اجزای الکتریکی کولر گازی | دکتر تعمیرکار
اجزای الکتریکی کولر گازی

آیا کولر گازی را می توان به دید یک سیستم به آن نگاه کرد و مورد واکاوی قرار داد؟ با قطعیت پاسخ سوال بله خواهد بود. هر سیستم از اجزائی که کار و نقش مستقلی بر دوش دارند ساخته شده که هر قطعه در پیوندی ناگسستنی با قطعات دیگر برای رسیدن به هدف با هم همکاری و هماهنگ پیش می روند. برای کسب دید کلی از عملکرد اسپلیت بهتر است با اجزا و قطعات و شیوه کار آنان شناختی داشته باشید. بعد در شرایط از کار افتادن هر قطعه، عیب یابی و تشخیص علت خرابی به آسانی قابل شناسایی است. ایراد در هر قطعه کارکرد کل سیستم را مختل خواهد کرد. اجزای الکتریکی کولر گازی در یک ساختار منظم و هماهنگ با دیگر قطعات در یک چرخه به هم پیوسته سرمایش محیط در فصل تابستان را به ارمغان می آورند.

قطعات کولر گازی به چند دسته تقسیم می شوند؟

در کولر گازی عمل سرمایش از طریق تراکم و انبساط گاز مبرد ایجاد می شود. اسپلیت هوای خنک تولید نمی کند بلکه گرمای درونی محیط را گرفته و به خارج هدایت می کند. با این تفاسیر تنها هوای خنک باقی می ماند و دستگاه به درستی وظیفه خود را انجام داده است. پیش تر با اجزای مکانیکی کولر گازی آشنا شدید و در ادامه همان مبحث با اجزای الکتریکی کولر گازی به تکمیل مقاله خواهیم پرداخت.

اجزای مکانیکی کولر گازی شامل کدام قطعات است؟

البته به غیر از دسته بندی قطعات بر اساس مکانیکی و الکتریکی بودن می توان به دسته بندی دیگری از باب مثال بخش خارجی ( موتور، کندانسور،…) و بخش داخلی ( لوله تخلیه، اواپراتور،…) هم اشاره کرد. برای یاد آوری قطعه های مکانیکی که هر کدام حکم قلب و یا بخش مهمی  از دستگاه را دارند دوباره نام خواهیم برد که از قرار زیر است.

 • کمپرسور
 • کندانسور
 • لوله مویین
 • فیلتر هوا
 • گاز مبرد
 • لوله تخلیه و سینی زیر کولر
 • دریچه کولر گازی و گاز مبرد
حتما بخوانید:  علت اتومات نکردن کولر گازی

قطعات الکتریکی کولر گازی کدام اجزا هستند؟

 • سنسور تنظیم دما

سنسور حسگری است که کنترل دما را برعهده دارد. قادر به تشخیص دما و تنظیم کم و زیاد شدن سرمای محیط و اتاق ها است و آن را به خوبی انجام می دهد. به این ترتیب دستور مجدد کار و قطع و وصل شدن موتور را تا پایان بر عهده دارد. سنسور تنظیم دما که یک قطعه الکتریکی است روی یکی از قطعات مکانیکی یعنی اواپراتور نصب شده است.

 • فیوز حرارتی

Overload  همان فیوز حرارتی است. گاهی نوساناتی در جریان برق ایجاد می شود و درجه حرارت و گرما افزایش می یابد. دقیقا وظیفه فیوز حرارتی محافظت از موتور در مقابل اختلالات برقی است. اگر فیوز حرارتی اتوماتیکی وظیفه خود را ایفا نکند منجر به خرابی در قطعه های مهمی من جمله موتور و سپس هزینه های سرسام آور می شود.

 • خازن کولر گازی

خازن ها در انواع مختلف یافت می شود. خازن یا همان راه انداز ها که به طور هوشمندانه الکترون ها را برای کار  و روشن شدن موتور ذخیره می کنند و منجر به استارت کار موتور با سرعت و قدرت بیشتر می شود. پس از روشن شدن موتور خازن دیگر کار نمی کند تا مجددا موتور نیاز به راه اندازی داشته باشد.

