چگونه یخساز یخچال را تعمیر کنیم؟| دکترتعمیرکار
یخچال

اگر با حفظ مزایای قبلی دستگاه گزینه های جدیدی به یخچال اضافه گردد و ویژگی های آن ارتقا یابد به موازات آن نیز اشکالات به وجود آمده و راهکارهای رفع آن هم افزایش می یابد. یخساز هم جز امکاناتی است که در این سال های اخیر به قابلیت های یخچال افزوده شده است. اکنون در صورت خرابی، چگونه یخساز یخچال را تعمیر کنیم؟ زیرا یکی از رایج ترین مشکلات فریزرها به حساب می آید. اگر بخواهید ایراد ایجاد شده را بدانید باید با طرز و نحوه عملکرد یخساز آشنا باشید. سپس با راه حل-های ساده کارکرد آن باز می گردد و دوباره از آن استفاده می کند. به همین دلیل مطالب گفته شده توسط دکتر تعمیرکار را فرا بگیرید تا در موقع لزوم از اطلاعات خود بهره ببرید.

نحوه عملکرد یخساز یخچال فریزر به چه شکل است؟

برای درک کارکرد این قابلیت بهتر است بدانید دستگاه قادر خواهد بود یخ ها را به دو شکل خرد شده و قالبی با فشردن اهرم، داخل لیوان ریخته و تحویل می دهد. در برخی مدل ها هم یخ درون سطل ریخته می شود. طرز کار یخساز یخچال هم به این شکل است که شیر ورودی آب در پشت دستگاه تعبیه شده که به وسیله لوله و یا شلنگ به شیر آب داخل خانه متصل می شود. هرگاه دمای یخچال به حد نساب برای یخسازی رسید با شروع به کار سلنوید شیر، آب از مسیر شیر ورودی و شلنگ به داخل دستگاه می رود و به وسیله لوله های کوچک وارد سینی و قالب می شود. پس از تبدیل آب به یخ ، یخساز آن ها را داخل سطل هدایت می کند. سپس مجدد این فرآیند تکرار می شود و به محض پر شدن سطل دستور توقف یخسازی صادر می گردد. بعد از فشردن اهرم دیسپنسر سوئیچ مربوط به یخساز مجوز عبور جریان به موتور و سلنوید را خواهد داد. تیغه پیچشی وصل شده به موتور با گردش خود باعث بیرون آمدن یخ از مخزن شده و از دیسپنسر به درون لیوان ریخته خواهد شد. پس از طی شدن این سیکل جا به جایی میله ایی سبب باز گشتن قسمت جلویی سطل شده تا یخ ها خارج شود. وقتی دکمه یخ خرد شده را بزنید قسمت جلویی بسته می شود و یخ ها از بخش دیگر رد شده و به وسیله یک تیغ خرد خواهد شد.

حتما بخوانید:  متداول ترین ایرادات یخچال فریزر و راهکار رفع آن

یخچال
تعمیر یخساز یخچال

در پی توجه به اینکه چگونه یخساز یخچال را تعمیر کنیم؟ باید بدانید ساختار آن ها ساده است و به راحتی با چند راهکار می توانید دوباره عملکرد آن را باز گردانید. در این گونه موقعیت ها کمتر به حضور تعمیرکار نیاز دارید. با رعایت بهترین راهکار جهت افزایش عمر یخچال و فریزر کمتر به حضور تکنسین نیاز دارید. چنان چه قصد تماس با تعمیرکاران حرفه ایی و متعهد را داشتید با دکتر تعمیرکار تماس بگیرید زیرا تکنسین های این مرکز مهارت عیب یابی و رفع هر اشکالی در برندهای سامسونگ، ال¬جی، هیمالیا، بوش، الکترواستیل، دوو، اسنوا، بکو و غیره را دارا هستند.

