بهترین راهکار جهت افزایش عمر یخچال و فریزر | دکتر تعمیرکار
یخچال

اگر با دکتر تعمیرکار همراه شوید به غیر از بهره مندی از خدماتی که در حوزه نصب و تعمیرات لوازم منزل ارائه می دهد از آموزش های کاربردی آن برای ارتقای دانستنی ها خود نیز بی نصیب نخواهید ماند. در این نوشتار قصد داریم از اصولی حرف بزنیم که در کنار سهل و راحت بودن آن می تواند تاثیر بسزایی در کارکرد صحیح دستگاه بگذارد. بهترین راهکار جهت افزایش عمر یخچال و فریزر را به کار ببندید  تا سال ها بدون ایراد از آن استفاده نمایید.

چرا رعایت اصول نگهداری از یخچال اهمیت دارد؟

اگر بخواهید برای اولین بار یا برای تغییر دیزاین آشپزخانه اقدام کنید طراحان دکوراسیون کل طراحی خود را براساس سه وسیله طرح ریزی می کنند. سه مثلث طلایی که با توجه به قرار گیری آن در آشپزخانه شاکله دیزاین مشخص می شود. یکی از این سه وسیله مهم یخچال فریزر های موجود در آشپزخانه ها هستند. اهمیت عملکرد این دستگاه از آنجا مشخص می شود که با از کار افتادن آن حتی در عرض چند ساعت تمامی مواد غذایی داخل آن فاسد خواهند شد. اگر از مطالب راهنمای خرید یخچال فریزر هم بهره ببرید اما در حفظ آن کوشا نباشید به سرعت باید متحمل هزینه های گزاف تعمیرات آن باشید. این دستگاه از گران بها ترین کالاهای آشپزخانه هست. هزینه تعمیر یا تعویض قطعات معیوب با نو بسیار زیاد خواهد بود. البته قطعات اصل هم در بازار کمیاب است و به سختی پیدا می شود. مزیت دیگر رعایت اصول نگهداری به کاهش انرژی برمی گردد که به طور ملموسی قابل تشخیص خواهد بود.

حتما بخوانید:  راهنمای تعمیر موتور یخچال [نکات مهم و کلیدی] دکتر تعمیرکار

یخچال فریزر

محل قرارگیری یخچال

پیش تر عرض شد بر اساس قرارگیری یخچال محل گذاشتن گاز و سینک نیز مشخص خواهد شد. برای افزایش عمر دستگاه و عملکرد بهتر آن نباید یخچال را در مجاورت و منبع گرما قرار داد. سماور، اجاق گاز، آبگرمکن، پکیج و دیگر وسایلی که گرما تولید می کنند را نباید نزدیک یخچال گذاشت. حتی قرار دادن زیر نور آفتاب هم برای عملکرد آن مضر است. وقتی گرما به محیط منتقل شود حرارت از طریق بدنه و باز شدن درب وارد کابین دستگاه خواهد شد و دمای تنظیمی داخل آن افزایش می یابد. سپس موتور برای جبران سرمای از دست رفته مجبور به کار بیشتر است. هرچه فشار به موتور افزون تر باشد این فشار به دیگر قطعات نیز منتقل و باعث کاهش عمر آن می شود.

حفظ فاصله مناسب بدنه و پشت یخچال با دیوار و وسایل

زمانی که مکان یخچال را به درستی تعیین کردید آنگاه فاصله آن با دیوار کمتر از ۲۰ سانت نباشد. با این کار فضا برای گردش و تهویه هوا در پشت فریزر وجود دارد. اگر این فاصله رعایت نشود  کمپرسور بیشتر داغ می کند و زودتر دچار اختلال می شود. لذا متداول ترین ایرادات یخچال فریزر و راهکار رفع آن توجه به همین نکات ظریف است.

کمتر تکان دادن و جا به جایی فریزر

دستگاه را ۳ ساعت قبل از تمیزی و تکان دادن و جا به جایی، آن را خاموش کنید. سپس پس از تمیز کردن یخچال، بعد از نیم ساعت آن را روشن و به پریز وصل کنید. توجه به این نکات از این جهت مهم است که جریان گاز مبرد در لوله ها متوقف شود. بیشترین آسیب حین جا به جایی زمانی ایجاد می شود که یخچال روشن و داخل آن پر از مواد غذایی است.