 • لامپ خبر و تابلو برق کولر گازی

مسئولیت فراهم سازی برق مورد استفاده تمامی بخش های الکتریکی اسپلیت بر دوش تابلو برق است تا دستگاه روشن و شروع به کار کند.

اگر کمپور سور یا همان موتور برای خنک سازی محیط فعال باشد لامپ خبر نیز روشن است و در صورت خاموشی  اتوماتیک کردن ترموستات را نشان می دهد. لامپ خبر در بخشی از تابلو برق جا گذاری شده است.

 • برد الکتریکی

در مجموع فرمان تمامی دستورات و همچنین کنترل کارکرد تمامی قطعات را برد الکتریکی هدایت می کند. از این روست که برد را مغز اسپلیت می نامند. روشن و خاموش شدن دستگاه، کار کردن موتور، کنترل کارکرد فن داخلی  و بخش های دیگر جز وظایف تعریف شده برد خواهد بود. تعمیر خرابی برد را به افراد ماهر واگذار کنید زیرا از خسارات جبران ناپذیر دیگر که هزینه ها را افزایش می دهد جلوگیری خواهد کرد. اگر که نیاز به تعویض داشت، یک برد اورجینال را جایگزین برد قبلی می کنید. در این زمینه با تکنسین های دکتر تعمیرکار تماس بگیرید تا در اسرع وقت به مشکل شما رسیدگی نمایند.

حتما بخوانید:  آموزش بر طرف کردن صدای کولر گازی

 

اجزای الکتریکی کولر گازی

 

 • الکتروموتور فن و پروانه کولر گازی

دو پروانه کولر گازی را در جهت ایجاد سرمایش یاری می کنند. وظیفه موتور فن چرخاندن فن با سرعت زیاد است. بعد هوا که اواپراتور خنک کرده را به محیط انتقال می‌دهد. آنگاه هوای گرم گاز مبرد را به خارج منتقل می کند. موتور فن دارای دو بخش یونیت داخلی و خارجی است.

 • ترموستات

از طریق ترموستات سرمای اسپلیت کنترل و حفظ خواهد شد. درجه سرمای گاز لوله بلوی ترموستات که در مجاورت اواپراتور است بر لوله مویی اثر گذاشته و منجر به اتوماتیک کردن ترموستات می شود. مجددا گرما منجر به انبساط و افزایش گاز و ترموستات دوباره فعال خواهد شد و سرما تولید می کند.

 • رله

رله یا سوییچ کولر گازی در ۴ مدل موجود هست. جز اجزای الکتریکی کولر گازی است و دو بخش کنترل الکتریکی و یک سوئیچ قطع و وصل برق ولتاژ زیاد را دارد.

 • اورلود

اورلود انواع مختلفی دارد. گرمای درونی موتور را تنظیم و در دست دارد. اگر اورلود وادار شود و تحت تاثیر قرار بگیرد مدار الکتریکی موتور را باز می کند.

 • کلید چند حالته

بسیار ساختمان ساده ای دارد و سرعت فن با کلید چند حالته تعیین می شود.

کلام پایانی

به نسبت مهم بودن اجزای مکانیکی اسپلیت اجزای الکتریکی کولر گازی هم از اهمیت فوق العاده ایی برخوردار است. اختلال در هر قطعه مانع تولید و تهویه هوای مطبوع خواهد شد و انتظار از عملکرد صحیح دستگاه منوط به سالم بودن کلیه قطعات خواهد بود. دکتر تعمیرکار متخصص نصب، تعمیر، و سرویس کولر های گازی و اسپلیت در برندهای خارجی و ایرانی در شهر تهران و شهرهای پرند، ری، اسلام شهر و غیره است. تضمین کیفیت قطعات تعویضی را مجموعه دکتر تعمیرکار متقبل می کند. اعتبار ما اعتماد شماست.

حتما بخوانید:  علت سوختن موتور کولر گازی و نشانه های آن

منبع:دکتر تعمیرکار

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۰ میانگین: ۰]
تمامی حقوق برای سایت دکتر تعمیر کار محفوظ است.