علت تمیز نشستن ماشین ظرفشویی | دکتر تعمیرکار
علت تمیز نشستن ماشین ظرفشویی

با وجود اینکه ماشین ظرفشویی به عنوان یکی از پرکاربردترین لوازم خانگی برقی در بین مردم طرفداران زیادی پیدا کرده اما گاهی نیز مشکلاتی در دستگاه رخ می دهد که نیازمند رسیدگی به آن است. یکی از این ایرادات مربوط به ” تمیز نشستن ظروف ماشین ظرفشویی”  می شود. به این ترتیب که شما پس از پایان فرآیند شستشو همچنان مشاهده می کنید که ظروف به نحو دلخواه تمیز نشده اند و یا دارای لکه هستند. اما علت تمیز نشستن ماشین ظرفشویی چیست؟ چرا ظرف ها پس از شستشو سفیدک زده و کدر می شوند و یا خط و خش روی آن ها می افتد؟

 چنانچه شما هم تمایل به کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه دارید؛ مطلب امروز ما را از دست ندهید و با ما همراه باشید. چراکه قصد داریم تا با دانش و تخصص خود در این زمینه شما را از دلایل بروز این مشکلات آگاه سازیم.

مهمترین دلایل تمیز نشستن ماشین ظرفشویی

به احتمال زیاد برای اغلب ما پیش آمده که گاهی اوقات پس از پایان فرایند شستشو و باز کردن درب دستگاه با صحنه کثیف باقی ماندن ظروف روبه رو شده ایم. مواجه با این رخداد کمی آزاردهنده است چراکه باید مدتی را برای شستشوی مجدد سپری کنید. اما قبل از انجام این کار بهتر است علت این موضوع را پیدا کرده و برای رفع آن دست به کار شوید.

در حال حاضر تیم حرفه ای دکتر تعمیرکار به انجام خدمات تعمیرات تخصصی تمامی انواع برندهای ماشین ظرفشویی همچون ال جی، بوش، ویرپول، زیرووات، دوو، حایر، امرسان، میدیا، زیمنس، آاگ و غیره می پردازدند.

حتما بخوانید:  نحوه تمیز کردن فیلتر ماشین ظرفشویی

 

مهمترین دلایل تمیز نشستن ماشین ظرفشویی عبارتنداز:

 1. استفاده از مواد شوینده نامرغوب و غیر استاندارد برای دستگاه
 2. چیدن و قرار دادن نامناسب ظروف در سبد دستگاه
 3. گرم نشدن آب ماشین ظرفشویی
 4. وجود انسداد فیلتر شستشوی دستگاه
 5. بروز مشکل در موتور و پمپ ماشین ظرفشویی
 6. خراب شدن قطعه شیر آب ورودی
 7. معیوب شدن و شکستگی پروانه شستشو در دستگاه

۱-استفاده از مواد شوینده نامرغوب و غیر استاندارد برای دستگاه

کارشناسان این حوزه مهمترین عامل در تمیز نشستن ظروف توسط ماشین ظرفشویی را مربوط به استفاده از مواد شوینده نامناسب و غیر استاندارد می دانند.

همانطور که در مقالات قبلی هم اشاره کردیم شوینده های ماشین ظرفشویی شامل:

 • پودر شستشو
 • ژل مخصوص شستشو
 • مایع جلادهنده
 • نمک مخصوص ماشین ظرفشویی
 • قرص ماشین ظرفشویی می باشند.

 با توجه به اینکه هر کدام از این مواد شوینده کاربرد و کارایی متفاوت و مخصوص به خود را دارند؛ بهتر است قبل از استفاده با آنها بیشتر آشنا شوید.

توجه کنید در صورت استفاده از ماده شوینده نامناسب، تقلبی و یا بی کیفیت مطمئنا آثار آن را در عدم تمیز شدن ظروف پس از شستشو مشاهده خواهید کرد. اما از برندهای باکیفیت شوینده که در بازار موجودند و تنوع محصولات بالایی دارند، عبارتند از:

 • فیری( fairy)
 • فینیش (finish)
 • پریل (prill)
 • کالیون (kalyon)
 • کلارو (claro)
 • کسکید (cascade )
 • کالگونایت (calgonit)

 

مواد شوینده نامرغوب ماشین ظرفشویی

۲-چینش نامناسب ظروف در ماشین ظرفشویی

 مهم است که بدانید با قرار دادن و چیدن نامنظم و غیر اصولی ظروف در سبد دستگاه می توانید در تمیز نشستن آن ها بسیار تاثیر گذار باشید. توجه کنید بشقاب ها را باید به ترتیب سایز از بزرگ به کوچک به سمت مرکز چید و ظروف بزرگ را حتما در سینی قسمت پایین قرار دهید. دقت کنید هیچ ظروفی نباید مانعی برای چرخش آبپاش باشد. در سبد بالایی لیوان ها را به طور منظم و با فاصله قرار دهید. می توانید مطلب طرز استفاده از ماشین ظرفشویی را نیز مطالعه فرمایید.

۳-گرم نشدن آب ماشین ظرفشویی

آب سرد یا دمای پایین آب دستگاه سبب شده تا ظروف به خوبی شسته نشوند و لک و چربی ها همچنان روی آن ها باقی بماند. از آنجاییکه ترموستات در دستگاه وظیفه تنظیم دما را بر عهده دارد؛ در صورت خراب شدن این قطعه دستگاه آب را گرم نمی کند و در نتیجه ظرف ها تمیز شسته نخواهند شد.

