آموزش تعویض ذغال کربن موتور لباسشویی | دکتر تعمیر کار
دلیل کاربرد ذغال در موتور چیست؟

در هنگام خرید و استفاده از یک دستگاه هرگز به این مقوله فکر نکرده اید که هر کدام از آن ها متشکل از چه قطعات و بخش هایی هستند. تا هنگامی که عملکرد درست وسیله به مشکل برخورد کند بعد به دنبال عیب یابی و در این مسیر با  قطعات و اجزای آن آشنا می شوید.

از این رو در این مطلب سعی شده تا اطلاعات مختصر و جامعی از آموزش تعویض ذغال موتور لباسشویی و دلیل استفاده از ذغال در دستگاه بیان گردد.

دلیل کاربرد ذغال در موتور چیست؟

موتور قطعه ایی مهم در تمام وسایل که متشکل از اجزای کوچکی است که اختلال در هر یک از آن ها کارکردش را متوقف می کند. در گذشته ها استفاده از ذغال در صنعت دامنه گسترده ایی داشت. همان طور که توضیح داده خواهد شد ذغال کربی یک جز از موتور را شامل می باشد.

ذغال در موتور های الکتریکی این ویژگی را دارد حرارت و گرما را از موتور لباسشویی که در اثر کار و صرف انرژی زیاد تولید کرده است را گرفته و به بخشی که برای آن طراحی کرده اند باید هدایت و منتقل دهد.

قابلیت مصرف ذغال تنها در یک ویژگی خلاصه نمی گردد و اگر وزن موتور زیاد نمی شود و گرمای ناخواسته ایجاد نمی‌کند به ضریب کم اصطکاک اشاره می شود. این ویژگی بارز و هم چنین به دلیل وجود گرافیت و سبک بودنش منجر به این شده مصرف ذغال در قطعات مهم هم چنان باقی بماند در ادامه آموزش جرمگیری ماشین لباسشویی و ۱۰ مشکل رایج ماشین لباسشویی را نیز بخوانید!

حتما بخوانید:  بوگیری ماشین لباسشویی [ دلایل + راه حل ]

آیا ذغال در تمامی موتورهای لباسشویی وجود دارد؟

قبل از عیب یابی موتور و اشتغال به یادگیری آموزش تعویض ذغال موتور لباسشویی به این پرسش پاسخ دهید که آیا این قطعه در ساخت موتور ماشین شما به کار گرفته شده است؟ اگر برند دستگاه و به تبع آن این قطعه از نوع موتورهای القایی باشد اطمینان یابید که به آسانی ذغال را به حالت کشویی از آن جدا کنید.

ولیکن در تولیدات جدید و به روز این محصول از موتورهایی استفاده می شود که ذغالی در آن ها به کار نرفته است و در فرآیند خروج حرارت از آن شیوه های دیگری را ابداع کرده اند.

کموتاتور چیست؟

قبل از اینکه به سراغ تعویض ذغال بروید با نگاهی ساده به موتور ماشین مطمئن شوید که ایراد ایجاد شده از این جز کوچک است. وقتی که به یقین رسیدید مراحل تمیز و تعویض کردن را به پایان برسانید.

کموتاتور قطعه ای از جنس ورقه های مسی که رسانای بالایی دارد روی آرمیچر سوار است. بین ذغال و کموتاتور باید ارتباط ایجاد شود و در تماس باهم باشند. در چه صورت ذغال باید تعویض شود؟

در بازه زمانی کار کردن ماشین لباسشویی تمام اجزا دچار استهلاک می شوند و نیاز به سرویس پیدا خواهند کرد. ممکن است ایراد از کموتاتور باشد و ورقه مسی از جای خود تکان خورده و بلند شده باشد در این گونه موارد اتصالات موجود میان کموتاتور و ذغال برقرار نیست پس نیاز به تعویض دارد.

گاهی موتور لباسشویی نمی چرخد و از کار کردن می ایستد یک احتمال آن این می باشد که اتصالات این دو قطعه ضعیف است و رویه ی ناهموار کموتاتور و همین طور گرد ذغال منجر به ایرادات قطعه مهم و اصلی لباسشویی شده است.

حتما بخوانید:  چگونه مشکلات اساسی لباسشویی خود را خودتان تعمیر کنید

با به کار گیری یک اسپری تمیز کننده و قلمو و وارد آوردن کمی فشار به آن، سطح کموتاتور را پاکسازی کنید. با دست مقداری موتور را بچرخانید تا قلمو کل کموتاتور را جرم گیری و تمیز کند تا پذیرای مناسبی را ذغال جدید باشد.

در خرید ذغال به چه موردی باید دقت کنید؟

هنگام خریداری ذغال جدید به این نکته توجه کنید که حتما با مدل و شماره سریال دستگاه شما مطابقت داشته باشد. زیرا دو مدل نازک و کلفت در ذغال کربنی در بازار عرضه می شود حال کدام یک سازگار با لباسشویی شما است؟

قیمت آن نیز باز به برند و مدل ماشین بستگی دارد هرچند موتور ماشین لباسشویی اتوماتیک با دیگر موتورها تفاوت چندانی ندارد و با هم شباهت دارند.

لباسشویی

مراحل تعویض ذغال کربنی

مراحل انجام تعویض این قطعه عبارتنداز:

  • گام اول

مکررا گفته می شود قبل از تمیر یا تعویض هر دستگاهی نکات ایمنی و برق گرفتی را رعایت کنید. دوشاخه را از پریز بیرون آورید تا خیال شما از خاموشی دستگاه راحت باشد. در این قسمت به طور مجزا مقاله علت برق گرفتگی بدنه لباسشویی را مطالعه نمایید.

  • گام دوم

درب و قاب پشتی بدنه را باز نمایید. برای محافظت از موتور آن را داخل پوشش قرار می‌دهند. آن را به آرامی و بدونه ضربه از درون پوشش باز کنید.

  • گام سوم

ذغال کربنی با استفاده از چند پیچ و یا یک پوشش به موتور سوار و متصل شده است. پیچ ها و پوشش را به آرامی باز و جدا نمایید و ذغال قدیمی را بیرون آورید.

  • گام چهارم
حتما بخوانید:  مشکل تخلیه آب لباسشویی بوش

پیش از این توضیح داده شد که چگونه کموتاتور را تمیز کنید. بر طبق آن دستور کموتاتور را هم تمیز نمایید.

  • گام پنجم

ذغال جدید را در جای درست خود قرار و کمی فشار دهید و با پیچ آن ها را نگهدارید فقط مواظب باشد پیچ ها را زیاد نپیچانید.

  • گام ششم

پوشش و درب را در جای خود ببندید. و برای آزمایش کردن این مطلب که تعویض به درستی انجام شده یک مرتبه ماشین لباسشویی را بر روی برنامه کوتاه آبکشی و خشک کن تنظیم کنید تا اگر مشکلی در اجرای مراحل تعویض بود را متوجه شوید.

در آخر

گام به گام با پیش رفتن مطابق آموزش تعویض ذغال کربن موتور لباسشویی اقدامات و تدابیر لازم را به کار ببندید. مجموعه دکتر تعمیر کار با دارا بودن شعب فعال در تهران و شهرستان های رباط کریم، شهریار و غیره با کمترین هزینه، تضمین خدمات و قطعات و اسرع وقت امر تعمیرات کلیه لوازم منزل را در محل درخواستی شما بزرگواران انجام خواهند داد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۰ میانگین: ۰]
تمامی حقوق برای سایت دکتر تعمیر کار محفوظ است.