علت اصلی کار نکردن کمپرسور کولر گازی |دکتر تعمیرکار
طريقه کار کمپرسور و انواع آن

تصور کنید در اوج تابستان به خانه آمده اید و اولین کاری که می کنید ریموت کولر گازی را به دست گرفته و دکمه روشن، خاموش آن را می‌زنید اما با کمال تعجب دستگاه روشن نمی شود!

شما از دلیل بروز این اتفاق بی اطلاع هستید و قاعدتا در پی برطرف شدن مشکل خواهید رفت. در این مقاله قصد داریم تا علت اصلی کار نکردن کمپرسور کولر گازی را که منجر به خاموش و یا روشن نشدن دستگاه شما گشته شده را توضیح دهیم.

طریقه کار کمپرسور و انواع آن

کمپرسور از اجزائی مانند سیم، برد الکترونیکی، خازن، سنسور، رزیستور، او لود و غیره تشکیل شده که یک قطعه مکانیکی را به وجود آورده‌ است. مکان قرار گیری موتور در پنل و یونیت خارجی کولر گازی هست.

اما نحوه عملکرد این قطعه به این ترتیب است که مابین اواپراتور و کندانسور، گاز مبرد را در مدار آن به گردش در خواهد آورد. سپس حجم گاز را کم می کند و منجر به بالا بردن فشار گاز می شود. در این مرحله هوای فشرده شده را به داخل قسمت احتراق کولر گازی منتقل می کند.

انواع روتاری و اسکرال که دارای توان بالا، مصرف انرژی بهینه، صدای کم در حین کار هستند بیشترین کاربرد را در سیستم های تهویه که هوای مطبوعی تولید می کنند به کار گرفته می شوند.

انواع کمپرسورهای موجود در بازار به قرار زیر هستند.

 • دینامیکی
 • پره ای
 • پیستونی
 • محوری
 • مارپیچی
 • فرفره ای
 • گریز از مرکز
 • کمپرسور ۳پ کاکا
 • جابه جایی مثبت

طریقه کار کمپرسور و انواع آن

علت اصلی کار نکردن کمپرسور کولر گازی چیست؟

عوامل متعددی وجود دارد که می تواند موتور که قطعه اصلی دستگاه است را با مشکلات عدیده مواجه کند و با خاموش شدن آن نتوانیم از هوای تهویه مطبوع و دلپذیر استفاده کرد.

حتما بخوانید:  راهنمای استفاده از کولر گازی

موارد زیر علت اصلی کار نکردن این قطعه به شمار آورد و عبارتند از:

 1. قطع شدن سیم‌ها و ایراد و فرسودگی فیش ها

پس از طی شدن زمانی از کار دستگاه در اثر اصطحلاک به وجود آمده ممکن است سیم و اتصالات موتور پوسیده و قطع شود. در نتیجه جریان برق به موتور دچار مشکل شده و روشن نمی شود.

هم چنین فرسودگی و شکستگی و یا شل شدن فیش ها اتصالات سیم به موتور را قطع می کند. در عیب یابی از دستگاه و این قطعه، سیم و فیش ها را چک و بررسی نمایید.

 1. ایراد در اورلود

اورلود در داخل موتور وظیفه نگهداری و محافظت از آن در مقابله با نوسانات الکتریکی، اضافه بار، و داغ شدن را دارد.

هنگامی که به خاطر جریان بالا فشار زیادی به کمپرسور وارد می شود، کثیفی یونیت بیرونی مانع بیرون رفتن حرارت شده، پس موتور داغ می شود.

در این میان اورلود برای حفاظت از آن اتصال را قطع می کند و اجازه روشن شدن را تا زمانی که کمپرسور سرد نگردد، صادر نمی کند.

نکته: با استفاده از آمپرمتر می توانید به سالم بودن اورلود پی ببرید.

 1. خرابی در برد الکترونیکی

مسولیت تامین ولتاژ کمپرسور که یکی از اجزای اصلی آن است، برد الکترونیکی برعهده دارد. جزئی ترین ایراد در برد، ولتاژ مورد نیاز کمپرسور را با مشکل روبه رو کرده که یکی از علت های روشن نشدن آن است.

 1. ایراد در خازن راه انداز

خازن راه انداز وظیفه استارت و روشن کردن کمپرسور را دارد و روی آن وصل می شود. برای عیب یابی در خازن به وسیله مولتی متر از خرابی و ایراد در خازن راه انداز مطمئن شوید و به هر دلیلی که مشکل برطرف نشد این قطعه را تعویض کنید.

 1. مشکل ایجاد شده در رله فرمان
حتما بخوانید:  علت اینکه کولر گازی روی فن کار میکند [بررسی مشکل+راهکار] دکتر تعمیرکار

به کمک یک مولتی متر به سالم بودن آن پی ببرید. در صورت خرابی این قطعه، آن را تعویض نمایید. زیرا رله فرمان مسئولیت تامین ولتاژ بیشتر اجزا و قطعه های کمپرسور را انجام می دهد که ایراد در رله فرمان یکی دیگر از علل روشن نشدن موتور کولر گازی است.

 1. معیوب بودن سنسور دمای محیط یا سوختن سنسور رزیستور

هرگاه سنسور دمای محیط از مکان خودش جابه جا شود نمی تواند درجه دما را تشخیص دهد و کمپرسور دیگر خاموش می شود. سنسور دمای محیط  یکی از قطعات حساس به دما هست که درصورت خراب و یا سوختن باید تعویض و یا تعمیر شود.

دیگر اجزای کمپرسور سنسور رزیستور می باشد که مقدار و درجه دمای محیط را وارسی می‌کند. اگر اتصالات موتور با سنسور رزیستور متصل نباشد، آن ها را باز وصل کنید. اگر سنسور رزیستور سوخته بود حتما نیاز به تعویض دارد.

در صورت لزوم می توانید مطلب نحوه شارژ گاز کولرگازی را نیز از سری مطالب آموزشی این مجموعه مطالعه فرمایید.

نحوه شارژ گاز کولرگازی

در پایان

در مطلب علت اصلی کار نکردن کمپرسور کولر گازی مجموعه از علل ها بیان شد که هر کدام از این علل به طرقی مانع روشن شدن و کار کردن کمپرسور و به تبع آن کولر گازی می گردد.

مجموعه دکتر تعمیرکاربا درخواست شما کاربران گرامی در مکان مورد نظر حاضر شده و شما از نزدیک شاهد تعمیر و یا تعویض قطعه معیوب کولر گازی خواهید بود.

تکنسین های کارآزموده دکتر تعمیرکار متخصص در تعمیر و نصب انواع برند های لوازم خانگی در شهر تهران (جنوب، شمال، شرق و غرب) و شهرستان های رباط کریم و اسلام شهر و شهریار و تعمیر کولر گازی درشهر ری و غیره هستند. دکتر تعمیرکار هر لحظه آماده خدمت‌رسانی و در کنار شماست.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۰ میانگین: ۰]
تمامی حقوق برای سایت دکتر تعمیر کار محفوظ است.