دلایل خرابی موتور ماشین ظرفشویی و سوختن آن | دکتر تعمیرکار
دلایل خرابی موتور ماشین ظرفشویی و سوختن آن

آیا شما هم از ماشین ظرفشویی استفاده می کنید؟ تا چه اندازه شستن ظروف را بر عهده ماشین قرار می دهید؟ آیا همیشه نگران عملکرد دستگاه خود هستید؟ این وسیله کاربردی که امروزه در هر خانه ایی شستشوی ظروف به کمک آن انجام می گیرد علاوه بر سبک کردن کارهای منزل منجر به کاهش مصرف آب و انرژی برق شده است. هرگز نمی شود نقش ظرفشویی را در تمیزی و پاکیزگی ظروف و خانه نادیده گرفت. اگر نمی خواهید دوباره سینک های آشپزخانه مملو از ظروف چرک و چرب باشد پس به سرویس دوره ایی آن اهمیت دهید. موتور جزیی از قطعات تمام وسایل پرکاربرد است. اما دلایل خرابی موتور ماشین ظرفشویی و سوختن آن چه می تواند باشد. دکتر تعمیرکار به طور مختصر و مفید تمامی علل را برخواهد شمرد. لطفا تا پایان این گفتار همراه ما باشید.

کارکرد ماشین ظرفشویی چگونه است؟

در ابتدا ظروف را باید طبق اصول دستگاه درون محفظه بچینید. به این ترتیب که اول نباید هیچ پسماندی از مواد غذایی روی ظرف ها مانده باشد تا باعث گرفتگی فیلتر شود. پس از قرار دادن ظرف ها درون سبد برنامه مرتبط باید تنظیم شود. با ورود آب و جریان برق، دستگاه شروع به پمپاژ آب و مواد شوینده روی ظروف می کند. آب کثیف نیز از لوله تخلیه خارج می شود. سپس المنت تعبیه شده داخل ماشین برای خشک کردن و رفع رطوبت ظروف روشن می شود. پس از طی این مراحل برنامه دستگاه پایان می یابد و باید آن را خاموش کرد.

حتما بخوانید:  راهنمای خرید ماشین ظرفشویی

نحوه عملکرد موتور ظرفشویی

مهمترین اجزای مکانیکی دستگاه موتور آن خواهد بود. آبی که از شیر برقی وارد ماشین می شود به واسطه موتور به بازوهای آب پاش منتقل می شود. آنگاه آب را روی ظروف اسپری می کند. آب مورد نیاز شستشو از طریق عملکرد صحیح موتور تامین می شود. در پاراگراف های بعدی به دلایل خرابی موتور ماشین ظرفشویی و سوختن آن می پردازیم.

نشانه های خرابی موتور چیست؟

نشان های خرابی موتور ماشین کاملا مشهود است. زیرا وظیفه اصلی آن رساندن و اسپری کردن آب و مواد شوینده به طرف ظروف است.  اگر پس از تنظیم برنامه آبی وارد دستگاه نشد یا در زمان شستشو به طور ناگهانی ماشین متوقف شد یا اینکه آب داخل دستگاه به حرکت و گردش در نیاید و هم چنین فشار آب از خروجی پروانه ها کم باشد علائم خرابی موتور است.

نشان های سوختن موتور ظرفشویی کدام است؟

از طریق برخی نشانه ها و علائم می توانید به سوختن موتور دستگاه پی برید که به شرح زیر خواهد بود.

 • وجود صدای غیر عادی در ماشین

با کم شدن عمر مفید ظرفشویی صداهای غیر معمول مانند سوت و یا وزوز، جیغ کشیدن و ناله در حین روشن بودن شنیده می شود. که در اثر استهکاک  موتور ایجاد شده است. در این بخش علت سر و صدای زیاد در ماشین ظرفشویی را مطالعه نمایید.

 • عدم اسپری آب توسط بازوهای آبپاش

زمانی که موتور با مشکل مواجه گردد آبی به طرف بازوهای آب‌پاش جریان نمی یابد تا اسپری شود. یا به طور کامل چرخه شستن ظرف ها متوقف می شود. البته این نشانه جز علائم خرابی شیر برقی ورودی آب و نشتی شلنگ نیز هست. پس اول این دو قطعه را بررسی و چک کنید. سپس به سراغ موتور بروید.

