آشنایی با ترفند شستن ظروف استیل در ماشین ظرفشویی بدون زنگ زدگی
آشنایی با ترفند شستن ظروف استیل در ماشین ظرفشویی بدون زنگ زدگی

آیا ظروف استیل نیز جز گروهی از ظروف پرکاربرد آشپزخانه شماست؟ مزایایی استفاده از این دسته از وسایل کدام است؟ آیا با تغییر رنگ و زنگ زدن بخشی از ظرف ها در ماشین ظرفشویی مواجه شده اید؟ آشنایی با ترفند شستن ظروف استیل در ماشین ظرفشویی بدون زنگ زدگی جز دغدغه های خانم ها شده تا از تغییر رنگ قاشق، قابلمه و دیگر ظروف استیل ممانعت به عمل آورند.

مزایای استفاده از ظروف استیل

برای جلوگیری از خوردگی ظروف استیل را با کروم و نیکل آبکاری می کنند. به همین علت به کار بردن و استفاده آن ها در آشپزخانه های صنعتی و منازل بسیار راحت است. مزایایی این دسته از ظرف ها باعث محبوبیت آن ها شده است که به بخش مختصری از مزیت آن  اشاره می کنیم.

  • ظاهری شیک و براق و زیبا
  • نگهداری و تمیزی آسان
  • بادوام و مقرون به صرفه
  • شستشوی راحت
  • تغییر نکردن طعم غذا در آن

راهکار های جلوگیری از زنگ زدگی ظروف استیل

به یاد داشته باشید دستگاهی مانند ظرفشویی کمک حال شما برای کم کردن بار کارهای منزل است. اما با این حال برای دست یافتن به بهترین عملکرد باید بدانید چگونه از آن استفاده کنید و چه ظروفی را در ماشین ظرفشویی نباید شست؟ تا آسیبی به ماشین و هم ظرف وارد نشود. زنگ زدگی این گروه از ظرف ها بدترین اتفاق ممکنی است که می تواند برای آن ها بیفتد. زیرا عملا آن ها را از چرخه مصرف در آشپزخانه حذف می کند و خطراتی برای سلامتی به همراه دارد. پس در نگهداری آن دقت کنید و سعی نمایید که برای شستشو، آن ها را کمتر در دستگاه قرار دهید و با دست بشویید و زود خشک کنید. نکته مهمی که باید از آن مطلع باشید این است در صورت گذاشتن ظروف استیل داخل ماشین نباید دمای آب آن بیش از ۵۰ درجه باشد تا تغییر رنگ ندهد.

حتما بخوانید:  دلایل طولانی شدن زمان شستشو در ماشین ظرفشویی

در ادامه آشنایی با ترفند شستن ظروف استیل در ماشین ظرفشویی بدون زنگ زدگی و به کار گیری این موارد سالیانه متمادی ظرف ها را سالم نگهداری کنید.

١_  ذرات نمک و اسید روی ظرف باقی نماند.

کاملا سطح ظرف را از هرگونه مواد غذایی و نمک و اسید پاک کنید سپس درون دستگاه بگذارید. در غیر این صورت نمک و اسید با مواد شوینده و استیل واکنش می دهند و زنگ زدن آن ها حاصل این واکنش است.

۲_ ظرف استیل را طولانی مدت داخل ماشین نگذارید.

در برخی مواقع برای به حد نصاب رسیدن ظرف ها داخل دستگاه و بعد شستن آن ها مجبور به نگهداری طولانی مدت آن ها در سبد ظرفشویی هستید. هرگز استیل را به مدت زیاد داخل ماشین نگذارید که بماند.

٣_ خشک کردن سریع این گروه از وسایل

استیل نباید به مدت طولانی خیس بماند پس از اتمام کار دستگاه آن ها را بیرون آورید و سریع خشک کنید.

۴_ از جدا کننده استفاده کنید.

هرگاه خواستید کل ظروف از جنس استیل را با هم بشویید برای عدم زنگ زدن از جداکننده های داخل فروشگاه ها بهره ببرید.

۵_ هیچ گاه ظرف استیل و مسی را باهم نشویید.

ظرف مسی با مواد شوینده شیمیایی واکنش می‌دهد و روی استیل آسیب و تاثیر می گذارد. پس این دو را با هم درون ظرفشویی قرار ندهید.

۶_ عدم ریختن و قرار دادن و خیس کردن ظروف استیل در مواد شوینده

مواد شوینده را مستقیم روی سطح وسایلی از این جنس نریزید یا آن ها را درون مخلوط آب و مواد شوینده خیس رها نکنید. قدرت بعضی از شوینده ها به قدری بالا است که حتی در عرض چند ثانیه اثر خود را برجا می گذارد و باعث آسیب و تغییر رنگ و زنگ زدگی می شود.

حتما بخوانید:  علت آبگیری نکردن ماشین ظرفشویی [بررسی مشکل+راهکار] دکتر تعمیرکار

٧_ بهره بردن از شوینده های ملایم

به دفترچه راهنمای ماشین ظرفشویی مراجعه کنید تا شوینده مناسب ظروف استیل را پیدا کنید.

نکته: چاقو ها را داخل دستگاه قرار ندهید تا هم دچار تغییر رنگ و زنگ زدن نشوند و هم سبد ها و قفسه ها از تیزی چاقوها لطمه و آسیب نبینند.

 

آشنایی با ترفند شستن ظروف استیل در ماشین ظرفشویی بدون زنگ زدگی

 

ترفندهای برطرف کردن زنگ زدگی

  • بهره بردن از جوش شیرین و آب

به مقدار لازم از جوش شیرین و آب را با هم مخلوط کنید تا خمیر شود. سپس خمیر را روی زنگ زدگی ظرف قرار داده و پس از گذشت یک ساعت آن را پاک و تمیز کنید.

  • استفاده از سرکه

قاشق، چنگال، و دیگر وسایلی که تغییر رنگ داده و کدر شده اند و یا زنگ زده اند را ۲۴ ساعت سرکه بگذارید باقی بماند. بعد از اتمام این زمان آنها را درآورده و با یک اسفنج و یا اسکاج بشویید.

  • مخلوط لیمو و نمک

این محلول اثر فوق العاده در برطرف کردن هر نوع زنگ زدگی روی سطوح را دارد از مخلوط نمک و لیمو بهره ببرید.

  • به کاربردن سیب زمینی و مایع شستشو

به جای اسکاج از یک نیمه قاچ شده سیب زمینی و مایع پاک کننده برای قسمت‌های زنگ زده به کار ببرید تا کامل آن ها را از بین ببرد.

در آخر

در این گفتار که موضوع آن آشنایی با ترفند شستن ظروف استیل در ماشین ظرفشویی بدون زنگ زدگی راهکارهایی بیان شد. ولی هم چنان اولویت با شستن دستی و خشک کردن آن برای محفوظ بودن از هر نوع تغییر رنگ و آبی شدن و زنگ زدن است.

حتما بخوانید:  علت عدم پخش شوینده در ماشین ظرفشویی

مجموعه دکتر تعمیرکار آماده خدمت رسانی در تمام مناطق شهر تهران و شهرستان های حومه از قبیل شهریار، اسلام شهر، ری، اندیشه و فردیس در حیطه تعمیرات لوازم خانگی و الکتریکی مانند ماشین لباسشویی، یخچال، پکیج، کولرگازی و غیره در کوتاه ترین زمان ممکن هستند.

 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۱ میانگین: ۴]
تمامی حقوق برای سایت دکتر تعمیر کار محفوظ است.