ساده ترین راهکار برای تنظیم دمای یخچال فریزر| دکتر تعمیرکار
یخچال

اولین و شاید تنها دلیل اختراع وسیله ای که کاربرد آن مانع از تغییر و خراب شدن و نگهداری طولانی مدت خوراک و مواد غذایی شد؛ امکان اعمال تفاوت دما درون دستگاه با محیط بیرونی بود.

بیشتر افراد از اهمیت تنظیم و حتی تغییر درجه دمای یخچال غافل هستند. با ساده ترین راهکار برای تنظیم دمای یخچال فریزر در فصل های سرد و گرم سال می توانید بیشترین بازدهی را از دستگاه داشته باشید.

در صورت نیاز به دریافت خدمات نصب، سرویس و تعمیر یخچال خود می توانید از مرکز بزرگ و حرفه ای دکتر تعمیرکار کمک بگیرید. فعالیت های گروه متخصص دکتر تعمیرکار در شهر تهران (جنوب و شمال، غرب و شرق) و شهرستان های همجوار شهریار، فردیس، اندیشه، رباط کریم، اسلام شهر و غیره می باشد.

چرا تنظیم دمای یخچال با اهمیت است؟ و به چه عواملی بستگی دارد؟

در حقیقت هوای داخلی وسیله شما به دو عامل وابسته است که عبارتند از:

 1. شرایط جغرافیایی و آب و هوایی
 2. نحوه چیدمان و قرار گیری مواد غذایی درون آن

در حقیقت ترموستات، فعالیت موتور را کنترل می کند. به این صورت که با هر بار باز و بسته شدن درب و هوای پیرامون که چه میزان از برودت داخل دستگاه از دست می رود و یا شکل و ترتیب چیدن میوه و سبزیجات و دیگر مواد غذایی که هر کدام نسبت به بافتی که دارند در کدام طبقات گذاشته شوند تا تازگی و طراوت خود را حفظ کنند؛ ترموستات دستور تنظیم دما را صادر و موتور شروع به کار می‌کند. در صورت تمایل به مقاله نحوه تعویض ترموستات یخچال فریزر رجوع کنید.

اهمیت کنترل دما از این جهت معلوم می گردد که اگر دما بر طبق عوامل بالا تنظیم نشود به موتور بیشترین فشار وارد و در نتیجه مصرف انرژی افزایش می یابد. هدررفت انرژی منجر به آلودگی زیست محیطی و خطرات مربوط به آن می شود که زندگی جانداران و انسان را به مشکل روبه رو خواهد کرد.

حتما بخوانید:  متداول ترین ایرادات یخچال فریزر و راهکار رفع آن

پس ملاحظه می کنید که با رعایت کوچکترین کارها که در نظر اول بسیار کم اهمیت جلو می کند می تواند از فجایع زیستی ممانعت به عمل آورید. در ادامه شما می توانید با ساده ترین راهکار برای تنظیم دمای یخچال فریزر از اتلاف انرژی جلوگیری به عمل آورید.

یخچال فریرز

بهترین دمای یخچال برای مواد غذایی کدام است؟

هر موادی برای حفظ و نگهداری به درجه دمای مختلفی احتیاج دارد. مدل های گوناگون دستگاه براساس فناوری به کار رفته در آن دارای درجات متعددی از دما هستند که با تنظیم بر روی هر کدام از آن ها برودت یخچال را قابل انتخاب کرده است.

اما به طور کلی ۴درجه دمای مناسب یخچال برای سرد ماندن و دمای صفر بهترین دمای فریزر و منجمد و نگه داشتن مواد غذایی می باشد.

توصیه می گردد که برحسب قرار گیری در کدام از فصل سال تابستان و یا زمستان به تنظیم دمای یخچال اقدام کنید. در زمستان به دلیل هوای سرد در فضا و مجاورت دستگاه نیازی به اعمال درجات سردتر یخچال نیست و دمای آن را بین ۴ تا ۵ درجه و فریزر را مابین ۱۸ و ۱۵- درجه قرار دهید. در شرایط گرم و تابستان نیز یخچال را روی ۲ یا ۳ درجه و فریزر را در دمای ۱۸- تا ۲۰- تنظیم نمایید.

خوشبختانه با پیشرفت روز افزون تکنولوژی، فناوری یخچال هم ارتقا پیدا کرده‌است. اکثر دستگاه ها توان تنظیم اتومات دما بر حسب تشخیص حرارت و برودت هوای بیرونی را دارند.

نکته : فرمول تبدیل فارنهایت به سانتی گراد و برعکس به این ترتیب است.

C=(F-32)/1.8

F=(c*1.8)+32

دقت کنید برای تشخیص دمای یخچال و بعد از تغییر دادن درجه آن از یک دما سنج که در طبقه وسط باید قرار داده شود، استفاده کنید. دماسنج باید ضد زنگ و فولادی باشد که تغییر دما باعث ترک و شکستگی آن نشود.

