10 مشکل رایج ماشین لباسشویی [ 100 % کاربردی ] دکتر تعمیرکار
10 مشکل رایج ماشین لباسشویی

چنانچه به دنبال رفع ایرادات شایع در ماشین لباسشویی خود هستید؛ ما امروز ۱۰ مشکل رایج ماشین لباسشویی را بیان خواهیم کرد. به طور کلی پس از گذشت مدت زمانی استفاده از ماشین لباسشویی خود ممکن است که با ایرادات جزئی رو به رو شوید که در اغلب ماشین های لباسشویی ایجاد می شود. با دانستن این موارد شما می توانید به راحتی به حل مشکلات آن ها بپردازید.

۱۰ مشکل رایج ماشین لباسشویی

گاهی به دنبال حل مشکلات به وجود آمده در ماشین لباسشویی نیازمند داشتن دانش فنی در این زمینه هستید. برای این منظور استفاده از راهنمایی افراد متخصص در این زمینه بسیار مهم است. عیب یابی سریع و به موقع ماشین لباسشویی توسط تکنسین های ماهر و با تجربه از صدمات بیشتر دستگاه شما جلوگیری می کند. در ضمن در افزایش عمر مفید دستگاه ماشین لباسشویی شما بسیار مؤثر است.

ایرادات شایع در ماشین لباسشویی عبارتند از:

 1. ماشین لباسشویی روشن نمی شود.

شاید مهمترین ایراد دستگاه شما که سبب نگرانی فراوان نیز می شود ” روشن نشدن ماشین لباسشویی” می باشد. اما علت این موضوع چه می تواند باشد؟ گاهی اوقات مشکل تنها به دلیل نرسیدن برق به دستگاه ایجاد شده است. برای رفع آن باید جریان برق را بررسی نمایید و از سالم بودن پریز برق ماشین لباسشویی خود اطمینان پیدا کنید.

در غیر این صورت به بررسی موتور ماشین لباسشویی خود بپردازید. استفاده مداوم از ماشین لباسشویی سبب داغ شدن موتور دستگاه می شود. داغ شدن می تواند باعث خاموش ماندن دستگاه شود. چنانچه موتور داغ کرده است تا خنک شدن آن صبر کنید و بعد مجدداً ماشین لباسشویی را راه بیندازید. توجه کنید اگر داغ شدن موتور به شکلی متوالی ادامه پیدا کند مشکلی جدی محسوب می شود و نیازمند بررسی بیشتر توسط تکنسین های متخصص ماشین لباسشویی است.

از دلایل دیگر روشن نشدن ماشین لباسشویی ایرادات پیش آمده در قفل درب است. مطمئنا زمانیکه قفل درب کار نکند ماشین لباسشویی نیز روشن نمی شود. قفل درب میکروسوئیچ، یک قطعه پلاستیکی کوچک است که در زیر درب قرار دارد. توجه کنید برای اینکه قفل درب ماشین لباسشویی فعال گردد باید میکروسوئیچ بسته شود. جهت بررسی عملکرد درست درب ماشین لباسشویی و میکروسوئیچ با تعمیرکاران لباسشویی تماس بگیرید.

حتما بخوانید:  تعمیر لباسشویی سطلی

از دیگر مشکل رایج لباسشویی که سبب از کار افتادن دستگاه می شود وجود ایرادات در ولوم تایمر ماشین لباسشویی است. برخی از مدل های ماشین لباسشویی نیاز به ولوم تایمر دارند تا دقیقاً با گرافیک های پنل کنترل تنظیم شوند. چنانچه ولوم تایمر کار نکند، لباسشویی هم نمی تواند راه اندازی شود. برای رفع این مشکل می توان تایمر را جلو برد تا ماشین لباسشویی روشن شود.

 1. آب داخلِ دیگ تخلیه نمی شود.

برای تخلیه نشدن آب در داخل دیگ لباسشویی می توان دلایل زیادی را عنوان کرد از قبیل:

 • وجود ایراد در شیلنگ تخلیه ماشین لباسشویی

بهتر است پس از مشاهده عدم تخلیه آب لباسشویی در ابتدا به بررسی شیلنگ تخلیه آن بپردازید. از مشکل رایج در ماشین لباسشویی گرفتگی یا انسداد شیلنگ تخلیه آن است. با تشخیص درست و رفع این ایراد آب در دستگاه به راحتی تخلیه می گردد.

 • وجود انسداد در پمپ تخلیه ماشین لباسشویی

برای این منظور بهتر است مخزن را تخلیه کرده و شیلنگ را از پشت دستگاه جدا و مورد بررسی قرار داد. می توان پمپ را از لباسشویی جدا کرد و ورودی های آن را به دقت بررسی نمود. دقت کنید در صورتی که پمپ گیر کرده باشد با کار کردن موتور لباسشویی تسمه آن شکسته شده و سبب سوختن آن می شود. حالت بدتر این است که قرقره در ماشین لباسشویی شکسته شده باشد که با فشار موتور روی دستگاه ممکن است موتور نیز قفل کند. شکستن تیغ پروانه‌ای در دستگاه نیز می تواند عاملی برای بروز این مشکل باشد. با توجه به فنی بودن این بخش از تعمیرات از متخصصین این حوزه راهنمایی بخواهید.

