشکل هم برای شما پیش آمده می توانید با مطالعه این مطلب تا حدودی با دلایل این مشکل آشنا شوید.

بررسی مهمترین دلایل باد گرم کولر گازی

این روزها کولرهای گازی با سیستم هوشمند خود به کمک ما آمده و با خنک کردن و حتی تصفیه هوای داخل محیط رفاه و آسایش ما را فراهم می کنند. جدا از مدل و برند این دستگاه های هوشمند گاهی به دلایل مختلف همچون نیاز به سرویس دستگاه، شارژ گاز آن و تعمیرات نقص های جزئی نیازمند کمک از نمایندگی تعمیر کولر گازی بر اساس برند دستگاه خواهید بود.

مرکز حرفه ای و تخصصی دکتر تعمیرکار با برخورداری از تکنسین های حرفه ای و باسابقه تعمیرات انواع این دستگاه قادر به رفع ایرادات، سرویس و نصب انواع مختلف از برند این دستگاه ها همچون تراست، جی پلاس، هیوندای، تی سی ال ال جی، سامسونگ، اجنرال، گری، جنرال و غیره در تهران و سایر شهرهای اطراف همچون شهریار،نسیم شهر،اندیشه،رباط کریم،ری و… است.

و اما از مهمترین دلایل بروز این مشکل می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • عدم سرویس به موقع
 • گرفتگی فیلتر هوا
 • خرابی و کار نکردن فن کولرگازی
 • مشکل گاز
 • ایرادات در کمپرسور
 • آسیب در ترموستات
 • برفک زدن اواپراتور
 • گرفتگی در ورودی هوا
 • معیوب بودن اورلود
حتما بخوانید:  بررسی علل و راه‌حل‌های مشکلات رایج در کولر گازی [جدید] دکتر تعمیرکار

عدم سرویس به موقع دستگاه

کولرهای گازی نیز همانند هر وسیله برقی دیگری نیازمند انجام رسیدگی ها به صورت سرویس دوره ای است. این کار سبب شده تا با رفع نقص های جزئی و نیز تمیز کردن بخش های مهم همچون تجهیزات مکانیکی و الکترونیکی دستگاه از آلودگی و گرد و غبارها بر طول عمر آن و عملکرد بهترش در خنک سازی محیط موثر باشد.

به همین علت بهتر است که به صورت دوره ای در اوایل شروع فصل گرما یعنی بهار به شستشو و سرویس پنل خارجی (کندانسور) این دستگاه با کمک تعمیرکاران متخصص برند خود بپردازید.

گرفتگی فیلتر هوا

چنانچه فیلتر های کولر گازی کثیف و آلوده به گردو غبار باشند  مطمئنا جریان هوای خنک کُند و کم می شود. یک راه تشخیص این مشکل برفک زدن کویل های خنک کننده جریان هوا است که سبب مسدود شدن هوای خنک خروجی از آن می شود. در این حالت باد خروجی دستگاه کم و گرم شده و چاره ای جز تعویض فیلتر و یا شستشوی آن توسط برس و با مواد شوینده یا آب و سرکه را نخواهید داشت.

خرابی و کار نکردن فن کولر

فن کولر از قطعات مهم آن می باشد که عملکرد آن به صورت چرخش پره ها جهت تولید هوا است. حال تصور کنید به هر دلیلی این قطعه خراب شود یا بسوزد در این حالت هیچ بادی تولید نمی شود در نتیجه شما تنها با باد گرم رو به رو خواهید شد. در این حالت چاره ای جز تماس با تعمیرکار متخصص را نخواهید داشت.

حتما بخوانید:  علت اتومات نکردن کولر گازی

عدم گاز یا نشتی آن

از مهمترین دلایل سرویس دستگاه شارژ گاز در کولرگازی است چراکه پس از مدتی از کار کردن کمپرسور دستگاه نیاز به شارژ مجدد خواهد داشت. در واقع یکی از دلایل مهم در ناتوانی کولر جهت خنک سازی محیط همین کمبود گاز است که مشکل با شارژ آن رفع می شود.

در برخی مواقع نیز مشاهده شده که دستگاه پس از مدت کوتاهی از استفاده نیاز به شارز گاز دارد که در این حالت متوجه نشتی گاز خواهید شد و تعمیرکار پس از بررسی اقدام به تعمیر محل نشتی و شارژ مجدد آن می کند.

 

علت باد گرم کولرگازی چیست؟

 

مشکل در کمپرسور

کمپرسور ممکن است به دلایل مختلفی همچون هرز شدن پیچ پروانه خنک کننده، خراب شدن رله دستگاه، کمبودن جریان برق دریافتی و غیره آسیب ببیند و در این حالت برای رفع این مشکل چاره ای جز تماس با متخصص و تکنسین مربوطه را نخواهید داشت.

ایراد در ترموستات دستگاه

در اغلب کولرهای پنجره ای ایرادات در ترموستات دستگاه عامل اصلی گرم بودن باد کولر محسوب می شوند. توجه کنید که  تنظیم دما و میزان خنکی آن در کولر گازی از طریق ریموت کنترل دستگاه تامین می شود. در صورت خراب شدن ترموستات شما با وجود انتخاب دما و تنظیم آن قادر به خنک کردن فضای مد نظر نخواهید بود. در این حالت تعمیرکار ترموستات و اتصالات سیم های آن را بررسی کرده و در صورت لزوم اقدام به تعویض این قطعه می کند.

برفک زدن اواپراتور

از مهمترین دلایل بروز این مشکل عبارتند از:

 • خراب بودن فن
 • هرز شدن پروانه اواپراتور
 • بسته بودن ورودی هوا و غیره
حتما بخوانید:  ارورهای کولرگازی جنرال و راهکار رفع آن ها

برای رفع مشکل برفک زدن اواپراتو باید بخش های فن و گرفتگی فاضلاب را بررسی کرد چراکه در صورت انسداد و گرفتگی این بخش ها شما با مشکل برفک اواپراتور مواجه خواهید شد. در ضمن می توانید با تمیز کردن کویل های اواپراتور توسط آب پاش، نسبت به رفع این ایراد اقدام کنید.

گرفتگی در ورودی هوا

مهمترین دلایل گرفتگی بخش ورودی هوا عبارتند از:

 • له شدن لوله مسی تامین هوا در اثر ضربه
 • شکستگی یا آسیب لوله همراه
 • انسداد لوله در اثر کثیفی و گرد و غبار موجود در هوای محیط

معیوب شدن اورلود

چنانچه اورلود خراب شود در این حالت کمپرسور روشن نشده و در نتیجه کولرگازی باد گرم خواهد زد. در صورت بروز این مشکل به دلیل فنی بودن موضوع باید حتما از تعمیرکار برند دستگاه کمک گرفت.

کلام آخر

با مطالعه مطلب “علت باد گرم کولرگازی چیست؟ متوجه شدید که جهت عملکرد مناسب این دستگاه باید حتما به صورت دوره ای به سرویس آن پرداخته و با انجام رسیدگی های لازم از بروز چنین مشکلاتی پیشگیری کنید.

توجه کنید اینکه علت این مشکل چیست توسط تکنسین به راحتی قابل تشخیص و حل است چراکه علاوه بر مطالب بالا گاهی حتی نصب نادرست دستگاه نیز باعث بروز این ایراد می شود. پس وقت را تلف نکنید و با مرکز تخصصی و حرفه ای دکتر تعمیرکار تماس بگیرید.

منبع:دکتر تعمیرکار

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۰ میانگین: ۰]
تمامی حقوق برای سایت دکتر تعمیر کار محفوظ است.