اجزای مکانیکی کولر گازی |دکتر تعمیرکار
اجزای مکانیکی کولر گازی

آیا با اجزای کولر گازی آشنایی دارید؟ شیوه عملکرد هر جز چگونه است؟ اجزای مکانیکی کولر گازی و اجزای الکتریکی آن کدام است؟ بهتر نیست برای بازدهی بیشتر شناخت اجمالی از قطعات دستگاه مورد بهره برداری خود داشته باشید. از این رو با آگاهی لازم به برطرف کردن ایرادات و ارورها و اهمیت سرویس دوره ایی آن خواهید پرداخت. تا انتهای نوشتار دکتر تعمیرکار را همراهی بفرمایید.

کولر گازی

یقینا زمانی به دنبال اطلاعات از اجزای و قطعات کولر گازی هستید با نحوه کار آن از قبل آشنا شده اید. ولی برای ایجاز در کلام همین بس که دستگاهی است که دو کارکرد از آن می توانید داشته باشید. سیستم برودتی آن در تابستان و سیستم گرم کنندگی آن در فصل زمستان هوای مطبوع و تصفیه شده ایی در اختیارتان می گذارد. در انواع و مدل های گوناگون ( ایستاده، سقفی، دیواری) بسته به فضای محیط، سطح عملکرد و خیلی از عوامل دیگر انتخاب خود را انجام داده تا بخش اعظم رضایت شما را بر آورده کند.

اجزای مکانیکی کولر گازی کدام است؟

قطعات ساخته شده این وسیله برودتی شامل قطعه های الکتریکی و اجزای مکانیکی کولر گازی می شود. در ادامه مختصری از هر بخش را برای شما مخاطبان دکتر تعمیرکار شرح می دهیم.

  • کمپرسور

کمپرسور یا واحد تراکم نام های دیگر همان موتور دستگاه است که برای تکمیل مکانیزم کاری دو بخش الکتریکی و مکانیکی دارد. کمپرسورهای رایج کولر گازی در انواعی به مانند پیستونی و دورانی موجود هستند. موتور های رتوری با تغذیه جریان برق کمپرسور به شکل دورانی به چرخش درآمده و پس از ایجاد سرما در مسیر باز گشت مبرد را مکیده و در مسیر رفت با فشار زیاد آن را عبور می دهد و سرما تولید می کند. نوع پیستونی نیز به وسیله انرژی الکتریکی کار می کند. در فرآیند تبرید کمپرسور با تفاوت فشاری که به وجود آورده مبرد متراکم شده را از کندانسور به اواپراتور ارسال می نماید.

  • کندانسور

کندانسور به رادیاتور و تقطیرکننده هم شناخته می شود. کندانسور از لوله های مسی و هم چنین صفحه های آلومینیومی ساخته شده است.  پس از فشرده شدن گاز در کمپرسور بر حرارت آن افزوده می شود و در رادیاتور با گردش فن بخش زیادی از گرمای گاز کاهش می یابد. و در زمستان و سیستم گرمایشی اسپلیت جاذب حرارت گاز می باشد.

  • فیلتر درایر

از شنیدن نام فیلتر انتظاری جز جاذب بودن در مقابل آلودگی ها، گرد و غبار و رطوبت را نداریم. پس از طی و عبور گاز از کندانسور و کاهش دمای آن از فیلتر درایر هم رد می شود تا تمامی رسوبات و اجرام و رطوبت و گرد و غبار گرفته شود و در نتیجه خشک و بدون آلودگی ادامه مسیر دهد تا خنک سازی هر چه بهتر پیش رود.

  • اواپراتور

اواپراتور یا تبخیر کننده از جنس آلومینیوم است. از طریق لوله های آلومینیومی گرمای گاز را گرفته  و با تبخیر آن عمل سرمایش را انجام می دهد و به کمک فن سرما اسپلیت را به محیط پس می دهند و هوای خنک در فضا پخش می گردد.

حتما بخوانید:  دلایل آبریزش کولرگازی چیست؟

 

اجزای مکانیکی کولر گازی

 

  • پروانه اسپلیت

هر کولر گای دارای دو پروانه است. یکی در اواپراتور و دیگری در کندانسور که کار این دو مشابه اما خلاف هم عمل می‌کنند. پروانه اواپراتور با مکش هوا و ارسال به لوله های آن سرما را در فضا ارسال می‌کند. اما پروانه کندانسور با مکیدن هوای ورودی آن را به کندانسور برده و سپس به محیط خارج هدایت می کند.

  • لوله مویین

در کولر گازی های متعدد بر اساس توان سرمازایی اندازه  طول و قطر لوله کاپیلاری فرق می کند. همیشه جنس آن از مس بوده و در میان انتهای فیلتر و ورودی اواپراتور نصب شده است و گاز مبرد را تغییر وبه مایع  تبدیل می کند.

  • سینی زیر اسپلیت

بر اثر مواردی گاهی اوقات  لوله های اواپراتور دچار برفک و یخ زدن می شوند. سعی کنید دلیل برفک زدن یا یخ زدن کولر گازی در فصل تابستان و زمستان را هم بدانید تا به سادگی آن را مرتفع کنید.

سپس با خاموش شدن ترموستات برفک ها ذوب و در سینی که در زیر دستگاه کار گذاشته شده است وارد و بعد به خارج از کولر فرستاده می شود. برای حفظ بیشتر از فرسایش و زنگ زدگی سینی را رنگ می کنند.

  • فیلتر خروج هوای سرد

یک فیلتر اسفنجی پیش از خروج هوای سرد به محیط قرار دارد تا مانع ورود گرد و غبار و ذرات به اسپلیت حین بیرون رفتن سرما از دستگاه گردد.

سخن پایانی

در مقالات بعدی درباره اجزای الکتریکی اسپلیت مطالبی عنوان خواهد شد. شناخت هر قطعه از اجزای مکانیکی کولر گازی این امکان را فراهم می‌کند تا هرچه سریعتر عیب یابی و رفع خرابی قطعات را پیدا کنید. سیم کشی، نصب، سرویس دوره ایی و عیب یابی انواع برند و مدل اسپلیت را به مجموعه پر تلاش و ماهر دکتر تعمیرکار واگذار کنید. از خدمات تضمینی در اسرع وقت بدون خرج هزینه گزاف تعمیرات دلخواه و مورد نظر را در محل زندگی و کار خود دریافت نمایید. پس راه های ارتباطی با دکتر تعمیرکار که از طریق پرکردن فرم آنلاین و شماره گیری و تماس تلفنی هست را به خاطر بسپارید. مراکز فعال در اقصی نقاط تهران و شهرستان های اطراف مانند شهریار، اسلام شهر، پرند، اندیشه و غیره است خدمات ارائه می دهند.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۰ میانگین: ۰]
تمامی حقوق برای سایت دکتر تعمیر کار محفوظ است.