 • وجود شیئی خارجی در لباسشویی

دقت کنید خودکار، سکه، جوراب و غیره به راحتی می تواند بین سبد و مخزن گیر کند و حتی سبب انسداد پمپ تخلیه شود.

 • استفاده بیش از اندازه از شوینده ها
حتما بخوانید:  برنامه های شستشوی لباسشویی هایسنس

گاهی بی کیفیت بودن مواد شوینده و یا استفاده بیش از اندازه آن ها تولید کف فراوان می کند. همین امر می تواند سبب عدم تخلیه کامل شود.

۳.    مرحله اسپین (چرخش) انجام نمی شود یا شروع به چرخش نمی کند.

معمولاً برای رفع این موضوع نیاز به باز کردن محفظه لباسشویی است. اما مواردی که سبب عدم چرخش دستگاه می گردد عبارتند از:

 • قراردادن لباس ها بیش از حد ظرفیت ماشین لباسشویی که باید حتماً مطابق گنجایش و ظرفیت گفته شده در دفترچه راهنما لباس قرار داد.
 • معیوب بودن قفل ها و تنظیمات آن که باید حتماً آن را بررسی کرد.
 • وجود انسداد در پمپ تخلیه که سبب عدم تخلیه آب شده و دستگاه نمی تواند عملیات خشک کردن را آغاز کند.
 • فرسودگی یا پارگی تسمه ها می تواند در عدم چرخش دستگاه مؤثر باشد. برای رفع این ایراد باید به تعویض تسمه ها پرداخت.
 • ایراد در موتور ماشین لباسشویی که باید حتماً توسط تعمیرکاران ماشین لباسشویی بررسی شود.
 1. از ماشین لباسشویی آب نشت می کند.

کثیفی و بهم ریختگی ماشین لباسشویی و محیط اطراف آن به دلیل نشت آب از دستگاه بسیار ناراحت کننده است. نشت آب از لباسشویی دلایل متعددی دارد که مهمترین آن عبارتند از:

 • ایراد در شیلنگ تخلیه
 • مشکل ایجاد شده در شیلنگ یا دریچه آب ورودی
 • استفاده زیاد از شوینده ها
 • وجود رسوبات بیش از اندازه در درزهای درب ماشین لباسشویی و عدم بسته شدن کامل آن
 1. مواد شوینده به خوبی پخش نمی شود.

باید هر چند وقت یکبار ظرف قرار گیری مواد شوینده توسط آب و سرکه به خوبی تمیز شود. در ضمن از مواد شوینده های استاندارد برای شست و شوی لباس ها استفاده کنید.

 1. لباسشویی سر و صدای زیادی دارد و مدام تکان می خورد.

مشکل رایج ماشین لباسشویی تکان خوردن و سرو صدای زیاد به هنگام پروسه شستشو به ویژه هنگام انجام عملیات خشک کردن لباس ها است. برای این منظور تراز بودن ماشین لباسشویی و پایه های آن را بررسی کنید.

 1. لباس ها پس از شستشو بوی بدی می دهند.

بوی بد لباس ها به دلیل وجود کپک و یا رشد باکتری آن هم به دلیل قرار داشتن ماشین لباسشویی در محیط گرم و مرطوب است. برای رفع این مشکل هر چند وقت یکبار یا هر ماه ماشین لباسشویی را با یک عدد قرص ماشین ظرفشویی و بدون لباس بشویید. بهتر است پس از پایان شستشوی لباس ها و خارج ساختن آن ها درب ماشین لباسشویی را باز بگذارید تا داخل دیگ یا مخزن به خوبی خشک شود. در ضمن هر چند وقت یکبار به تعویض فیلتر بپردازید.

 1. چرخه شستشو به درستی انجام نمی شود.
حتما بخوانید:  علت ارور le لباسشویی ال جی چیست + راهکار | دکتر تعمیرکار

ممکن است تایمر خراب شده باشد. برای این موضوع بهتر است با تعمیرکاران لباسشویی تماس بگیرید.

 1. دستگاه عملیات آبگیری را به درستی انجام نمی دهد.

شاید انسدادی در بخش شیلنگ ورودی آب وجود دارد. بهتر است برای بررسی بیشتر از راهنمایی متخصصین در این زمینه بهره ببرید.

 1. لباس ها در لباسشویی خشک نمی شوند.

برای خشک نشدن لباس ها در خشک کن لباسشویی باید ایراد را در بخش گرم کن در لباسشویی جستجو کرد. برای بررسی بیشتر با تعمیرکاران مجاز لوازم خانگی از جمله لباسشویی تماس بگیرید.

کلام آخر

در این مطلب سعی بر آن داشتیم تا ۱۰ مشکل رایج ماشین لباسشویی را بررسی کرده و راه حل هایی را نیز برای رفع این ایرادات بیان کنیم. عیب یابی صحیح در دستگاه ماشین لباسشویی و رفع آن نیازمند داشتن دانش فنی در این زمینه است. مجموعه متخصصین دکتر تعمیرکار با داشتن بیش از ۱۵ سال سابقه در زمینه تعمیرات لوازم خانگی از جمله ماشین لباسشویی بهترین کیفیت خدمات تعمیرات را ارائه می دهد. جهت انجام سرویس ماشین لباسشویی خود و یا رفع ایرادات در آن با ما تماس بگیرید.

 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۰ میانگین: ۰]
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
تمامی حقوق برای سایت دکتر تعمیر کار محفوظ است.