اصول استفاده از ماشین ظرفشویی [مراحل شستشو+قرار دادن ظروف] دکتر تعمیرکار

اصول استفاده از ماشین ظرفشویی با توجه به نوع برندها متفاوت است. ولی در حالت کلی یک سری ویژگی ها و نکات وجود دارد که شما می توانید در هنگام استفاده از این دستگاه آن را رعایت کنید. با رعایت کردن نکاتی که در ادامه مقاله بیان می کنیم شما یک شستشوی عالی را تجربه خواهید نمود. چرا که بدون توجه به برخی از نکات، نه تنها شستشوی با کیفیتی نخواهید داشت بلکه ظروف شما تمیز نمی شود.تمام این موارد نیاز دارد تا برخی از نکات در آن رعایت شود. به همین جهت پیشنهاد می کنیم تا در ادامه مقاله ما را همراهی کنید. چرا که برای به دست آوردن دانش بیشتر و استفاده درست تر از ظرفشویی می تواند به افزایش طول عمر دستگاه نیز کمک نمیاد.

مراحل شستشوی ظرف

شستشوی ظروف در ماشین ظرفشویی در چند مرحله انجام می شود. این مراحل هر یک کمک می کند تا ظروفی که درون دستگاه قرار دارد تمیز شده و به صورت کامل پاکسازی شود.

 • مرحله اول آب درون حوضچه یا دستگاه ظرفشویی جمع می شود.
 •  مرحله دوم آب درون حوضچه باید حرارت ببیند. این حرارت باعث می شود تا آب به دمای مورد نظر برسد.
 • مرحله سوم آب توسط فواره هایی که درون دستگاه تعبیه شده است به سمت ظروف شلیک شده و آن ها را در معرض شستشو قرار می دهد.
 • مرحله چهارم باید آب کثیفی که بعد از شستشوی اولیه درون حوضچه جمع شده است به بیرون منقل شود.
 • مرحله پنجم آب اضافی و جدید برای آب کشی بر روی ظروف پاشیده می شود. با این آب تمام ظروف از  مواد شیمیایی پاکسازی شده و مرحله شستشو به اتمام می رسد.
 • مرحله ششم تمام آب های درون حوضچه به صورت کامل تخلیه می شود.
 • مرحله هفتم که مرحله آخر است حرارت با هوا بر روی ظروف داده می شود. این حرارت باعث می شود تا ظروف درون دستگاه ظرفشویی خشک شود.
حتما بخوانید:  راهنمای انتخاب بهترین ماشین ظرفشویی برای خانه‌های کوچک| دکتر تعمیرکار

dishwasher

 

لکه گیری ظروف

سوالات زیادی در مورد قرار گرفتن ظروف درون ماشین ظرفشویی مطرح می شود که یکی از آن ها لکه گیری و تمیز کردن ظرف ها قبل از قرار دادن درون دستگاه است. باید اشاره کنیم که بله باید قبل از قرار دادن ظروف آن ها را تمیز کرده و لکه گیری را انجام دهید. برای این کار باید به موارد زیر توجه داشته باشید. این نکات می تواند در چگونگی انجام فرایند لکه گیری به شما کمک نماید.

 • پاک کردن غذاهای مانده و چسبیده درون ظرف با دستمال تمیز
 • شستشوی ظروف سوخته، قبل از قرار دادن درون دستگاه ظرفشویی
 • تمیز کردن ظروف برای قرار دادن در ماشین های ظرفشویی قدیمی بسیار ضروری است.
 • ماشین های تولید ۷ سال گذشته قادر هستند غذاهای چسبیده را از بین ببرند. پس اگر شرایط تمیز کردن ظروف نبود جایی برای نگرانی نیست.
 • تمیز کردن ظروف برای افراد وسواسی اشکالی ندارد. ولی این کار در ظرفشویی های تولید جدید نیاز نیست.

نکته:

با توجه به موارد یاد شده ممکن است شما ظرفشویی شما نتواند غذاهای بر جای مانده را پاک کند. یا اینکه باقی غذاها درون پمپ تخلیه گیر کنند. پس سعی کنید باقی مانده غذاها که درشت هستند را تمیز کرده و سپس درون دستگاه ظرفشویی قرار دهید.

چگونه قرار دادن ظروف

قبل از اینکه ظروف را داخل ماشین ظرفشویی قرار دهید باید به خاطر بسپارید که دستگاه باید به طور کامل پر شود. چرا که این دستگاه نیز زمانی شستشوی با کیفیت تری را خواهد داشت که از تمام ظرفیت آن استفاده شود.

