ماشین ظرفشویی را چگونه تمیز کنیم؟ | دکتر تعمیرکار
ماشین ظرفشویی را چگونه تمیز کنیم؟

احتمالا این سوال برای شما به وجود آمده است که آیا ماشین ظرفشویی نیاز به تمیز کردن دارد؟ نحوه و روش پاکسازی آن به چه شکل است؟ دلیل بوی نامطبوع فضای داخلی و راهکار برطرف کردن آن چیست؟ چه بازه زمانی ماشین ظرفشویی نیاز به تمیز کردن و جرم زدایی دارد؟ ماشین ظرفشویی را چگونه تمیز کنیم؟ برای رسیدن به پاسخ تمامی سوالات تا انتهای این گفتار با سایت دکتر تعمیرکار همراه باشید.

مراحل تمیز کردن ماشین ظرفشویی

یکی از پرکاربرد ترین دستگاه های موجود در آشپزخانه هر منزلی ماشین ظرفشویی است. روزانه برای شستشوی ظروف از این وسیله استفاده می کنید. به همین منظور باید به تمیز کردن، رفع ایرادات دستگاه و سرویس دوره ای آن اهمیت فراوان دهید.

در بازه زمانی هر ۴ تا ۶ هفته یک مرتبه دستگاه ظرفشویی نیاز به پاکسازی و شستشو دارد. چربی ها و خورده ریزهای مواد غذایی باعث انسداد در لوله های خروجی و فیلتر شده و موجب رشد باکتری و قارچ و در نتیجه بوی نامطبوع دستگاه می شود.

وسایل مورد نیاز :

 • حوله نرم
 • سرکه سفید
 • جوش شیرین
 • برس یا مسواک
 • اسفنج ابری
 • مایع ظرفشویی یا شیشه پاکن
 • خلال دندان یا سیخ چوبی

تمیز کردن ماشین ظرفشویی شامل دو بخش

 • تمیز کردن بخش بیرونی دستگاه
 • و جرم گیری و تمیزکاری و شستشوی محفظه درونی آن است.

تمیز کردن قسمت بیرونی ماشین ظرفشویی

از تمیز کردن بدنه خارجی دستگاه غفلت نکنید. با استفاده از یک اسکاج ابری و مایع ظرفشویی و آب گرم تمامی رد اثر انگشتان و لکه های سخت و چسبیده به ماشین را پاک کنید. بعد با یک دستمال حوله ایی نرم و مرطوب تمام کف روی بدنه را پاک و خشک نمایید.

حتما بخوانید:  تعمیر فیلتر ظرفشویی بوش [علائم خرابی+رفع مشکل] دکتر تعمیرکار

اگر بدنه ماشین شما از جنس استیل و ضد زنگ هست بهترین کار استفاده از شیشه پاکن و یک دستمال میکروفایبر است. با این روش هیچ جای ردی از دستمال و محلول پاک کننده روی بدنه استیل باقی نمی ماند.

نکته : هرگز مواد شوینده و شیشه پاکن را مستقیم بر روی قسمت های الکترونیکی ماشین ظرفشویی نریزید. زیرا باعث آسیب و ایجاد ایراد در آن می شود. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید مطلب جرمگیری ماشین ظرفشویی را از سری مقالات آموزشی این مجموعه مطالعه فرمایید.

قفسه ها و سبد نگهداری ظروف را جدا کرده و درون سینک ظرفشویی  با مواد شوینده و آب شست و شو دهید تا کاملا جرم های گوشه و کنار سبد از بین بروند. در ادامه مطلب به مراحل بعدی ماشین ظرفشویی را چگونه تمیز کنیم به بخش درونی آن می پردازیم.

 

ماشین ظرفشویی را چگونه تمیز کنیم؟

 

تمیز کردن قسمت داخلی ماشین ظرفشویی چگونه است؟

در اولین مرحله سیم ماشین متصل به پریز را از برق بکشید. دمای آب آماده شده برای شستشو را به حدود ۴۹ درجه سانتی گراد برسانید. ( در حدی که اگر انگشتتان را داخل آب فرو کردید بیش از ۲ ثانیه نمی توان گرما و حرارت آب را تحمل کرد. ) سپس از طریق دفترچه راهنمای ماشین فیلتر آن را جدا کرده و با آب و مواد شوینده به رفع آلودگی آن بپردازید.