ایرادات مرتبط با بیرون نیامدن یخ

یکی از مشکلاتی که زیاد دیده می شود و به دلایل مختلف به وجود می آید این است که یخ از داخل یخساز خارج نمی شود. در واقع داخل قالب های یخساز یخ هست و لذا ایرادی در تامین آب وجود ندارد. اما این خرابی بیشتر در حیطه اشکالات الکتریکی و مکانیکی خواهد بود.
پس یکی از این علل زمانی مطرح می گردد که مواد غذایی را داخل دستگاه جا به جا کرده اید و احتمال دارد به طور ناگهانی بازوی کنترل یخساز از مکان خود تکان خورده باشد و با عدم تولید یخ مواجه گردد. در این وضعیت با تکان دادن به پایین بردن و جا به جایی بازوی کنترل، آن را در جای خود قرار دهید.
علت دیگری که باز مطرح خواهد شد این می تواند باشد که قطعه بازوی کنترل در محل خود قرار دارد و مخزن پر یخ است پس معلوم می گردد که موتور ، گیربکس و اتصالات الکتریکی به آن معیوب هستند. در ابتدا اتصالات الکتریکی را در جای خود قرار دهید. دستگاه را جلو آورید و از دیوار فاصله دهید. فریزر را از جریان برق بکشید و شیر آب را قطع نمایید. حالا اتصال سیم های درونی را در بیاورید سپس چک کنید که سالم هستند و بعد به صورت صحیح در جای خود بگذارید.در این مرحله دوشاخه را متصل و جریان برق را وصل نمایید. بازوی کنترل را خاموش کنید. همین قطعه را به پایین ببرید و ۱۰ثانیه صبر کنید تا مطمئن گردید که سلنوید مشغول کار است و قالب ها را پر از آب می کند. در آخر هم نهایتا ۴ ساعت بعد بررسی نمایید که یخ تولید می شود و بیرون خواهد آمد. اگر این اتفاق نیفتاد اطمینان داشته باشید موتور و گیربکس باید تعویض گردد.

حتما بخوانید:  عیب‌یابی و رفع مشکلات در یخچال‌های قدیمی [جدید] دکتر تعمیرکار

ایرادات مربوط به تولید نشدن یخ

اگر در مسیر عبور و سیستم آب دستگاه خللی دیده شود اندازه یخ ها کوچک یا اصلا تولید نمی شود یقینا یکی از علل انسداد و یخ زدن آب درون لوله خواهد بود. لذا دستگاه را خاموش و از برق خارج نمایید. شیر آب در پشت فریزر را ببندید. اکنون روی لوله مقداری آب گرم بریزید و یا با سشوار و درجه حرارت ملایم انسداد آن را باز نمایید. اجازه دهید ۲ ساعت دستگاه خاموش باشد . بعد از سپری شدن این مدت برق آن را متصل کنید. در اینجا به طور کامل صدای آب که قالب ها را پر میکند به گوش می رسد.
معضل دومی که در میان است و یخ تولید نمی شود به گرفتگی فیلتر آب یخساز ارتباط دارد. اولین نکته-ای که باید مدنظر قرار داد این است که براساس کیفیت و سنگینی آب ورودی منزل هر بار در یک بازه زمانی مشخص فیلتر را عوض کنید. فیلترهای یخساز درون دستگاه جای دارند. آن را پیدا و در صورت لزوم تعویض نمایید.

اشکال در اندازه قالب

هرگاه اندازه یخ بزرگ بود و یا خیلی کوچک باید تنظیمات میزان آب را تغییر دارد. صفحه سفید جلوی یخساز را هم به صورت کشویی و یا به کمک پیچ گوشتی تخت مثل اهرم عمل نمایید تا در بیاید. حالا پیچ و مهره ایی که زیر پوشش مشاهده می شود دارای یک علامت منفی و مثبت هست که مقدار آب را تنظیم خواهد کرد. اگر پیچ و مهره را به داخل و به طرف علامت منفی بپیچانید مقدار آب ریخته شده به قالب کم خواهد شد. بالعکس اگر به طرف بالا و علامت مثبت بچرخانید میزان آب در هر بار پر شدن را افزایش خواهید داد.

حتما بخوانید:  آموزش تعویض سنسور یخچال فریزر

یخچال فریزر
طرز ریست کردن یخساز یخچال

برخی از مشکلات مربوط به این قسمت با ریست کردن کامل رفع خواهد شد. فقط کافی است از دفترچه راهنما کمک بگیرید. باید یخچال روشن باشد بعد دکمه روشن یا on یخساز را بزنید. دکمه test که زیر دکمه پاور است را ظرف چند ثانیه فشار دهید تا ریست شود. اگر مدل یخچال فرق داشت و این دکمه تعبیه نشده بود با یک سوزن به حفره کوچک در کنار دکمه خاموش و روشن و یا نزدیک اهرم یخساز فشار آورید تا ریست شود.

سخن پایانی

سعی شد در مقاله چگونه یخساز یخچال را تعمیر کنیم؟ مطالب مفیدی ارائه داده شود تا به راحتی تمامی کاربران دکتر تعمیرکار از آن بهره ببرند. بعضی از ارورها و ایرادهای برندهای مختلف یخچال فریزر کاملا تخصصی و فنی می باشد در این گونه مواقع با شعب فعال دکتر تعمیرکار در شهر تهران اعم از شمال و جنوب و شرق و غرب و شهرستان¬های اسلام شهر، شهریار، اندیشه ، فردیس و… تماس بگیرید و خواستار دریافت خدمات این مجموعه باشید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۰ میانگین: ۰]
تمامی حقوق برای سایت دکتر تعمیر کار محفوظ است.