چه مقدار لباس در لباسشویی بریزیم؟|دکتر تعمیرکار
تعمیر لباسشویی

آیا در زمان هایی که گرد گیری میکنید پرده ها، پتوها و ملحفه را با ماشین لباسشویی می شویید؟ آیا به یاد دارید در حین خرید به ظرفیت دستگاه توجه کردید؟ بر اساس چه معیار حجمی از لباس ها را درون لباسشویی قرار می دهید. آیا تاکنون از شما پرسش شده است چه مقدار لباس در لباسشویی بریزیم؟ برای دانستن پاسخ سوال آخر که بسیار کلیدی هست و بر عملکرد دستگاه مستقیم اثرگذار است دکتر تعمیرکار را تا انتها همراهی نمایید.

حجم لباس در لباسشویی به چه عاملی بستگی دارد؟

قصد همه ما از خرید وسایل منزل انجام پاره ایی از کارهایی است که نیاز به انرژی و صرف وقت زیادتر دارند. در کل برای دستیابی به رفاه بیشتر اقلامی که متناسب با شرایط زندگی و کاری ماست در اولویت خرید هستند.

برای شستشوی البسه نیز به ماشینی احتیاج دارید که بتواند هر بار با یک مرتبه کل لباس های شما شسته شود. در اینجا بحث ظرفیت لباسشویی مطرح می شود. حال منظور از ظرفیت لباسشویی چیست؟ به وزنی اطلاق می شود که دستگاه توانایی آن را دارد تا آن وزن لباس ها را شستشو دهد.

این ظرفیت در دفترچه راهنمایی دستگاه توضیح داده شده است. اگر می خواهید بدانید چه مقدار لباس در لباسشویی بریزیم؟ باید به ظرفیت وسیله خود آگاهی داشته باشید.

بر اساس چه معیاری ظرفیت لباسشویی را انتخاب کنید؟

حجم مورد استاندارد برای ریختن البسه درون ماشین به ظرفیت آن بستگی دارد. این ظرفیت نیز بر حسب لباس های خشک اندازه گیری می شود. می‌دانید زمانی که لباس ها خیس می شوند چندین برابر به وزن آن ها افزوده می شود.

حتما بخوانید:  علت خرابی درب ماشین لباسشویی ال جی چیست ؟ [نکات مهم] دکتر تعمیرکار

اگر جز خانواده های پر جمعیت هستید یا همیشه شستن پتو و پرده را به ماشین واگذار می کنید باید در زمان خرید ماشینی که ظرفیت بیشتری دارد را انتخاب کنید. زیرا اگر انتخاب درستی نکنید وزن لباس ها زیاد می شود و مجبور هستید در دو نوبت البسه را داخل ماشین بگذارید تا عملیات شستشو به طور صحیح انجام شود. گاهی هم برعکس دستگاهی با ظرفیت زیاد خریداری می کنید اما مقدار لباس ها کم است لذا صرفا هزینه های شما را افزایش می دهد.

لباسشویی

اقلام سنگین در ماشین لباسشویی

خیلی از اوقات تنها به این فکر می‌کنیم که لباس ها را درون دستگاه بریزیم و شسته شود. اما اگر جر افرادی هستید که تمیزیو شستن پتو، ملحفه، روتختی و حتی پرده را هم به ماشین واگذار میکنید، نباید ظرفیت لباسشویی شما از ۱۰ کیلو گرم کمتر باشد. آب و مواد شوینده حین عملیات شستشو به این اقلام سنگین اضافه می شود. آب وزن هرکدام را تا چندین برابر سنگین‌تر می کند. از این رو نیاز است که مقداری فضای خالی درون دیگ باقی بماند تا این اقلام توان چرخش درون ماشین را داشته باشند. اگر به این مسئله توجه نکنید با مشکلات عدیده ایی روبه رو می شوید.

عدم تناسب وزن لباس با لباسشویی

شاید بارها اتفاق افتاده باشد لباس های کثیف زیادی روی هم تلنبار شده و زمان زیادی ندارید که در چندین نوبت و تکه تکه آن ها را بشویید. پس همه را یکجا وارد ماشین میکنید برنامه شستشو را تنظیم می کنید و مثل همیشه زمان شستشو پایان می یابد و البسه را خارج می کنید. خوب در اینجا هنگامی که ظرفیت ماشین با اندازه البسه یکی نیست امکان گردش البسه، آب و مواد شوینده داخل دیگ وجود ندارد. وقتی آب و مواد شوینده به همه جای لباس نفوذ نکند مسلما تمیزی آن ها حاصل نمی شود. پس مجبور به دوباره کاری هستید و باید یکبار دیگر برای از بین رفتن آلودگی های لباس،بار دیگر آن ها را بشویید. در ادامه به غیر از موردی که بیان شد یعنی عدم تناسب لباس با ظرفیت دستگاه چه مشکلاتی را ایجاد می کند؟ آورده شده است.

