علت زود خاموش، روشن شدن یخچال چیست؟ |دکتر تعمیرکار
مهمترین علت زود خاموش، روشن شدن یخچال چیست؟

تصور اینکه روزی مواد غذایی را بدون یخچال نگهداری کنید بسیار سخت است. از کار افتادن وسیله مهمی مانند یخچال حتی در ظرف چند ساعت می تواند کلی از مواد غذایی را دچار فساد کند. به همین علت نگهداری و مراقبت و رفع ایرادات دستگاه در حین سادگی ولی بسیار مهم خواهد بود. زیرا عمر مفید دستگاه به این عوامل گره خورده است.

یکی از رایج ترین ایرادات، زود اتومات شدن دستگاه می باشد. برای آشنایی شما سایت دکتر تعمیرکار مقاله علت زود خاموش، روشن شدن یخچال چیست؟ را ارائه نموده تا به عمده ترین دلایل آن دسترسی داشته باشید.

کارکرد طبیعی یخچال و اتومات کردن آن چگونه است؟

هیچ گاه یخچال به صورت یکسره روشن و کار نمی کنند. اگردستگاه شما یکسره روشن است بدانید که دچار عیب در یکی از اجزای خود شده که عمل اتومات به درستی انجام نمی دهد. به طور طبیعی میانگین هر ۴۵ دقیقه کار روشن شدن یخچال به ۱۵ دقیقه زمان برای استراحت و خاموش شدن احتیاج دارد تا دمای آن بر روی دمای تنظیمی شما ثابت بماند.

شما دستگاه خود را روی دمای مطلوب مثلا ۴ درجه تنظیم کرده اید. در طول روز چندین بار درب را برای موارد مختلف از جمله گذاشتن و و برداشتن مواد غذایی باز و بسته می کنید.

همچنین مواد غذایی هر کدام دارای دمای مختلفی هستند را درون آن قرار می دهید. این موارد موجب تغییر دمای درونی دستگاه می شود. دستگاه باید هر چند دقیقه یکبار روشن باشد تا دما را به دمای دلخواه و تنظیمی برساند. به محض رسیدن به این دما، یخچال خاموش می شود و دما در همان حد انتخابی باقی بماند.

” پس به این ترتیب خاموش و روشن شدن دستگاه نشانه عملکرد صحیح است. در غیر این صورت باید به دنبال پیدا کردن عوامل و رفع آن باشید.”

حتما بخوانید:  مشکلات متداول در فریزر و راه حل‌های آن [جدید] دکتر تعمیرکار

علت زود خاموش، روشن شدن یخچال چیست؟

مهمترین علت زود خاموش، روشن شدن یخچال چیست؟

در ادامه علت زود خاموش، روشن شدن یخچال چیست؟ باید گفت عوامل گوناگونی منجر به اتومات نشدن دستگاه می شود. در زیر به اصلی ترین عوامل ایجاد این مشکل می پردازیم.

  • ایراد در برق رسانی به دستگاه و محافظ آن

انرژی که یخچال به آن متصل و به وسیله آن کار می کند انرژی الکتریکی و جریان برق است. به هر دلیل این احتمال دچار ایراد شود دستگاه را خاموش می کند. پیش از هر کاری پریز برق و هم چنین دوشاخه را بررسی کنید. اگر مشکل در هر یک از این دو عامل بود، آن ها را تعمیر نمایید به محض اتصال مجدد برق یخچال شروع به کار کند و خاموش شود.

در بیشتر اوقات نوساناتی در جریان برق از جمله قطع ناگهانی آن در اثر شرایط آب و هوایی یا تامین نشدن برق مصرفی در اوج بار مصرف ایجاد خواهد شد.

به خاطر همین موارد توصیه می شود که از یک محافظ با ضمانت نامه و ایمن استفاده شود. تا ضرر و خسارتی متوجه یخچال نگردد. سوختگی محافظ هم می تواند یکی از علت های زود اتومات شدن دستگاه باشد پس این گزینه را هم چک کنید.

  • داغ کردن موتور یخچال

یکی از مواردی که در درون دفترچه راهنمای وسایل منزل و خانگی عنوان می شود محل مناسب و قرار دادن در محل امن است تا کمترین صدمه به دستگاه وارد شود.

