مشکلات متداول ماشین ظرفشویی | دکتر تعمیرکار
مشکلات متداول ماشین ظرفشویی

حداقل عمر مفید کارکرد ماشین ظرفشویی در حدود بین ۷ تا ۱۲ سال است. این بدان معناست که شما می توانید در این سال ها بهترین استفاده از عملکرد ماشین ظرفشویی خود را داشته باشید.به عبارتی آشپزخانه مدرن شما به همچین دستگاهی نیاز دارد تا همیشه با حداکثر راندمان کار کند. اما در این بین مجموعه ای از مشکلات متداول ماشین ظرفشویی وجود دارد که می تواند این عملکرد را مختل سازد. با ما همراه باشید تا با هم به بررسی این موارد بپردازیم.

جالب است بدانید هم اکنون برای بسیاری افراد ماشین ظرفشویی یکی از مفیدترین لوازم منزل به حساب آمده که قدرت تمیز کنندگی مورد نیاز برای شستشوی بشقاب ها، لیوان ها، ظروف و حتی در برخی از انواع مدل های آن ها جهت شستشو و ضد عفونی کردن میوه ها نیز استفاده می شود.

 

رایج ترین مشکلات ماشین ظرفشویی و نحوه عیب یابی و تعمیر آن

مانند هر لوازم خانگی، ماشین ظرفشویی نیز ممکن است نیاز به تعمیر و نگهداری داشته باشد. برای کمک به تشخیص علت بروز مشکلات و به دنبال آن رفع ایرادات شما نیازمند داشتن اطلاعاتی در رابطه با دلایل این مشکلات هستید هر چند برخی افراد با دیدن ایرادات بدون معطلی با نمایندگی تعمیر ماشین ظرفشویی برند خود تماس می گیرند.

توجه کنید درصورتیکه آشنایی با مسائل فنی درباره تعمیرات دستگاه خود ندارید بهتر است از خدمات تخصصی تعمیرات مراکز و تعمیرگاه های مجاز استفاده کنید. مجموعه دکتر تعمیرکار با داشتن تیمی حرفه ای و کارآزموده در تمامی انواع برند ماشین ظرفشویی از جمله امرسان، اسنوا، ال جی، سامسونگ، آدمیرال، آاگ، هیتاچی، دلونگی، گرنیه و غیره در کمترین زمان به عیب یابی و رفع ایرادات در محل می پردازد.

 

اما رایج ترین مشکلات دیده شده عبارتنداز:

 

 1. علت کارنکردن ماشین ظرفشویی چیست؟

از مشکلات متداول ماشین ظرفشویی که دیده می شود مربوط به کار نکردن دستگاه است. برای رفع مشکل ابتدا بهتر است از وجود برق در دستگاه اطمینان یافت. به یاد داشته باشید تا زمانیکه درب به درستی بسته نشود فعالیت آن شروع نخواهد شد. به عبارتی پس از بسته شدن درب، کار اصلی خود یعنی شستشوی ظروف را انجام می دهد.

حتما بخوانید:  ارورهای ماشین ظرفشویی موریس

نکته مهم : توجه کنید تمامی دکمه‌ها روی درب دستگاه قرار دارند و جهت راه‌اندازی و شروع به کار باید درب ماشین ظرفشویی به دقت و کامل بسته شود. در صورت لزوم می توانید مقاله مربوط به دلایل بسته نشدن درب ماشین ظرفشویی را مطالعه نمایید.

در ضمن در صورت آسیب و سوختگی قطعاتی همچون پانل الکتریکی، ایرادات مربوط به برد و فیوز و اتصالات سیم کشی در دستگاه نمی توان آن را راه اندازی کرد. در این حالت هرچه سریعتر با تعمیرکار مجاز تماس بگیرید.

 

 1. چرا به هنگام کار کردن سر و صدای زیادی از ماشین ظرفشویی شنیده می شود؟

وجود صدا به هنگام کار کردن امری طبیعی است. اما اگر به تازگی صداهای غیرمتعارفی از آن شنیده می شود نیازمند پی گیری و رسیدگی دارد. به طور معمول در اثر ایرادات در پمپ میزان سر و صدا بیشتر خواهد شد. توجه کنید درست نچیدن ظروف خود می تواند سبب بروز این مشکل شود چراکه در اثر برخورد بازوی آبفشان یا آبپاش با ظروف تولید سر و صدا می کند.

 

 1. چرا از دستگاه بوی بد به مشام می رسد؟

در صورت گرفته شدن قطعه فیلتر تخلیه به وسیله پسماند و ذرات باقیمانده غذا ها سبب تولید بوی بد و تعفن خواهد شد. در ضمن گاهی ذرات غذایی در سوراخ های بازوهای آبپاش رفته و در همان جا باقی می مانند که علاوه بر مسدود شدن سوراخ ها سبب تولید بوی نامطبوع می شوند. به همین علت باید هر چند وقت یکبار به تمیز کردن و جرمگیری ماشین ظرفشویی پرداخت.

 

 1. علت خاموش نشدن ماشین ظرفشویی چیست؟

در صورت وجود نشتی ، سنسور رطوبت فعال شده و با روشن نگه داشتن دستگاه سعی در خشک کردن رطوبت موجود می کند. باید هر چه سریعتر به رفع نشتی پرداخت.

 

 1. چرا تایمر در دستگاه به درستی کار نمی کند؟

کاربران بر اساس برنامه شستشو، تایمر مورد نظر خود را انتخاب می کنند که عملیات شستن و خشک کردن ظروف در آن زمان انتخابی انجام شود. حال اگر تایمر انتخابی شما به درستی اجرا نگردد علت را باید در ایرادات سوئیچ درب جستجو کرد.

