طرز استفاده از ماشین ظرفشویی |دکتر تعمیرکار
طرز استفاده از ماشین ظرفشویی

پس از خرید ماشین ظرفشویی اولین کار مهمی که باید انجام دهید آشنا شدن با طرز استفاده از ماشین ظرفشویی است. بهتر است از همان ابتدا با مطالعه دفترچه راهنمای دستگاه خود اطلاعاتی راجع به موارد ذکر شده توسط تولیدکننده آن را به دست آورید. در غیر اینصورت می توانید با مطالعه مقاله امروز دکتر تعمیرکار، مطالب مفیدی در رابطه با نحوه درست استفاده و نکات مهم نگه داری از آن را کسب کنید.

نحوه استفاده درست از ماشین ظرفشویی

برخی از افراد با تصور اینکه استفاده از ماشین ظرفشویی نیاز به داشتن آگاهی و اطلاعات خاصی ندارد؛ پس از مدتِ کوتاهی از شروع به کار دستگاه ایراداتی در آن را مشاهده می کنند. بله! شکل درست و اصولی استفاده از هر لوازم خانگی برقی اهمیت فراوانی دارد. پس بهتر است قبل از راه اندازی، کمی با نحوه استفاده درست از دستگاه آشنا شوید.

به طور معمول پس از خرید و نصب اولیه دستگاه توسط نمایندگی ماشین ظرفشویی، تکنسین مربوطه اطلاعاتی را در اختیار شما قرار خواهد داد. اما برای دانستن بیشتر راجع به دستگاه خریداری شده و طرز استفاده از دستگاه بهتر است از دفترچه راهنما یا از مقالات آموزشی سایت های تعمیرات تخصصی ماشین ظرفشویی برند خود کمک بگیرید.

به طور خلاصه مکانیزم عملکرد در تمامی دستگاه های ظرفشویی عبارتند از:

 • پر کردن آب در مخزن دستگاه
 • افزایش دمای آب بر اساس انتخاب برنامه شستشو
 • آب فشانی یا به عبارتی شلیک فواره های آب به ظرف ها
 • تخلیه آب کثیف
 • آبکشی ظروف توسط آب فشانی مجدد
 • تخلیه مجدد آب از دستگاه
 • خشک کردن ظروف توسط حرارت دادن با هوا

دکتر تعمیرکار با هدف دسترسی و اطلاع رسانی آسان کاربران، مقالات آموزشی خود را در تمامی انواع برند ماشین ظرفشویی نظیر ویرپول، بوش، ال جی، حایر، آاگ، زیرووات، مجیک، زیمنس و غیره قرار داده است. در صورت هر گونه پرسش در زمینه مشکلات یا ایرادات دستگاهتان کارشناسان ما آماده پاسخگویی به شما عزیزان در سراسر تهران و شهرستان های اطراف آن می باشند.

حتما بخوانید:  علت سر و صدای زیاد در ماشین ظرفشویی

طرز استفاده از ماشین ظرفشویی

مقدمات آماده سازی ظروف جهت قرار دادن در ماشین ظرفشویی

برای شروع به کار ماشین ظرفشویی باید موارد مهمی را در نظر گرفت که عبارتند از:

 • بهتر است قبل از قرار دادن ظروف در داخل دستگاه باقی مانده غذاها را توسط یک دستمال از سطح بشقاب پاک کرده و سپس آن را در دستگاه قرار دهید.

نکته: چنانچه در ته ظرفی مقداری غذا به صورت سوخته به سطح آن چسبیده باشد؛ باید در ابتدا ظرف را از مواد سوخته پاک کرده و سپس آن را در سبد دستگاه قرار دهید. دقت کنید مقدار پاک کردن ظروف در حد تمیز کردن باقی مانده غذاها کافی است.

 • ظرف ها را با دقت و طبق اصول درست چیدن در داخل سبد دستگاه قرار دهید.
 • سعی کنید جهت صرفه جویی بیشتر در مصرف آب و برق پس از پر شدن دستگاه از ظروف اقدام به روشن کردن آن کنید.
 • استفاده از مواد شوینده های مخصوص و استاندارد ماشین ظرفشویی را فراموش نکنید.
 • جهت شستشوی بهتر ظروف استفاده از برنامه مناسب شستشو را نیز از یاد نبرید.

