راهنمای خرید محافظ برق یخچال و کاربرد آن |دکتر تعمیرکار
محافظ یخچال

آیا می شود از محافظ برق یخچال برای ماشین لباشسویی و دیگر وسایل برقی استفاده کرد؟ اصلا تمایز محافظ برق یخچال با چند راهی در چیست؟ این دست از سوالات عمده پرسش هایی است که از جانب کاربران مختلف مردم مطرح می گردد که دکتر تعمیرکار در این نوشتار به آن ها پاسخ می دهد. فروشندگان و تعمیرکاران موکدا توصیه می کنند دوشاخه یخچال را مستقیم به پریز برق متصل نکنید و اما دلیل این تاکید چیست؟ در راهنمای خرید محافظ برق یخچال و کاربرد آن دلایل خرابی و مزایای استفاده از محافظ ولتاژ نیز نگارش شده است تا در هنگام خرید مناسب ترین نوع آن را انتخاب نمایید.

تفاوت محافظ برق یخچال با چند راهی در چیست؟

در ابتدا و پیش از آن که بخواهیم راهنمای خرید محافظ برق یخچال و کاربرد آن را بیان کنیم توضیحی داشته باشیم پیرامون اینکه چه فرقی بین محافظ ولتاژ با چند راهی وجود دارد؟ این دو از شکل ظاهری شبیه هم هستند و پریزهای مختلفی دارند اما چند راهی نمی تواند نوسانات جریان برق را کنترل کند. چند راهی ها در واقع مثل اتصال مستقیم به پریزهای دیوار هستند که دارای چند خروجی برق و یا شاید در برخی یک کلید روشن و خاموش و یا مدار قطع کننده باشند. هر چند در تعداد کمی از آن ها می توان کم ترین سطح محافظت را یافت.

اما محافظ برق یخچال دستگاهی است که میزان جریان برق ورودی به وسایل و فریزر را کنترل می نماید. در بعضی شرایط که نوسان برق ورودی در اثر اتفاقات طبیعی و غیر طبیعی دچار اشکال و شوک الکتریکی می شود جریان برق را قطع خواهد کرد. سپس بعد از رد کردن شوک الکتریکی هرگاه جریان عادی برق برگشت و نوسانات آن کاهش یافت دوباره اجازه اتصال و عبور برق به یخچال را خواهد داد. معمولا محافظ برق یخچال ارزان قیمت هستند ولی به راحتی از وسیله گران قیمتی مانند یخچال فریزر محافظت می کنند که دچار آسیب در قطعات حساس چون موتور نشود که هزینه های مضاعف را به بار آورد. دو دسته محافظ ولتاژ وجود دارد که شامل محافظ دیجیتالی و آنالوگی است. اما نوسان برق از عوامل زیر به وجود می آید:

 • استفاده از وسایل برقی پر قدرت
 • عدم سیم کشی مناسب ساختمان
 • عوامل طبیعی چون رعد و برق و صاعقه
 • خرابی و اتصالات در تجهیزات ساختمان
حتما بخوانید:  راهنمای تعمیر موتور یخچال [نکات مهم و کلیدی] دکتر تعمیرکار

دلایل کاربرد محافظ برق یخچال در چیست؟

شوک های الکتریکی در جریان برق شهری به طور متناوب ایجاد می شود. تا زمانی که دستگاه خاموش نشود از این نوسانات مطلع نمی شوید. این شوک ها به قطعات حساس یخچال آسیب وارد می کنند. قطعه هایی که بسیار به این نوسانات و کاهش و افزایش ولتاژ حساس هستند شامل برد الکتریکی، کمپرسور و یخساز می باشند.

برد از اجزای الکتریکی ساخته شده است که بسیار به گرمای حاصل از ولتاژ بالا حساس و آسیب پذیر است. لذا در صورت بروز مشکل در آن به راحتی قابل تعویض است.

کمپرسور نیز که اصلی ترین جزء یخچال فریزر محسوب می شود عملکرد آن مستقیم به کیفیت جریان و ولتاژ برق تغذیه شده وابسته است. افزایش ولتاژ باعث خرابی کمپرسور می شود و شما مجبور هستید که این قطعه گران قیمت را تعویض کنید.

هم چنین ولتاژ زیاد منجر به ایراد در اجزای الکتریکی یخساز خواهد شد و عملکرد آن را تحت تاثیر قرار می دهد. اگر عیبی برای یخساز ایجاد شد می توان آن را تعویض کرد. در این بخش به مقاله چگونه یخساز یخچال را تعمیر کنیم؟ دسترسی دارید.

پس کاربرد محافظ برق یخچال زمانی است که جریان الکتریکی کاهش و یا افزایش می یابد و نوسانات آن را حس کرده و با قطع کردن منبع برق از یخچال فریزر محافظت می کند. پس از عادی شدن جریان برق و رفع ولتاژ غیر عادی، محافظ منبع برق را دوباره وصل خواهد کرد.

محافظ برق یخچال دکتر تعمیکار

محافظ برق یخچال چگونه کار می کند؟

این دستگاه از یخچال در مقابل شوک الکتریکی مراقبت می نماید. برد محافظ از طریق  MOV ولتاژ اضافه را منحرف می کند تا یخچال از ولتاژ ثابت تغذیه کند.  MOV این گونه کار می کند که هرگاه توانست سطح بالای ولتاژ را تشخیص دهد، مقاومت را کاهش می دهد. هر زمانی که ولتاژ کم شد مقاومت را افزایش می دهد و از این رو میزان ولتاژ را خودکار هدایت وکنترل می کند.

