عیب یابی ماشین لباسشویی [نکات مهم + راه حل] دکتر تعمیرکار
ماشین لباسشویی

آیا همیشه نگران خرابی لباسشویی و وسایل منزل خود هستید؟ ایرادات دستگاه را چه گونه بر طرف می کنید؟ اولین اقدامات در رفع مشکلات ایجاد شده چیست؟ تا چه اندازه تشخیص مشکل و عیب یابی ماشین لباسشویی اهمیت دارد؟ دکتر تعمیرکار در این مقاله تمام ایرادات جزیی و کلی که در طول استفاده از لباسشویی به وجود می آید را دسته بندی و شرح داده است. با مشاهده عملکرد نادرست دستگاه و رجوع به فهرست ایرادات در صورتی که مسلط به امور فنی بودید بدون اتلاف وقت مشکل دستگاه را رفع می کنید. اگر که تردیدی در مهارت خود داشتید برای عدم آسیب و هزینه بیشتر به نمایندگان مجاز تعمیرات مراجعه کنید.

اهمیت عیب یابی

ارزش تشخیص درست و به موقع مسائلی که حول عملکرد وسایل منزل پیش می آید بسیار کمک کننده خواهد بود که وسایل کمتر آسیب ببینند. زیرا در پاره ایی از موارد عیبی که در کارکرد آن ظاهرشده است آن چنان پیچیده و پرهزینه نیست. به عنوان مثال با مشاهده قفل شدن دستگاه حین شستشو بر روی یک برنامه خاص و عدم رفتن به مرحله بعد شستشو، با یکبار ریست کردن عملکرد دستگاه باز خواهد گشت. شما در اینجا با فراگیری آموزش ریست کردن ماشین لباسشویی در کمترین زمان و بدون هیچ هزینه ایی رافع عیب های برندهای مختلف باشید.

عیب یابی لباسشویی

عیب یابی به مانند تعمیرات یک مقوله کاملا تخصصی است. در صورتی می توانید عیب یابی ماشین لباسشویی را به آسانی تشخیص دهید باید احاطه کاملی نسبت به اجزا و عملکرد قطعات داشته باشید. علاوه بر آن باید ابزارها و تجهیزات کامل در اختیار داشته و با نحوه کار آن ها نیز آشنا باشید. با ادامه مطلب عیب یابی همراه ما بمانید.

برق داشتن بدنه ماشین

زمانی که دستگاه را لمس می کنید وجود برق در بدنه را حس خواهید کرد. با احتیاط جریان برق را قطع نمایید و دو شاخه را از پریز بکشید.

  • اتصالات و سیم کشی و فیش های برق دستگاه مشکل دارد . نبود روکش وسوختگی سیم ها یکی از این عوامل است.
  • دو شاخه ،پریز و کابل برق هم یکی دیگر از عوامل برق داشتن بدنه است که با زنگ زدگی و بوی سوختگی و سیاه شدن پریز بروز می کند.
  • سیم ارت حتما بررسی شود که به زمین متصل باشد. عدم اتصال ارت و یا متصل بودن به لوله آب بسیار خطر آفرین خواهد بود.
  • نیم سوز شدن موتور و یا اتصالات آن برق را به بدنه منتقل می کند.
  • خازن پارازیت گیر، لولای درب ، هیتر هم می توانند از علل برق داشتن بدنه باشند.
حتما بخوانید:  راهنمای ماشین لباسشویی الکترولوکس

ماشین لباسشویی

 کار نکردن کلیدهای پنل لباسشویی

هنگامی که کلیدهای پنل را فشار دادید و کار نکردند مستقیم برد الکتریکی و یا تایمر را چک کنید.

آبگیری نکردن لباسشویی

علت هایی چون بسته بودن شیر آب و قطع آب باعث عدم آبگیری می شوند. اگر شیلنگ ورودی آب پیچ خورده و یا مسدود شود و شیر برقی معیوب باشد آبگیری صورت نمی گیرد.

در آخر با وارد کردن هوا داخل شلنگ هیدروستات اگر صدای قطع و وصل کنتاکت ها شنیده نشد از خرابی آن مطمئن شوید.آبگیری انجام شده است اما عملیات بعدی شروع نمی شوددر این مواقع یا موتور تایمر را به برق ۲۲۰ ولت متصل و چک کنید و یا هیدروستات و سیم های رابط هیدروستات و موتور تایمر را با اهم متر مورد سنجش قرار دهید. زیرا عوامل آبگیری نکردن همین چند قطعه هستند. البته بهتر است از سالم بودن تسمه پولی ، سوکت یا برد تنظیم دور هم اطمینان یابید.

عدم تخلیه آب

پمپ تخلیه یا مسدود و یا  خراب است. در خیلی از مواقع شلنگ تخلیه دچار انسداد می شود. معیوب شدن قطعه الکترو پمپ هم آب ماشن را تخلیه نمی کند.