راهنمای نحوه چیدن ظروف در ماشین ظرفشویی

 1. به هنگام قرار دادن ظروف در قفسه پایین دقت کنید که ظرف های بلند تر در اطراف و پشت دستگاه قرار دهید تا به هنگام شستشو ظروفی مثل دیس های پهن مانع رسیدن آب داغ به بقیه ظروف نشوند.
 2. ظروف کوچکتر را در مرکز سبد بگذارید.
 3. فنجان و لیوان ها را در بخش بالایی قرار دهید. قسمت بالای دستگاه برای تمیز کردن لیوان ها تعبیه شده است.
 4. از چسباندن لیوان و فنجان ها به هم خودداری کنید چراکه به هنگام شستشو آب به بین لیوان ها نمی رسد و حتی ممکن است لیوان ها در اثر برخورد با هم بشکنند.
 5. توجه کنید ظروف پلاستیکی نگهداری غذا باید از المنت دستگاه دور باشند. چون در اثر حرارت دچار سوختگی خواهند شد. پس اگر آن ها را در قسمت بالای دستگاه قرار می دهید از مرکز و نزدیک المنت ها دور نگه شان دارید.
 6. نکته مهم در هنگام چیدن ظروف بزرگ نظیر قابلمه، ماهیتابه و غیره آن است که باید آن ها را در قفسه پایین و در اطرف قرار دهید.
 7. سپس نوبت به بشقاب ها می رسد که نزدیک تر به مرکز دستگاه قرار می گیرند.
 8. در آخر ظروف کوچک نظیر پیاله و غیره را در مرکز جا دهید.
 9. به یاد داشته باشید جهت شستشوی بهتر، کثیف ترین ظروف را در مرکز ماشین ظرفشویی قرار دهید. چراکه این کار سبب می شود ظروف کاملا تمیز شوند.
 10. با طرز مناسب چیدن ظرف ها در دستگاه علاوه بر تمیز شدن از ریسک شکسته شدن آن ها نیز می کاهید.
 11. قاشق، چنگال و کاردها را در سبد مخصوص خود طوری قرار دهید که دسته آن ها به سمت پایین باشند.
 12. نکته مهم برای قرار دادن این ظروف آن است که باید مطمئن شوید آن ها به قدری بلند نیستند که جلوی بازوی اسپری کننده را بگیرند یا در استفاده از قفسه پایین محدودیت ایجاد کنند. در غیر اینصورت آن ها را در قفسه بالا به شکل خوابیده بگذارید.
حتما بخوانید:  چه ظروفي را در ماشین ظرفشویی نباید شست؟

طرز استفاده از ماشین ظرفشویی-دکتر تعمیرکار

استفاده از شوینده های مناسب در ماشین ظرفشویی

استفاده از شوینده مناسب به اندازه قرار دادن شکل درست ظروف در دستگاه از اهمیت زیادی برخوردار است. از این رو در این بخش نگاهی کوتاه به شوینده های مورد استفاده در ماشین ظرفشویی خواهیم پرداخت.

شوینده های ماشین ظرفشویی را می توان به صورت پودر، قرص، مایع جلادهنده دانست. البته از کاربرد مهم نمک مخصوص دستگاه در شستشوی تمیز ظروف نیز نمی‌توان چشم پوشاند. بهتر است از شوینده های مناسب دستگاهتان استفاه کنید و برای فهمیدن این موضوع چاره ای جز آزمون و خطا نخواهید داشت. یعنی پس از خرید های مختلف خواهید دید که کدامیک از شوینده ها برای دستگاه شما بهتر عمل می کند.

حتما از مقادیر کافی و استاندارد شوینده ها برای شستشوی ظروف خود استفاده کنید. چراکه گاهی میزان زیاد شوینده ها سبب وجود لک روی دیواره های ماشین ظرفشویی و یا حتی جداره لیوان هایتان خواهد شد. می توانید این لکه ها را با ریختن مقداری سرکه سفید در بخش مخزن شوینده ها برطرف کنید.