حتما بخوانید:  نکات ایمنی در هنگام تعمیر ماشین ظرفشویی [جدید] دکتر تعمیرکار

 

 1. علت عددم آبگیری در ماشین ظرفشویی چیست؟

گاهی پس از پایان شستشوی ظرفها می بینید که آن ها همچنان خشک و کثیف باقی مانده اند و به عبارتی اصلا شسته نشده اند. در این حالت بهتر است علت عدم آبرسانی به داخل دستگاه را بررسی کنید. ابتدا دریچه ورودی آب را کنترل کنید تا از جهت عدم هر گونه انسداد و جریان طبیعی آب اطمینان پیدا نمایید.

سپس از اتصال درست دریچه تخلیه به جایگاه خود مطمئن شوید. توجه کنید در حالت عادی با چرخاندن دریچه آب در جهت عقربه‌های ساعت می‌توان راه آب را باز کرد. گاهی به علت لوله کشی نامناسب، آب به راحتی وارد دستگاه نشده و سبب بروز چنین مشکلی می شود. می توان از طریق وجود آب پس از بازکردن درب مربوط به شناور از وجود این ایراد مطمئن شد.

در ضمن توجه کنید قطعه شیر برقی و شیلنگ آب ورودی سالم باشند. بهتر است جهت عیب یابی و رفع این مشکل با متخصص تعمیرات تماس بگیرید.

 

 1. علت جمع شدن آب یا کف پس از پایان شستشو در دستگاه چیست؟

در صورت مشاهده این مشکل باید از شوینده های مناسب و استاندارد و با مقادیر کافی استفاده کرد. گاهی پر کردن بیش از اندازه مخزن با شوینده ها سبب بروز چنین مشکلی می شود. در ضمن چنانچه انسدادی در دریچه مخزن آب ماشین ظرفشویی وجود داشته باشد که نتواند
آب را به خوبی وارد دستگاه کند این مشکل رخ خواهد داد.

نکته مهم : یکی از علت های مهم زنگ زدگی ماشین ظرفشویی وجود آب و باقی ماندن کف در دستگاه است.

 

 1. علت خاموش شدن ناگهانی دستگاه چیست؟

دلایل متعددی را برای این ایراد عنوان می کنند از جمله:

 • قطع ناگهانی برق
 • وجود ایرادات در فیوز حرارتی
 • در صورت خرابی قفل درب دستگاه
 • ایرادات و معیوب شدن برد الکتریکی

بهتر است پس از مشاهده این مشکل هر چه سریعتر با متخصص فنی مربوطه تماس بگیرید.

 

 1. دلیل خشک نشدن ظروف در انتهای کار چیست؟

عامل اصلی در بروز این مشکل مربوط به خرابی هیتر یا المنت و یا ایرادات در قطعه ترموستات است. برای بررسی این موضوع باید با استفاده از مولتی متر به تنظیم این قطعه پرداخت. وظیفه ترموستات خاموش کردن عمل گرم کردن در دستگاه است. زمانیکه قبل از گرم شدن و خشک شدن ظروف این پیام از ترموستات ارسال شود؛ فرآیند خشک کردن ظروف در دستگاه متوقف می شود.

حتما بخوانید:  چه ظروفي را در ماشین ظرفشویی نباید شست؟

 

 1. علت عدم تخلیه آب از دستگاه چیست؟

باید تمامی انسدادها و گرفتگی هایی مربوط به پمپ تخلیه، شیلنگ تخلیه، فیلتر هوای بالای دستگاه را به خوبی بررسی و برطرف کرد. گاهی نیز به دلیل ایرادات موجود در پمپ و برد الکتریکی امکان صدور فرمان تخلیه آب از دستگاه وجود نخواهد داشت و در نتیجه با چنین مشکلی مواجه می شوید.

کلام آخر         

می توان به جرات گفت  این روزها هیچ خانه ای بدون ماشین ظرفشویی کامل نیست. چراکه استفاده از این وسیله پرکاربرد تبدیل به یک امر ضروری جهت شستشوی ظروف شده است. از طرفی هیچ دلیلی وجود ندارد که شما به خاطر مشکلات متداول ماشین ظرفشویی از خرید این وسیله چشم پوشی کنید.

تنها باید دقت کرد تا با استفاده درست و نگه داری از دستگاه خود به صورت سرویس دوره ای از عملکرد مفید آن در صرفه جویی زمان و انرژی آب استفاده کنید. مجموعه دکتر تعمیرکار با داشتن بیش از ۱۵ سال سابقه ارائه خدمات تخصصی تعمیرات لوازم برقی از جمله ماشین ظرفشویی و نیز به دلیل وجود شعب متعدد خود در سراسر تهران از قبیل شمال و جنوب، شرق و غرب و نیز شهرستان های اطراف آن نظیر اسلام شهر، رباط کریم، اندیشه، شهرری، شهریار و غیره همواره در کنار کاربران عزیز به امر خدمت رسانی می پردازد.

تنها با یک تماس از خدمات سرویس و تعمیرات تخصصی این مجموعه در محل و در کمترین زمان بهره ببرید.برای مشاوره و راهنمایی بیشتر در مورد نیازهای تعمیر ماشین ظرفشویی خود با ما تماس بگیرید.

 

منبع:دکتر تعمیرکار

                                                                 

 

 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۰ میانگین: ۰]
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
تمامی حقوق برای سایت دکتر تعمیر کار محفوظ است.