علت اینکه کولر گازی روی فن کار میکند [بررسی مشکل+راهکار] دکتر تعمیرکار
چرا کولر گازی روی فن کار می کند؟

آیا از کولر گازی استفاده کرده اید و از هوای مطبوع آن بهره برده اید؟ آیا با سیستم و فرایند کار آن آشنا هستید؟ چه سوالاتی پیرامون اسپلیت برای شما مطرح می شود؟ بیشتر سوالات مطرح شده درباره نحوه کارکرد آن است یا چگونگی عیب یابی آن؟ در این مقاله قصد داریم به سوالی چون چرا کولر گازی روی فن کار می کند؟ پاسخ دهیم. یکی از اهداف کاری مجموعه دکتر تعمیرکار کسب آگاهی و مهارت لازم برای عیب یابی توسط کاربران است تا بیشترین راندمان را برای آنان داشته باشد.

 آشنایی با فن کولر گازی

فن جز اجزای مکانیکی اسپلیت محسوب می شود. وظیفه ی تعریف شده آن این است که برای ممانعت از هزینه ها و کاهش مصرف انرژی و عدم استهلاک دستگاه، تمامی باد خنک تولیدی در اسپلیت را در فضای ساختمان پخش کند. کولر گازی راندمان و قدرت عملکرد بالایی دارد. به سرعت هوای ساختمان را خنک می‌کند. در چنین مواقعی برای استفاده بهینه تر بدون اینکه دستگاه را روشن کنید فقط با قرار دادن این وسیله روی فن از هوای خنک داخل ساختمان و سیستم بهره ببرید. در این حالت کاربر با تشخیص و صلاح دید خود از مزیت این قطعه استفاده می کند. ایراد این قضیه زمانی است که اگر بیش از حد دستگاه  در این وضعیت قرار گیرد و هم چنان دستگاه خاموش باشدهوای خنک در ساختمان باقی نمی ماند. لذا هوای گرم در جریان و جا به جایی است. آنگاه مجراهای خروجی، گرم خواهد شد. پیش رویی این گرما آسیب و خرابی به کمپرسور را شاهد هستیم. در این حالت باید پرسید چرا کولر گازی روی فن کار می کند؟ اکنون برای رسیدن به جواب باید تمامی فاکتورهای دخیل را مورد بررسی قرار داد که چرا بعد از چند دقیقه روشن شدن اسپلیت خاموش و به روی فن می رود؟

حتما بخوانید:  ارورهای کولرگازی سامسونگ ( SAMSUNG )

علل قرارگیری کولر گازی روی فن چیست؟

  • ایرادات برقی اسپلیت

انرژی مورد مصرفی دستگاه جریان الکتریکی است. زمانی که سیستم برق اسپلیت تنظیم نباشد برق مورد نیاز برای ادامه کار تامین نمی شود.

قطعه موجود در وسیله یعنی خازن استارت در ابتدا با جریان کم برق شروع به کار می نماید اما در ادامه با مشکل برق و تامین نشد آن مواجه می شود. پس کاملا قابل درک است که چرا کولر گازی خاموش می شود و روی حالت فن قرار می گیرد. اگر بخواهید ایراد را برطرف نمایید باید از یک تکنسین برای بررسی سیستم برق و اتصالات و کابل های آن  استفاده کنید تا بازدیدی از آن ها داشته باشد.

بیشتر بدانید!!

یکی از قطعات اصلی کولر گازی کندانسور است. نشتی گاز مبرد، آلودگی و کثیفی فیلترها، مشکلات مربوط به ترموستات و سردی ناگهانی هوا منجر به یخ و برفک زدن این قطعه مهم می شود. یخ زدگی کندانسور باعث خاموش شدن اسپلیت به صورت اتوماتیک روی حالت فن خواهد رفت.

هیچ اقدامی به مانند سرویس کردن دوره ایی، مشکلات مرتبط به کندانسور و یخ زدگی آن را مرتفع نمی کند.

