دلیل برفک زدن یا یخ زدن کولر گازی در فصل تابستان و زمستان - دکتر تعمیرکار - مرکز تخصصی تعمیرات ماشین لباسشویی و ظرفشویی و لوازم خانگی
دلیل برفک زدن یا یخ زدن کولر گازی در فصل تابستان و زمستان

آیا با مشکل برفک زدن دستگاه مواجه شده اید؟ دلیل برفک زدن یا یخ زدن کولر گازی در فصل تابستان و زمستان چیست؟ راه حل رفع آن چگونه است؟ برای رسیدن به پاسخ درست این سوالات با گروه دکتر تعمیرکار همراه شوید. اگر تمایل به استفاده از خدمات آن را داشتید به صفحه اصلی سایت رفته فرم درخواست آنلاین را تکمیل نمایید و یا با شماره درج شده در سایت تماس تلفنی برقرار کنید.

علل برفک زدن کولر گازی چیست؟

متداول ترین ایرادی که امکان رخ دادن آن برای کولر گازی وجود دارد همین تشکیل شدن برفک در بدنه و اجزائی مثل پنل داخلی و خارجی، کندانسور، کویل، و لوله بزرگ یا کوچک ولوله برگشت را شامل می شود. در این بخش از سایت به مقاله مشکلات رایج کولر گازی دسترسی دارید.

این دلایل به عوامل مختلفی مربوط می گردد. در نتیجه علل زیر را به طور کلی بررسی می کنیم و سپس به طور اختصاصی مواردی که در زمستان یا فصل تابستان دخیل هستند را برمی شماریم.

 • کم بودن جریان هوای داخل کولر

به طور طبیعی مولکول مبرد درون کویل هنگامی گرم خواهد شد که گرما به داخل سیم پیچ اپراتور نفوذ و جذب گردد. هرگاه میزان هوا در دستگاه کم شود کویل گرما نخواهد شد و قادر به تشخیص توقف سرمایش را ندارد و به کار خود ادامه می‌دهد تا به یخ زدن منجر می شود.

 • کمبود و نشتی در فشار گاز مبرد

هرگز نباید به علت نشتی حجم گاز مبرد در کویل کم شود سپس منبسط گردد و بیش از اندازه خنک شود که موجبات یخ زدگی را فراهم کند.

 • مشکل در کویل اپراتور

اگر کویل تبادل گردش هوای گرم داخل به خارج را به درستی انجام ندهد سیم های مربوط به اپراتور برفک می‌زند. در واقع اولین برفک ها در قطعه کویل پدیدار می شود.

 • ایراد در سنسور

در قدرت تشخیص سنسور های کولر مشکلی رخ دهد دستور خنک سازی را ارسال نمی کند. به این ترتیب جز عواملی هست که یخ زدگی را به ارمغان می آورد.

حتما بخوانید:  بهترین درجه دما برای کولرگازی

عوامل اختصاصی برفک زدن دستگاه در زمستان کدام است؟

از عوامل اختصاصی برفک زدن دستگاه در زمستان می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ایرادات فن داخلی

این مشکل پنل داخلی را با یخ زدگی رو به رو می کند. وظیفه فن داخلی این است که هوای گرم محیط را وارد دستگاه کند و با فرایندی به هوای سرد تبدیل شود. فن بلوور نباید کثیف و یا سوخته باشد تا کولر گازی به درستی کار کند.

 • معیوب بودن شیر برقی

شیر برقی قطعه ایست که مسئولیت تغییر استفاده از وضعیت گرمایش در زمستان و سرمایش در تابستان را دارد. خرابی شیر برقی باعث ورود هوای سرد به سیستم می شود و در زمستان کولر گازی را با یخ زدگی روبه رو می‌کند.

 • خرابی برد

وظیفه اصلی برد ارسال دستور برای شروع یا توقف کار در کندانسور است. زمانی در کارکرد برد خللی ایجاد شود فرمان تولید گرما به کندانسور داده نخواهد شد.