 • وجود بوی سوختگی

مهمترین علامت سوختن موتور وجود بوی سوختگی و دود از ظرفشویی است. این بو که احتمالا منشا آن از رطوبت و نشتی در ماشین است بسیار خطرناک می باشد. هنگامی که متوجه بوی سوختگی شدید سریعا بدون اینکه دست شما خیس باشد دستگاه را از برق بکشید.

حتما بخوانید:  دلایل برق داشتن بدنه ماشین ظرفشویی

نکته: یادآوری کنیم که همیشه وجود بوی نامطبوع به معنای سوختن موتور نیست. در برخی مواقع که ماشین تازه خریداری شده است در مرحله خشک کردن بویی شبیه گرم شدن پلاستیک حس می شود. این بو کاملا طبیعی است و ظرف نهایتا دو هفته بوی نامطبوع از بین خواهد رفت.

چه عواملی منجر به سوختن موتور می شود؟

 • نوسانات جریان برق

ورود ولتاژ و جریان اضافه برق به موتور منجر به آسیب و سوختگی آن می شود. پس از یک محافظ استاندارد استفاده کنید.

 • وجود گرد و غبار روی موتور

به مرور زمان گرد و غبار وارد بخش های مختلف ظرفشویی من جمله موتور می شود. وجود گرد و غبار روی این قطعه سبب سوختن و خرابی آن می شود. با سرویس کردن دوره ایی وسایل این مشکل را به تاخیر بندازید. می توانید برای نصب اصولی و سرویس دوره ایی با کارشناسان دکتر تعمیرکار تماس بگیرید.

 • استفاده زیاد و بیش از حد از ظرفشویی

نباید در طول روز چندین مرتبه ماشین را روشن کرد. زیرا استفاده زیاد از آن به موتور فشار وارد می کند و باعث فرسودگی و در نتیجه سوختن این قطعه می شود.

 

دلایل خرابی موتور ماشین ظرفشویی و سوختن آن

 

نحوه تعمیر و یا تعویض موتور لباسشویی

 1. اول از هر کاری باید سبد و قفسه ها و فیلتر را خارج کنید.
 2. با یک اسفنج آبی که در کف سینی و فیلتر جمع شده است را بچینید.
 3. آنگاه برای دسترسی به موتور باید دستگاه را بخوابانید.
 4. پیچ پنل پایینی را باز کنید. سیم سنسور نشت را جدا کنید تا پنل کاملا باز شود.
 5. در اینجا پمپ تخلیه کاملا مشهود است. باید سیم و اتصالات آن را هم جدا کرد تا پمپ تخلیه را خارج کنید.
 6. سپس بست و خار فلزی  را رها کنید تا شلنگ را جدا نمایید.
 7. در این هنگام موتور را خارج کنید اگر که به تعمیر احتیاج داشت آن را تعمیر نمایید و در سرجای خود قرار دهید. اگر هم نیاز به تعویض داشت موتور جدید را جایگزین قبلی کنید.
 8. به همان ترتیب فنر نگهدارنده و بست و پمپ تخلیه و سنسور نشت و بقیه اتصالات را نیز وصل کنید.
 9. پنل پشتی را هم نصب کنید و در آخر پیچ های آن را محکم ببندید. به این ترتیب کار تعمیر و تعویض این قطعه مهم پایان یافت.
حتما بخوانید:  مقایسه و بررسی ماشین ظرفشویی‌های اقتصادی: [جدید] دکتر تعمیرکار

کلام پایانی

در این مقاله به بررسی دلایل خرابی موتور ماشین ظرفشویی و سوختن آن پرداختیم. مراحل تعمیر و تعویض این قطعه کار آسانی نیست و به تخصص فنی کارشناسان مجرب احتیاج دارد. تکنسین های دکتر تعمیرکار در نمایندگی های فعال شهر تهران و شهرستان های اندیشه، ری، رباط کریم، شهریار آماده ارائه تضمینی خدمات هستند. در صورت تمایل برای نصب، تعمیر و سرویس هر برند و مدل لوازم خانگی فقط کافیست فرم درخواست آنلاین را پر کنید. در اسرع وقت با شما تماس گرفته خواهد شد و در مکان مورد نظر حاضر می شوند.

 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۰ میانگین: ۰]
تمامی حقوق برای سایت دکتر تعمیر کار محفوظ است.