  • آلودگی یونیت یا پنل کولر گازی

کثیفی یونیت به آلودگی فیلترهای هوا بستگی دارد. اگر هر ماه یونیت ها را تمیز و فیلترها را مرتبا تمیز و یا تعویض نکنید احتمال خاموش شدن دستگاه و رفتن به روی فن وجود دارد. اگر برنامه تمیز کردن و رفع آلودگی ها از سطح فیلترها را در دستور کار خود قرار دهید کپک ها از بین می روند و امکان ایجاد و پخش بوی بد به محیط را نخواهند داشت.

  • آلودگی اواپراتور

اواپراتور و کویل های آن هوای گرم را به خود جذب می کنند. به مرور زمان گرد و خاک و رطوبت حاصله سبب تشکیل رسوبات و آلودگی در سطح پنل می شود. سپس عبور هوا از سطح اواپراتور سخت خواهد شد. پس باید فیلتر پنل را هر چند مدت شستشو دهید یا تعویض کنید.

  • انسداد در کولر گازی

همان طور که می‌دانید و بارها گفته شده کولر گازی علاوه بر تولید هوای خنک به تهویه هوا نیز کمک می کند. در نتیجه تمام رطوبت های هوا را می گیرد. برای خروج این رطوبت لوله ها و مسیرهایی، منتهی به یونیت خارجی تعبیه شده است. مکررا پیش می آید این مسیر که برای دفع آب است به وسیله گرد و خاک، جرم و اجسام دیگر دچار انسداد خواهد شد. بنابراین رطوبت ها برای خروج با مانع  روبه رو می شوند و بعد به داخل اسپلیت برگشت خواهند خورد. این پرسه ختم به این خواهد شد که دستگاه متوقف و خاموش می شود. لازم است با مشاهده علائم توسط یک فرد متخصص مسیرهای تخلیه چک شود و تمام آلودگی و انسدادها مرتفع گردد.

  • خرابی کمپرسور

جز اصلی و مهم کولر گازی کمپرسور آن است که اگر به درستی کار نکند تمام بخش های آن با مشکل رو به رو می شوند. کمپرسور عامل حرکت و پویایی دستگاه و دیگر اجزای سیستم است که در انواع مختلفی وجود دارند. کمپرسور در بخش یونیت خارجی قرار می گیرد. افزایش گرمای کمپرسور موجب داغ شدن آن و از کار افتادن آن می شود. عواملی که مسبب داغی موتور هستند شامل ایرادات و مشکلاتی مانند کثیفی فیلتر، نشتی گاز مبرد، یخ زدگی کندانسور و نیز یخ کردن اواپراتور است. اگر موتور در کارکرد خود دچار اختلال شود جز متخصص این امر کسی توانایی تعمیر آن را ندارد. تنها با دستکاری توسط افراد نا آشنا به مسائل و کارهای فنی آسیب به موتور چندین برابر خواهد شد.

حتما بخوانید:  بهترین درجه دما برای کولرگازی

سخن آخر

دانستن این مطلب که فن هوای گرم اتاق ها را می کشد و باد خنک تولیدی در کویل ها را به درون ساختمان پخش می کند دیده باز تری به جواب سوال  چرا کولر گازی روی فن کار می کند؟ خواهد داد. پس از کسب تمام اطلاعات آنگاه خواهید دانست برای بازگشت عملکرد کولر گازی مانند سابق باید از تعمیرکاران حرفه ایی کمک بگیرید. شعب مجاز دکتر تعمیرکار در تهران و شهرهای اطراف مانند اسلامشهر،اندیشه،شهریار،پرند و… تخصص نصب و تعمیر انواع برندهای کولر گازی در انواع مدل ها را دارا هستند. از طریق دو پل ارتباطی با این مجموعه تماس حاصل فرمایید و خدمات مورد نیاز خود را با رضایت حداکثری دریافت نمایید.

 

 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۰ میانگین: ۰]
تمامی حقوق برای سایت دکتر تعمیر کار محفوظ است.