 • ظروفی که دارای قد بلندتری هستند در قسمت پشت قرار دهید. اگر در جلو قرار بگیرند مانع رسیدن آب به ظروف کوچکتر می شوند.
 • بهترین کار قرار دادن ظروف کوچک در مرکز است. برای شستشوی بهتر ظروف کوچکی مثل سس خوری ها را در وسط دستگاه قرار دهید.
 • قرار دادن لیوان ها و ماگ ها در قسمت بالای ظرفشویی یک گزینه مناسب است. چرا که در بیشتر مواقع در قسمت بالا برای قرار دادن لیوان طراحی شده است. در ضمن هیچ یک از لیوان ها و بشقاب ها را به یکدیگر نچسبانید.
 • اگر قصد دارید ظروف پلاستیکی را نیز درون دستگاه قرار دهید آن ها را از المنت دور تر قرار دهید. چرا که ممکن است در حین کار و برخورد با المنت دچار سوختگی شوند.
 • برای قرار دادن قابلمه ها و ماهیتابه ها حتما از قسمت پایین ظرفشویی استفاده کنید.
 • برای شستشوی بهتر ظروف کثیف، بهتر است آن ها را در مرکز قرار دهید. تا در معرض شستشوی قوی تر باشند و تمیز تر شوند.
 • دسته قاشق ها و چنگال ها درون دستگاه باید به سمت پایین قرار بگیرد.
حتما بخوانید:  تعمیر شیر ورودی آب ظرفشویی بوش [علائم خرابی+رفع مشکل] دکتر تعمیرکار

dishwasher

 

استفاده از مواد شوینده در ظرفشویی

اصول استفاده از ماشین ظرفشویی تنها در بخش هایی که بیان شد خلاصه نمی شود. شما باید بتوانید مواد شوینده و جلا دهنده را نیز به درستی در محل مورد نظر قرار دهید. لازم است قبل از اینکه استفاده از شوینده ها را بیان کنیم به این نکته بپردازیم که چه نوع شوینده ای برای ظرفشویی بهتر است؟ در واقع تشخیص این موضوع با انتخاب و امتحان می توان سنجید.

مخزن شوینده:

مخزنی که شما باید در آن مواد شوینده را قرار دهید در کنار مخزن جلا دهنده تعبیه شده است. لازم است بدانید که زمانی که از قرص های شوینده استفاده می کنید دیگر نیاز به استفاده از مواد شوینده نمی باشد.

استفاده از نمک:

اگر می خواهید برای شستشو از نمک استفاده کنید. در داخل ماشین های ظرفشویی دربی وجود دارد که نمک درون آن قرار می گیرد. شما می توانید نمک را به درون آن ریخته و از آن استفاده کنید.

استفاده از جلا دهنده:

همان گونه که گفته شد مخزن جلا دهنده در کنار مخزن مواد شوینده در بدنه دستگاه قرار دارد. برای استفاده از جلا دهنده باید به چراغ هشدار آن توجه نمایید. در ضمن درجه استفاده از این مواد را بر روی عدد ۱ قرار دهید.

استفاده از قرص:

برخی از قرص ها هستند که می توانند کارهای شوینده جلا دهنده و نمک را انجام دهند. از این رو بهترین راه استفاده از قرص ها به جای استفاده از شوینده ها می تواند موثر واقع شود. برای قرار دادن قرص ها، در روی بدنه محفظه مخصوصی وجود دارد در آن قرار داده و سپس دستگاه را روشن کنید.

حتما بخوانید:  مقایسه ماشین ظرفشویی ال جی با سایر برندها [جدید] دکتر تعمیرکار

 

زمان بندی مناسب برای شستشو ظروف

یکی دیگر از نکاتی که شما باید در هنگام استفاده از لباسشویی به آن توجه داشته باشید برنامه های شستشو است. بهترین کار این است که قبل از هر اقدامی، با تمام برنامه های ظرفشویی آشنا شوید و سپس اقدام به استفاده از دستگاه نمایید. در این صورت به راحتی می توانید نوع شستشوی مناسب را انتخاب کنید. اگر شما ظروف کمی را درون ظرف شویی قرار می دهید که خیلی کثیف نیستند نیاز نیست از شستشوی قدرتمند استفاده کنید. به نوع شستشویی که برای ظروف در نظر گرفته اید توجه کافی داشته باشید. در ضمن می توانید از خشک کن اتوماتیک دستگاه ظرفشویی برای خشک کردن ظروف کمک بگیرید.

حرف آخر

اصول استفاده از ماشین ظرفشویی به طور دقیق در دفترچه راهنمای محصول ذکر شده است. به همین خاطر است که باید قبل از هر اقدامی دفترچه را به طور دقیق مطالعه نمایید. در ضمن به خاطر داشته باشید که شستشو با ماشین ظرفشویی برای اینکه کیفیت مطلوبی داشته باشید باید از برنامه مناسب استفاده نمایید. همچنین نوع چیدمان ظروف درون ماشین ظرف شویی نیز اهمیت ویژه ای در بهتر شستن ظروف دارد.

منبع:دکتر تعمیرکار

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۰ میانگین: ۰]
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
تمامی حقوق برای سایت دکتر تعمیر کار محفوظ است.