هر دستگاه ظرفشویی داری سه فیلتر برای محافظت و جلوگیری از ورود مواد پسماند غذایی به داخل سیستم گردش آب است. فیلتر اصلی را به طرف بالا بکشید و خارج نمایید. فیلتر لیوانی را هم ۹۰ درجه خلاف عقربه های ساعت بچرخانید و بعد به طرف بالا بکشید تا جدا شود. فیلتر آخر و صفحه ای را نیز از داخل شیار خود درآورید. بعد از پاکسازی کامل فیلترها محفظه زیر آن ها را بررسی کنید و در صورت وجود هرگونه شی و مواد زائد و اشغال آن ها را تمیز کنید بعد فیلترها را در سر جای خود نصب و قرار دهید.

حتما بخوانید:  چه ظروفي را در ماشین ظرفشویی نباید شست؟

سپس بدنه دیوارهای داخلی را با اسکاج و کف بشویید. گوشه ها و زیر قفسه و سبدها و لولاهای و لبه و درز درب را با برسی کوچک آغشته به سرکه یا مواد شوینده جرم زدایی کنید. زیرا این بخش ها محل انباشت چربی و رسوبات سنگین آب هستند که به مرور زمان به وجود آمده اند.

در طی گذشت زمان سوراخ آبپاش ها که باعث آب کشی ظروف و تمیز شدن آنها از کف و مواد شوینده می شوند دچار رسوب می شوند و عمل آبکشی به خوبی انجام نمی گیرد. برای جرم زدایی از آبپاش ها اول خار نگهدارنده آبپاش را درآورده و آن را از محور خود جدا کنید. سوراخ های مسدود شده را با خلال تمیز و باز کنید و با آب شستشو دهید. در ادامه نصب دوباره آن، آبپاش را روی محور قرار دهید و بعد خار نگهدارنده را ثابت کنید. دقت کنید که آبپاش به آسانی حول محور خود به گردش درآید.

برای رفع بو و لکه های داخلی بدنه و براق شدن آن سبدها را در جای خود بگذارید یک فنجان سرکه را در قسمت بالایی دستگاه (برای چرب زدایی) و یک لیوان جوش شیرین(برای برطرف شدن بو) هم در پایین و کف ماشین ظرفشویی بریزید و آن را روشن کنید و شروع به کار کند تا به طور شگفت انگیزی بوی دستگاه به طور کامل از بین برود.

هم چنین برای رسوب زدایی داخل وسیله خود می توانید از آب پرتقال صنعتی هم استفاده کنید. به این ترتیب گام به گام مراحل تمیز کردن ظرفشویی را به اتمام می رسانید.

حتما بخوانید:  طرز استفاده از ماشین ظرفشویی

نکات مهم و ایمنی

بهتر است نکات زیر را هنگام تمیز کردن دستگاه رعایت فرمایید.

 • هرگز از اجسام نوک تیز برای تمیز کردن و خراشیدن بدنه و فیلترها استفاده نکنید.
 • هرگز برای تمیز کردن ماشین از مواد و محلول‌های پایه بنزینی استفاده نکنید.
 • نباید مواد شوینده شیمیایی و سفید کننده را با سرکه و جوش شیرین ترکیب کرد.

در پایان

مجموعه حرفه ایی و متخصص دکتر تعمیرکار برای افزودن به دانش و شناخت شما از وسایل پرکاربرد و مورد استفاده در منزل اطلاعات مفیدی ارائه می‌دهد. تا هم در حوزه خدمات تعمیرات و هم آشنایی با نحوه استفاده از لوازم منزل کمک و راهنمایی شما باشد. در این مقاله نیز که درباره آموزش ماشین ظرفشویی را چگونه تمیز کنیم؟ ارزنده ترین راه حل های را بیان کرده است.

تکنسین های دکتر تعمیرکار در تمام مناطق تهران من جمله شمال و جنوب و غرب و شرق و شهرهایی مانند رباط کریم، اسلامشهر، اندیشه و شهریار و غیره با کمترین اتلاف وقت و منصفانه ترین دستمزد خدمات رسانی به همشهریان را انجام می دهد. ثبت درخواست به صورت آنلاین و تماس تلفنی انجام می گردد.

منبع:دکتر تعمیرکار

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۰ میانگین: ۰]
تمامی حقوق برای سایت دکتر تعمیر کار محفوظ است.