حتما بخوانید:  چگونه مشکلات خنک‌کنندگی یخچال را تشخیص دهیم و تعمیر کنیم؟

شیوه های تغییر دما در تنظیم دماهای گوناگون یخچال ها

اما شیوه این تضیمات چگونه است؟ باید بر طبق اصول زیر پیش بروید:

 • ولوم تنظیم دما

بر روی این مدل از ولوم ها اعداد ۱ تا۵ یا گرم تر و سرد تر و یا بازه اعداد ۱تا۹ و شیارهای وجود دارد و دارای یک فلش کوچکی است که دمای تنظیمی را نشان می دهد. محل قرارگیری آن در یخچال های مدل قدیمی درون دستگاه و پایین لامپ قرار دارد.

اگر ولوم را در جهت عقربه های ساعت بچرخانید و روی عدد۵ بگذارید، دمای وسیله شما سردتر می شود. ولی عدد ۱ نشان دهنده کم شدن برودت آن است.

در این گونه از ولوم ها بهتر است آن را روی عدد ۳ در ولوم هایی که بین اعداد ۱تا۵ هست قرار دهید و در بین اعداد ۱تا۹،درجه ۴ مناسبترین درجه خواهد بود.

پس از تنظیم دما با کمک دما سنج آن را امتحان کنید تا مطمئن شوید به درجه مورد نظر شما رسیده است.

نکته: دما را به تدریج تغییر دهید و از تغییر ناگهانی و زیاد آن خودداری کنید. حداقل پس از ۵ ساعت دمای تنظیمی به پایداری و ثبات می‌رسد.

 • مدل تنظیم کننده کشویی

در قسمت بالایی و حوالی لولای درب مشاهده می شود. به احتمال زیاد در امتداد سوئیچ کشویی اعداد و یا کلمه سرد سمت چپ و سردتر  در سمت راست نوشته شده باشد.

سوئیچ متحرک کشویی را برای رسیدن به مناسب ترین دما در وسط تنظیم کننده ثابت نگهدارید. اگر آن را به طرف راست ببرید به دمای سرد و خنک تری دست خواهید یافت.

همان طور که قبل بیان شد با دما سنجی که در طبقات میانی قرار دادید بعد از ۵ساعت هوای داخلی یخچال را چک کنید تا اطمینان یابید که ترموستات و تنظیم کننده به درستی کار می‌کند.

 • مدل صفحه نمایش دیجیتالی

در محصولات مدرن تر صفحه نمایش دیجیتال با صفحه لمسی و دکمه های کنترلی در خارج یخچال و روی درب جای گذاری شده است. با فشار دکمه ها و یا لمس فلش ها منفی و مثبت و یا سردتر و گرم تر به رنج دمای مورد نظر در یخچال و فریزر  برسید.

حتما بخوانید:  بررسی انواع خرابی‌های رایج در یخچال و راه‌حل‌های آنها [جدید] دکتر تعمیرکار

نکته: بهترین دما برای یخچال ۳۷ درجه فارنهایت یا همان ۳ درجه سانتی گراد است. توجه کنید درجه دماسنج را بعد از گذشت ۵ ساعت بررسی کنید و تست دمایی را انجام دهید.

فریرز

دلایل تنظیم نشدن دما کدام است؟

اما چرا نمی توان این تنظیمات را انجام داد؟! ایراد را باید در موارد زیر جستجو کرد:

 1. ایراد در ترموستات
 2. ایراد در فن
 3. ایراد در برد و ولوم و سوئیچ کشویی
 4. خرابی کش درب یخچال
 5. ایراد در سنسور

نکات مهم دیگر

 • برای تنظیم و تغییر هر دستگاهی اول دفترچه راهنما مطالعه بفرمایید. زیرا بهترین آموزش استفاده براساس مدل و برند آن خواهد بود.
 • اگر از دماسنج میله ایی بهره بردید آن را داخل لیوان آب بگذارید.
 • رنج دمای بالاتر از ۴ درجه احتمال فساد مواد غذایی را بیشتر می کند.
 • در برخی موارد با یکبار تغییر دما ممکن است به خنکی دلخواه دست پیدا نکنید. پس بهتر است چندین مرتبه این مراحل تنظیمات را اعمال نمایید.

کلام پایانی

با مطالعه کامل مقاله ساده ترین راهکار برای تنظیم دمای یخچال فریزر و همینطور دفترچه راهنمای آن می توانید به درجات مختلف برودت و خنکی لازم برای مواد غذایی، میوه جات و غیره پی برد.

کارشناسان دکتر تعمیرکار پس از تقاضای شما برای نصب، سرویس، تعمیر و تعویض قطعات هر یک از لوازم منزل اعم از پکیج، کولر گازی، یخچال، ماشین لباسشویی، ماشین ظرفشویی و غیره با شما هماهنگ شده و در محل درخواستی حاضر می شوند.

این مجموعه بهترین خدمات را با استفاده از بهترین ابزارها، تجربه عملی و دانش به روز و تسلط بر تعمیر تمامی برندها و مدل های خارجی و داخلی نظیر، بوش، کندی، کنوود، سامسونگ، بکو، بوتان، الکترواستیل، آبسال، آاگ، ایران رادیاتور، امرسان، هیمالیا و غیره انجام می دهند.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۱ میانگین: ۵]
تمامی حقوق برای سایت دکتر تعمیر کار محفوظ است.