حتما بخوانید:  برفک فریزر نشان دهنده چیست؟

لذا نوسان را از بین می برد و سپس آمپر را روشن خواهد کرد. اما برخی از مدل محافظ ها در حین شوک الکتریکی جریان برق را قطع نمی کنند بلکه آن را در سطح ثابتی نگه می دارند و دارای رگولاتور ولتاژ هستند.

راهنمای خرید محافظ برق یخچال

در راهنمای خرید محافظ ولتاژ باید نکات زیر را در نظر بگیرید تا محافظ مناسبی را خریداری نمایید.

 1. جنس بدنه محافظ ولتاژ

محافظ یخچال از لحاظ جنس بدنه و هسته آن دارای دونوع سرامیکی و پلی آمید هستند. معمولا سرامیکی ها در ولتاژهای بالا عملکرد مناسب تر و مقاومت زیادتر و عمر بیشتری دارند هرچند در مقایسه با هسته پلی آمید و پلاستیکی شکننده تر و گران قیمت تر هستند.

اما هسته پلی آمید یا همان پلاستیکی ارزان تر است و به علت مزیت اتصالات راحت تر در سیم ها بیشتر به کار می رود. ولیکن در مقابل شوک های الکتریکی بالا احتمال ذوب شدن آن وجود دارد. پس بهتر است جنس بدنه محافظ ضد آتش باشد تا اگر سیم ها اتصالی کرند و آب شدند بدنه محافظ دچار آتش سوزی نشود.

 1. داشتن چراغ ال ای دی

تمامی محافظ ولتاژها دارای سه چراغ سبز، زرد و قرمز هستند که مقدار جریان ورودی برق به یخچال را نشان می دهد. هنگامی که ولتاژ بیشتر از حد مجاز ۲۵۰ ولت و یا کمتر از ۱۷۰ ولت باشد محافظ اجازه ورود برق به یخچال را نمی دهد به این ترتیب چراغ قرمز روشن می شود و از برد و کمپرسور و یخساز محافظت می کند. چراغ زرد نیز با برگشت ولتاژ به حالت عادی روشن خواهد شد. اما چراغ سبز پس از سپری شدن ۳تا ۵ دقیقه بعد از چراغ زرد روشن می شود و به معنای ورود ولتاژ عادی به یخچال است.

 1. طول کابل محافظ برق یخچال

محافظ های مختلف دارای طول کابل ۱ تا ۵ متر هستند. پس برای دسترسی راحت تر بهتر است طول کابل بیشتر باشد تا فاصله پریز با یخچال زیادتر شود.

 1. دارای فیوز و پیچ تنظیم ولتاژ
حتما بخوانید:  نحوه تعویض ترموستات یخچال فریزر

محافظ برق یخچال برای اینکه دچار حریق نشود دارای فیوز است که یکی از ویژگی های آن محسوب می شود. در صورت سوختن فیوز به آسانی قابل تعویض است. با استفاده از پیچ تنظیم یا ناب بر که در برخی از محافظ ها وجود دارد می توانید مقدار جریان برق ورودی به یخچال فریزر را تنظیم کنید.

 1. تعداد و فاصله پورت خروجی

در هنگام خرید محافظ برق یخچال دقت کنید که دارای چند پورت خروجی است. زیرا باید یکی از پورت ها مخصوص دوشاخه یخچال و دیگری برای دوشاخه فریزر باشد. به این ترتیب فاصله بین دو پورت نیز مهم است تا به آسانی دوشاخه وصل شوند و به همدیگر گیر نکنند.

 1. داشتن ضمانت نامه و نشان استاندار

نشان استاندارد بر روی محافظ این اطمینان را می دهد که بارها مورد آزمایش بوده و در مقابل اتفاقات و شوک ها از یخچال مراقبت می نماید. مهمترین ویژگی یک محافظ مناسب ضمانت نامه آن است که درصورت نداشتن عملکرد مناسب بتوانید آن را تعویض کنید.

محافظ برق دکتر تعمیرکار

مزایای محافظ برق یخچال فریزر

 • نوسانات ناگهانی برق را یک پارچه می کند.
 • قطعات یخچال فریزر در اثر نوسان الکتریکی دچار ایراد نمی شوند و بنابراین عمر آن افزایش می یابد.
 • کارکرد چند راهی را هم دارد و می تواند سیم های اضافه و مختلف را سامان دهد.
 • ولتاژ اضافه را تشخیص و آن را به وسیله سیم به زمین منتقل می کند.

در آخر

نکات پایانی در راهنمای خرید محافظ برق یخچال و کاربرد آن اشاره کنیم که این وسیله را از فروشگاه های معتبر خریداری و به توانایی جذب شوک و گارانتی آن دقت کنید و بهتر است که چراغ نشانگر نیز داشته باشد تا فرسودگی MOV  را نشان دهد. محافظ برق یخچال در مواقعی که نوسانات بسیار شدید است احتمال از کار افتادگی آن زیاد می شود.

پس در صورتی که کارکرد یخچال به مشکل برخورد با کارشناسان ماهر دکتر تعمیرکار در شهر تهران و شهرستان های اطراف تماس بگیرید تا در اسرع وقت درب منزل شما حاضر شوند تا خدمات درخواستی را دریافت کنید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۰ میانگین: ۰]
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
1 دیدگاه
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
حمیدجباری
2 سال قبل

با سلام مقاله جالبی و. کاربردی بود

تمامی حقوق برای سایت دکتر تعمیر کار محفوظ است.