حتما بخوانید:  بررسی انواع خرابی‌های رایج در یخچال و راه‌حل‌های آنها [جدید] دکتر تعمیرکار

 رسیدگی و تمیزی لاستیک دور درب

یکی از اجزای مهم فریزرها لاستیک دور درب هستند که به حفظ تعادل دما و عدم از دست رفتن سرمای کابین و کمتر فشار آمدن به کمپرسور کمک می کنند. اکثر افراد در هنگام تمیزی دستگاه اطلاع ندارند که می توانند لاستیک دور درب را هم تمیز کنند تا از لحاظ پارگی و ساییدگی چک شود.

تمیز کردن دوره ایی یخچال فریزر

به همان نسبت که عدم مراقبت و کثیفی فریزر سبب کاهش عمر مفید آن می گردد به همان میزان نیز تمیز کردن بیش از حد آن آسیب زا خواهد بود. یخچال های که ضد برفک و نفراست هستند هر ۶ ماه یک مرتبه آن را تمیز کنید. گاهی اوقات در بخش های مختلف دستگاه برفک و یخ ایجاد می شود پس از خاموش کردن آن اجازه دهید برفک ها آب شوند. از به کار بردن اجسام نوک تیز برای جدا کردن برفک نهی شده است زیرا سبب آسیب به بدنه و قطعات می شود.  اگر موتور آن پوشش و محافظی نداشت سالانه گرد و غبار آن را بگیرید تا از داغ شدن آن جلوگیری نمایید. از مواد شوینده برای پاک کردن داخل کابین استفاده نکنید. جایگزین مواد شوینده سرکه و جوش شیرین است که بیشترین پاکیزگی را به همراه دارد.

فریزر

تراز کردن دستگاه

چرا همیشه توصیه می‌کنند فریزر را در جای خود تراز نگهدارید؟ زیرا گاز به طور یکنواخت در لوله ها پخش شود. از طرف دیگر آب و رطوبتی که حاصل جذب گرمای محفظه و کابین است را مستقیم به سمت ناودان هدایت می کند. به این صورت هم زیر کشوی آخر و یخچال یخ نمی بندد و هم عمر آن افزایش می یابد.

حتما بخوانید:  آموزش تعویض سنسور یخچال فریزر

دمای متناسب فریزر و تنظیمات مربوط به آن

همیشه تنظیمات دما یخچال را روی دمای ۴ و فریزر را ۱۸- قرار دهید. به هر طریقی دمای داخل محفظه از این مقدار گرم تر باشد این وسیله قادر نیست رطوبت حاصل از مواد غذایی را خشک کند. بنابراین به کمپرسور فشار زیادی وارد می شود تا تمام بخارات ایجاد شده را برطرف کند. یکی از بهترین راهکارها همین تنظیمات مناسب دما است که عملکرد آن را هم بهبود می بخشد.

راهکارهای دیگر برای افزایش عمر یخچال فریزر

  • بسته بندی و چیدمان مواد غذایی باعث گردش درست هوای داخل محفظه و بین مواد غذایی می شود.
  • ظروف سنگین را داخل دستگاه قرار ندهید. زیرا به قفسه ها و کشوها فشار وارد می کند و سبب ترک خوردگی و شکستگی آن ها می گردد.
  • اول اجازه دهید مواد غذایی داغ حرارت خود را از دست بدهند بعد مواد غذایی را درون کابین بگذارید. تا موتور انرژی بیشتری مصرف نکند و برفک به وجود نیاید.
  • پر کردن بیش از ظرفیت یخچال و بوی بد محفظه هم منجر به کاهش عمر آن می شود.

در ادامه راهنمای خرید یخچال فریزر و ساده ترین راهکار برای تنظیم دمای یخچال فریزر را نیز بخوانید!

کلام پایانی

دکتر تعمیرکار پیشنهاد می دهد از یک محافظ استاندارد هم استفاده کنید تا دستگاه در مقابل نوسانات برق هم ایمن باشد. اولین و بهترین راهکار جهت افزایش عمر یخچال و فریزر وصل کردن دوشاخه به محافظ و تمامی موارد گفته شده در این نوشتار است. تعمیرات دستگاه های مختلف منزل در تمامی برندها را به تکنسین های کارآزموده این مجموعه بسپارید  که در شهر تهران و شهرستان های همجوار نمایندگی فعال دارد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۰ میانگین: ۰]
تمامی حقوق برای سایت دکتر تعمیر کار محفوظ است.