حتما بخوانید:  راهنمای خرید ماشین ظرفشویی ال جی [نکات مهم قبل از خرید] دکتر تعمیرکار

 در ضمن معیوب و خراب شدن المنت و نیز تایمر دستگاه هم می تواند دلیلی بر عدم گرم شدن آب باشد. در این حالت بهتر است جهت عیب بابی و رفع سریع مشکل از متخصصین حرفه ای در این زمینه کمک بگیرید.

۴-انسداد فیلتر شستشوی دستگاه

وظیفه فیلتر در دستگاه نگه داری نخالات و ذرات مواد غذایی و نیز رسوبات موجود در آب است. در صورت انسداد این قطعه باید حتما نسبت به تمیز کردن و یا تعویض آن اقدام کرد. بی توجهی نسبت به این امر عواقبی همچون تمیز نشستن ظروف را در پی خواهد داشت.

۵-وجود اشکالات در موتور و پمپ آب

مهمترین قطعه در دستگاه، موتور آن می باشد. چنانچه مشکلاتی در قطعاتی همچون موتور و پمپ رخ دهد؛ دستگاه از کار خواهد افتاد. برای تشخیص و رفع ایرادات این قطعات نیازمند حضور تعمیرکاران حرفه ای برند ماشین ظرفشویی خود خواهید بود.

۶-خرابی در شیر آب ورودی

مسلما برای شستشوی ظروف در دستگاه نیازمند حجم مشخص با فشار معینی از آب ورودی را دارید. اگر شیر آب ورودی دچار مشکل شود؛ آب به میزان کافی وارد مخزن نشده و حتی فشار آن نیز کاهش می یابد و در نتیجه عملیات آبکشی به درستی انجام نمی گیرد. از این رو باید شیرهای آب ورودی را مورد بررسی قرار داد.

۷-از کار افتادن و خرابی قطعه پروانه شستشو

وظیفه این قطعه پخش کردن آب به داخل مخزن شستشو است. چنانچه این قطعه دچار خرابی شود به دلیل عدم توزیع آب، ظروف همچنان پس از شستشو کثیف باقی خواهند ماند.

۸-علت خش افتادن، کدرشدن و سفیدک زدن ظروف پس از استفاده از ماشین ظرفشویی

شاید ناراحت کننده ترین پیشامد مشاهده خط و خش روی ظروف بلور و درخشان خود پس از استفاده از دستگاه باشد. اما علت این پیشامد چیست؟!

بهتر است برای پیشگیری از وقوع این موضوع :

 • حتما از قرص و نمک مخصوص ماشین ظرفشویی خود استفاده کنید.
 • انتخاب برنامه مناسب شستشو با درجه حرارت و دمای مناسب آب اهمیت فراوانی دارد. در صورت استفاده از برنامه های شستشو با درجه دمایی بالا برای ظروف نه چندان کثیف، پس از مدتی شاهده بروز خط و خش ها روی آن ها خواهید بود.
 • استفاده از مقادیر مناسب شوینده ها بسیار مهم است. گاهی افراد با تصور بهتر شستن ظرف ها از میزان بالایی از این مواد استفاده کرده و همین عامل خود سبب بروز خط و خش روی آن ها می شود.
حتما بخوانید:  آموزش نحوه سرویس ماشین ظرفشویی [نکات مهم و کلیدی] دکتر تعمیرکار

 

راه های جلوگیری از سفیدک زدن ظروف پس از شستشو

وجود املاح آب به خصوص در مناطقی که میزان سختی آب زیاد یکی از علت تمیز نشستن ماشین ظرفشویی است؛ این مشکل را می توان مشاهده کرد. اما از سایر دلایل بروز سفیدک روی ظروف شسته شده عبارتند از:

 • استفاده از مواد شوینده تاریخ گذشته
 • باز ماندن درب محفظه نمک در دستگاه
 • عدم تمیز کردن فیلتر کف ماشین ظرفشویی
 • میزان کم استفاده از مواد جلا دهنده و غیره

 

راه های جلوگیری از کدر شدن ظروف در دستگاه

به طور معمول سخت بودن آب، وجود املاح قلیایی در آن، استفاده بیش از اندازه از مواد جلا دهنده و غیره می تواند سبب کدر شدن ظروف و علت تمیز نشستن ماشین ظرفشویی شود. بهتر است هر چند وقت یکبار از طریق استفاده از مقادیری سرکه در دستگاه جلوی رسوبات تشکیل شده آهکی را بگیرید. چراکه این ماده با خنثی کردن مواد قلیایی درون خود سنگ آهک تشکیل شده در دستگاه را از بین می برد. در ضمن می توانید مطلب مربوط به نحوه جرمگیری ماشین ظرفشویی را نیز مطالعه کنید.

کلام آخر

در این مطلب سعی کردیم از ” علت تمیز نشستن ماشین ظرفشویی” برایتان صحبت کنیم. درست است که با گسترش تکنولوژی هایی همچون اختراع ماشین ظرفشویی کار شستشوی ظروف آسان شده است؛ اما باید برای نگه داری از این وسیله نیز تمام تلاش خود را کنیم.

بهترین کار سرویس دوره ای دستگاهمان است. مجموعه دکتر تعمیرکار بابیش از ۱۵ سال سابقه ارائه خدماتی همچون سرویس و تعمیرات تخصصی انواع برند ماشین ظرفشویی و با داشتن شعب مختلف در سراسر نقاط تهران از جمله تجریش، ونک، شمال و جنوب، شهرری، منطقه ۲۲ تهران، شرق و غرب و نیز شهرستان های اطراف آن همچون اسلام شهر، اندیشه، کرج، فردیس، پرند، شهریار و غیره در کمترین زمان در محل حاضر شده  و به ارائه خدمات حرفه ای خود می پردازد.

منبع:دکتر تعمیرکار

 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۰ میانگین: ۰]
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
تمامی حقوق برای سایت دکتر تعمیر کار محفوظ است.