لرزش و صدای لباسشویی

به آسانی با تراز کردن پایه لرزش و صدای دستگاه را قطع کنید. اگر وزنه بتنی روی دیگ دچار مشکل شود و یا کاسه نمد، شفت ، بلبرینگ و کمک های ماشین خراب باشند همه این دلایل باید به طور تخصصی کنترل شوند. همچنین نقص تسمه در اثر توزیع نامناسب البسه داخل دیگ ، پوسیدگی لاستیک لرزه گیر و عدم تعادل منبع و ترک خوردن فولی نیز لرزش و صدای ماشین را چندین برابر می کنند.

حتما بخوانید:  ارورهای ماشین لباسشویی پارس

عدم روشن شدن دستگاه

از طریق مولتی سنج ، برق پریز و دو شاخه و کابل را امتحان کنید. برق پارازیت گیر را هم با اهم متر بسنجید. به همین ترتیب کل دکمه ها و قفل ایمنی درب و میکروسوئیچ ، موتور و برد الکتریکی را هم امتحان نمایید که مطمئن شوید سالم و یا معیوب هستند.

تمیز نشدن البسه بعد از شستشو

نامناسب آبگیری شدن لباس ها به دلیل نقص در شیر برقی و هیدروستات است. رسوب گرفت المنت، تخلیه نشدن آب و استفاده از پودر نامرغوب عوامل دیگری هستند که البسه تمیز شسته نشوند.

دکتر تعمیرکار

نچرخیدن دیگ

 

قطعاتی چون کاسه نمد ، تسمه ، بلبرینگ، دینام و موتور در یک پروسه هماهنگ سبب چرخش دیگ خواهند بود. اما اگر هر یک از آن ها دچار نقص شوند دیگ نمی چرخد.

بسته نشدن و یا باز نشدن درب ماشین

در دو حالت باز نشدن درب و یا بسته نشدن آن تنها علت به میکروسوئیچ لولاهای آن که همان قفل درب است باز خواهد گشت.

نشتی آب در ماشین لباسشویی

نشتی آب دستگاه را باید در پارگی و یا خارج شدن از جای خود در قطعاتی چون شلنگ ورودی و تخلیه، لاستیک دور درب و یا درست منتاژ نشدن دیگ جست.

عدم گرم کردن آب و یا جوش آمدن آن

احتمالا ترموستات و اتصالات آن قطع شده است. هر یک از اجزای تایمر، هیدروستات بی متال و یا ترموستات درعدم گرم کردن و یا جوش آوردن آب دخیل هستند. در اینجا باید به قطع و یا وصل بودن اتصالات کنتاکت ها هم بپردازید. المنت را هم امتحان کنید و تنها ۱۰ ثانیه به برق ۲۲۰ ولت بزنید . چنان چه بعد از قطع برق المنت گرم شد این قطعه نیز سالم است. در این بخش دلیل گرم نکردن آب در لباسشویی را مطالعه کنید.

حتما بخوانید:  علت بوی بد لباسشویی دوو [دلایل+رفع مشکل] دکتر تعمیرکار
ارورهای صفحه نمایش

در لباسشویی هایی که مجهز به صفحه نمایش هستند وجود اعداد و کدهایی نشانه ایراد برخی از قطعات خاص هستند که بر روی صفحه نمایش به شکل کد ارور ظاهر می شوند. با رجوع به دفترچه راهنمای عیب یابی ماشین لباسشویی را به آسانی تشخیص و به پایان می رسانید.

عدم انجام عملیات دور خشک کن در ماشین

زمانی لباسشویی قادر به خشک کردن البسه نیست باید خازن راه انداز ، برد تنظیم دور ، موتور و دکمه ها ، فیلتر و شلنگ تخلیه را از نظر کارکرد مورد بررسی قرار داد. هم چنین احتمال این وجود دارد که بیشتر از ظرفیت دستگاه بار و البسه اضافه درون دیگ قرار داده اید.

ماشین لباسشویی

 خرابی برد الکتریکی

تمامی فرامین عملیات ماشین از طریق برد صادر می شود. خازن و فیوزهای آن را چک کنید زیرا نوسانات جریان برق و ورود آب به داخل برد سبب سوختگی برد خواهد شد.

خاموش شدن لباسشویی حین کار

ایرادات مریوط به میکروسوئیچ ، زبانه و قفل درب همچنین مشکلات مرتبط به تایمر ، شیر برقی و موتور، دوشاخه و نوسان برق منجر به خاموش شدن ناگهانی لباسشویی در حین کار است.

سخن آخر

عیب یابی ماشین لباسشویی را فرا بگیرید زیرا در تمامی برندها این ایرادات مشترک است. هرگاه خواستید از مهارت یک تکنسین استفاده کنید با مرکز دکتر تعمیرکار از طریق تماس تلفنی و یا پر کردن فرم آنلاین درخواست خود را ثبت و ارتباط برقرار کنید . در اسرع وقت نزدیک ترین شعبه در شهر تهران و شهرستان های اطراف کارشناسان زبده خود را به محل درخواستی شما اعزام می کنند.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۰ میانگین: ۰]
تمامی حقوق برای سایت دکتر تعمیر کار محفوظ است.