قرص ماشین ظرفشویی شامل مقادیری از نمک، شوینده و جلادهنده ها می باشد. از این رو استفاده از قرص جهت شستشو بسیار پیشنهاد می شود.

جایگاه قرار گیری شوینده ها در ماشین ظرفشویی

مخزن مایع جلادهنده ماشین ظرفشویی، روی درب آن قرار دارد و زمانیکه چراغ هشدار آن روشن می شود باید اقدام به پر کردن آن کرد. مخزن پودر نیز در کنار بخش جلادهنده است. در صورتیکه از قرص استفاده می کنید دیگر نیازی به ریختن سایر شوینده ها نظیر پودر نیست. توجه کنید در داخل ظرفشویی یک بخشی وجود دارد که جایگاه مخزن نمک می باشد. کار نمک در ماشین ظرفشویی، احیاسازی رزین است. در صورت تمایل می توانید مطلب علت روشن شدن چراغ نمک درماشین ظرفشویی را نیز مطالعه نمایید.

حتما بخوانید:  ارورهای ماشین ظرفشویی ال ‌جی

انتخاب برنامه شستشوی مناسب برای طرز استفاده از ماشین ظرفشویی

انتخاب برنامه مناسب شستشو به دلیل زمان بندی، میزان قدرت و دمای آب استفاده شده برای تمیز کردن ظروف اهمیت فراوانی دارد. بهتر است بر اساس برند دستگاه خود با برنامه های شستشوی آن آشنا شوید. توجه کنید اگر تعداد ظروف شما کم است و یا ظرف هایتان خیلی کثیف نیستند، نیازی به استفاده از تنظیمات شستشوی قدرتمند نیست. چنانچه از برنامه مناسب استفاده کنید پس از اتمام کار دستگاه، ظرف ها کاملا تمیز خواهند شد؛ در غیر اینصورت به دلیل استفاده از برنامه نامناسب پس از اتمام کار با دیدن ظرف های کثیف باید مجددا دستگاه خود را راه اندازی کنید.

نحوه استفاده درست از ماشین ظرفشویی

تمیز کردن و جرمگیری ماشین ظرفشویی

 

بارها به اهمیت تمیز کردن و جرم گیری ماشین ظرفشویی اشاره کردیم. شما باید در طول چند هفته یا چند ماه پس از استفاده از دستگاه به شستشوی آن بپردازید. در غیر اینصورت با مشکلاتی همچون ایرادات دستگاه و یا تمیز نشستن ظروف و بوی بد آن مواجه خواهید شد. تمیز و ضدعفونی کردن دستگاه زمان چندانی نمی برد و حتی می توانید با استفاده از مواد خانگی نظیر سرکه و جوش شیرین به این کار بپردازید.

کلام آخر

شما با دانستن طرز استفاده از ماشین ظرفشویی می توانید به بهترین شکل از وسیله خود جهت شستشوی ظروفتان استفاده کنید. در هر صورت چنانچه با مشکلات و ایرادات دستگاه خود مواجه شدید مجموعه دکتر تعمیرکار با بیش از ۱۵ سال سابقه درخشان و نیز مهندسین حرفه ای خود در امر خدمات تخصصی تعمیرات لوازم خانگی برقی از جمله ماشین ظرفشویی آماده خدمت رسانی می باشد.

هم اکنون شعب این مجموعه در سراسر نقاط تهران اعم از شمال و جنوب، شرق و غرب، منطقه ۲۲ تهران و نیز شهرستان های اطراف آن نظیر رباط کریم، اسلام شهر، اندیشه، پرند، فردیس ،کرج و غیره به صورت فعال و آماده به کار هستند. پس بدون اتلاف وقت در کمترین زمان از خدمات تخصصی سرویس و تعمیرات ما استفاده نمایید.

 

منبع:دکتر تعمیرکار

 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۰ میانگین: ۰]
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
تمامی حقوق برای سایت دکتر تعمیر کار محفوظ است.