یخچال را هرگز در معرض تابش آفتاب و یا کنار وسایل گرمایشی قرار ندهید. زیرا محیط و فضا بسیار گرم خواهد شد و باعث افزایش گرما و فعالیت بیشتر موتور می شود تا دمای یخچال را تنظیم و سرد نگه دارد.

حتما بخوانید:  راهنمای جامع تمیز کردن یخچال فریزر

داغ شدن بیش از حد موتور باعث خاموش شدن زودتر و اتومات نادرست دستگاه می شود. به مدت چند ساعت برق وسیله را قطع کنید تا موتور سرد و به بعد وضعیت صحیح خود بازگردد.

نکته : درب یخچال را به مدت طولانی باز نگذارید تا فعالیت موتور زیاد و داغ نکند.

  • اشکال در ترموستات

ترموستات وظیفه سنجش دما را در وسایل برعهده دارد. هنگامی که یخچال زود به زود آف و آن می شود. اولین حدس از کار افتادن ترموستات است. شما دما را تنظیم می کنید. پیغام دمای تنظیمی از طریق ترموستات به کمپرسور فرستاده تا موتور در دمای انتخابی ثابت بماند.

بعد از رسیدن به این دما باز ترموستات فرمان قطع فعالیت  و خاموشی را برای کمپرسور ارسال می کند و بعد موتور فعالیت خود را کاهش می دهد.

حال این فرایند دچار اختلال شود و ترموستات نتواند فعالیت محوله خود را انجام دهد، اتومات کردن یخچال با مشکل رو به رو خواهد شد. خاموش شدن ناگهانی، نامنظم شدن دمای دستگاه و سرد شدن بدنه موتور یخچال نشانه های اصلی معیوب بودن ترموستات با تعمیر این ایراد نیز رفع می گردد.

کارکرد طبیعی یخچال و اتومات کردن آن چگونه است؟

  • اشکال و کمبود در گاز مبرد

شبنم زدن، اف و آن شدن یخچال می تواند از کمبود گاز مبرد و گرم شدن فضای داخلی دستگاه هستند. با چرخش گاز مبرد، یخچال خنک و سرد می شود. در برخی مواقع کمپرسور و یا لوله های پشتی فشار وارد شده و موجب اشکال در موتور و کاهش گاز مبرد می شود.

از این رو با کم شدن جریان گاز مبرد، فعالیت موتور برای خنک نگه داشتن یخچال بیشتر می شود و بعد موتور ضعیف می شود. ضعف موتور باعث خاموش و روشن شدن ناگهانی یخچال می شود. در اسرع وقت نسبت به تعمیر و رفع ایراد ایجاد شده اقدامات لازم را انجام دهید.

  • معیوب بودن برد الکتریک
حتما بخوانید:  راهنمای تعمیر موتور یخچال [نکات مهم و کلیدی] دکتر تعمیرکار

برای آشنایی بیشتر با وظایف برد الکتریکی یخچال به نشانه های خرابی آن توجه کنید که شامل اف و آن موتور و کمپرسور و فن، خاموشی غیر منتظره، برفک زدن و شنیدن صداهای غیر عادی از دستگاه به شمار می آید.

” عملکرد مناسب کلیه اجزا و قطعات یخچال (ترموستات، فن، موتور) به کار برد الکتریکی به شدت بستگی دارد.”

  • مشکل در سنسور و دیفراست نشدن دستگاه

برفک زدن اجزای قسمت هایی از وسیله شما نشانه بارز ایراد در سنسور دیفراست است. شناسایی کردن اشکالات دیفراست کار بسیار سخت و پیچیده ایی است. برفک مانع فعالیت موتور می گردد و یخچال با مشکل اتومات مواجه می گردد.

حرف آخر

هدف مجموعه دکتر تعمیرکار در طول ارائه مقاله ی علت زود خاموش، روشن شدن یخچال چیست؟ آگاهی بیشتر کاربران گرامی بود. تعمیر وسایل منزل خود را به تکنسین های حاذق و متبحر دکتر تعمیرکار بسپارید تا با تضمین در ارائه خدمات، سپاس گذار اعتماد شما باشند.

هم اکنون شعب فعال این مجموعه در سراسر شهر تهران و شهرستان های شهریار، فردیس، اندیشه، رباط کریم، اسلامشهر و غیره آماده ارائه خدمات تخصصی و حرفه ای می باشد. سپاس گزاریم که تا انتها با ما همراه بودید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۰ میانگین: ۰]
تمامی حقوق برای سایت دکتر تعمیر کار محفوظ است.