 • استفاده از دستگاه در هوای خیلی سرد

در فصل زمستان هوای بیرون و داخل منزل هر دو سرد باشد عملکرد صحیح کولر گازی دچار مشکل شده و برفک تشکیل شده در آن حاصل این کارکرد ناموفق است.

 • ایراد در فن کندانسور

برفک مشاهده شده روی کندانسور به دلیل معیوب بودن فن وعدم تولید هوای گرم آن است.

 

دلیل برفک زدن یا یخ زدن کولر گازی در فصل تابستان و زمستان

 

در تابستان چه عللی موجب برفک زدن کولر گازی می شود؟

در ادامه مبحث دلیل برفک زدن یا یخ زدن کولر گازی در فصل تابستان و زمستان به مواردی که در رابطه با تابستان است می پردازیم.

 1. استفاده زیاد از کولر گازی

در دمای زیر ۱۵ درجه که اکثرا در بهار شاهد این دما هستیم به خاطر اختلاف ناچیز بین هوای خنک بیرونی و داخلی برخی از قطعات دچار یخ زدگی می شوند. که علت آن در اشتباه قرار دادن وضعیت سرمایش به جای استفاده از فن است تا جریان هوا در محیط به گردش درآید.

 1. زیاد و گرم بودن هوای بیرون

همان طور که قبلا در پاراگراف های بالاتر توصیح داد شد که چه فرایندی ایجاد کننده یخ در سیستم کولر در هوای سرد زمستان است در همین مورد هم به همان شیوه اثرگذار است. تنها در تابستان زمانی درجه هوا به حدود ۶۰ درجه برسد گاز مبرد منبسط و حرارت را جذب نخواهد کرد تا در کویل برفک بزند.

 1. انسداد در لوله ها

رسوبات و اجرام در قطعاتی مانند لوله ها و شیر برقی گرفتگی و انسداد به وجود می آورند. پس به مرور دچار فرسودگی می شوند. در نتیجه منشا برفک در دستگاه می گردد.

 1. کمبود گاز کولر

این کمبود از دو عامل نشات می گیرد یکی اتمام گاز کولر و دیگری نشتی در گاز هست. اختلال در سیستم سرمایشی و یخ کردن دستگاه از کم بودن گاز مبرد است.

حتما بخوانید:  علت خاموش شدن کولر گازی بعد از چند دقیقه [بررسی مشکل+راه حل] دکتر تعمیرکار

نحوه برطرف کردن برفک زدن کولر گازی

برای این کار بهتر است:

 • وسیله خود را در وضعیت ترموستات کامل خاموش کنید.
 • فیلتر را چک کنید و در صورت کثیفی آن را تعویض نمایید.
 • در این مرحله حتما گرد و غبار موجود در کویل را رفع و آن را تمیز کنید تا لوله های برگشت منجمد و سرد نشوند.

فراموش نکنید که جلوی اتاقک را هم از وجود هر روپوش و پرده ایی بررسی نمایید که مانع مسدود شدن و رفت و آمد هوا شود.

کلام پایانی

مجموعه ایی از علت‌ها و دلیل برفک زدن یا یخ زدن کولر گازی در فصل تابستان و زمستان شرح داده شد تا با شناخت آن ها در جهت رفع آن تلاش و اقدامات لازم را انجام دهید.

مراکز فعال دکتر تعمیرکار در تمامی مناطق تهران و شهرستان های اسلام شهر، رباط کریم، اندیشه، شهریار، ری و غیره آماده خدمت‌رسانی هستند. تعمیرات تخصصی یخچال، ماشین ظرفشویی، ماشین لباسشویی، پکیج و دیگر لوازم منزل در برندهای بکو، سامسونگ، زیمنس، کندی، جنرال الکتریک، هیمالیا، بوتان، کندی، مجیک و به طور کلی تمامی برندها و مدل ها را به مجموعه دکتر تعمیرکار واگذار کنید تا با بهترین خدمات رضایت شما مشتریان گرامی را جلب نمایند.

منبع:دکتر تعمیرکار

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۰ میانگین: ۰]
تمامی حقوق برای سایت دکتر تعمیر کار محفوظ است.