  • عدم تمیز شستن لباس ها و حتی منجر به پارگی می شود. (در اثر گیر کردن زیپ به بافت البسه)
  • وارد شدن فشار زیاد به موتور و ایجاد ایراد برای آن
  • کاهش عملکرد صحیح لباسشویی
  • کاهش عمر مفید ماشین
  • خرابی و شکسته شدن بلبرینگ یا یاتاقان
حتما بخوانید:  رفع سر و صدای ماشین لباسشویی سامسونگ توسط چند راه حل ساده

در این قسمت می توانید به مقاله آموزش تعویض ذغال کربن موتور لباسشویی مراجعه کنید.

نحوه تشخیص اندازه مناسب لباس در لباسشویی

هنگامی که البسه را می خواهید درون ماشین بندازید فرصت این کار را ندارید که همه آن ها را وزن کنید تا متوجه شوید متناسب با حجم دیگ هست. یا امکان گردش و جا به جایی لباس و ملحفه ها داخل دیگ هست. یکی از روش های ساده این است که بین البسه با بالای دیگ ۱۵ سانتی متر فاصله و فضای خالی وجود داشته باشد. اگر این اندازه فضای خالی درون مخزن وجود نداشت بدانید حجم آن ها بیشتر از ظرفیت دستگاه است و مقدار لباس را باید کمتر کنید.

انداختن مقدار مناسب لباس در ماشین چه مزایایی دارد؟

پیش تر درباره معایب انداختن مقدار نادرست البسه در لباسشویی و نتیجه آن که همان عدم شستن کافی البسه و پوشاک، خرابی موتور و یاتاقان و غیره گفته شده است. اما اگر رعایت مقدار مناسب را در نظر بگیریم دستگاه به بهترین نحوه برنامه تنظیم شده را به اتمام خواهد رساند. عمر مفید دستگاه افزایش می یابد. به لباس ها آسیبی وارد نمی شود و با یک بار شستن آن ها ، آلودگی ها برطرف و پاکیزگی و تمیزی را برای همه آن ها به ارمغان می آورد.

چند نکته کاربردی

  • در هر نوع لباسشویی چه درب از جلو چه درب از بالا توازن ریختن شلوار یا حوله و هر چیز دیگر را رعایت کنید. مثلا در ماشین درب از بالا حوله را در سمت چپ و شلوار را در سمت راست پروانه چرخان مرکزی قرار دهید.
  • اول پوشاک سنگین تر را داخل دستگاه بریزید. در آخر آن هایی را که وزن کمتری دارند درون مخزن قرار دهید و سپس درب را ببندید.
  • هرگز جوراب را با حجم زیاد و سنگین با هم داخل مخزن نریزید. زیرا امکان اینکه جوراب به داخل لوله تخلیه هدایت شود در بسیاری از مواقع وجود دارد. آنگاه در داخل فیلتر و لوله تخلیه گیر کرده و ایجاد مشکل می کند.
  • در دفترچه راهنما کامل توضیح داده شده است که هر برنامه شستشوی لباسشویی برای چه جنس، مقدار و حجم از لباس باید به کار گرفته شود.
حتما بخوانید:  تعمیر درب لباسشویی ال جی [دلایل+رفع مشکل] دکتر تعمیرکار

در پایان

اگر همه کاربران از دستورالعمل های دستگاه مانند چه مقدار لباس در لباسشویی بریزیم؟ و موارد دیگر تبعیت کنند مشکل خاصی برای ماشین ایجاد نمی گردد و به راحتی عمر مفید آن افزایش می یابد. در صورت هر گونه ایراد برای وسایل خانگی که در شهر تهران و شهرستان های مانند اسلام شهر، شهریار، اندیشه، ری و غیره  پیش آمد با مراکز فعال دکتر تعمیرکار مرتبط شوید. کارشناسان متبحر با همراه داشتن کلیه تجهیزات مربوط به تعمیرات و نصب و سرویس در مکان مورد درخواست شما حاضر می شوند و خدمات تضمین شده را ارائه می دهند.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۰ میانگین: ۰]
تمامی حقوق برای سایت دکتر تعمیر کار محفوظ است.