دلایل برق داشتن بدنه ماشین ظرفشویی | دکتر تعمیرکار
دلایل برق داشتن بدنه ماشین ظرفشویی

یقینا همه افراد مطلع هستند در طول به کارگیری هر وسیله ایی یک سری ایرادات چه زود و یا چه دیر برای دستگاه ایجاد خواهد شد. که اغلب استهلاک عامل پیدایش مشکلات است. برخی مشکلات به صورت ارورهایی در صفحه نمایش دستگاه ها نمایان خواهد شد. اما دسته ایی دیگر از مشکلات با بروز علائمی در قطعات همراه است. اکنون در دکتر تعمیرکار تمامی دلایل برق داشتن بدنه ماشین ظرفشویی را بیان خواهیم کرد.

علت های برق داشتن بدنه ظرفشویی

هنگامی که دستگاه را به جریان الکتریکی وصل می کنید و می خواهید برنامه شستشو را تنظیم نمایید متوجه وجود برق در بدنه ظرفشویی می شوید. مسلما به ذهن شما این سوال خطور خواهد کرد که دلایل برق داشتن بدنه ماشین ظرفشویی در چیست؟ کدام قطعات معیوب شده اند که جریان برق به سطح بدنه ظرفشویی منتقل شده است. در برخورد با این مشکل بسیار محتاط عمل کنید. زیرا کمترین غفلت خطرات جبران ناپذیر جانی و مالی را به همراه خواهد داشت. پس حتما از تجربه تعمیرکاران متخصص در این زمینه برای برطرف کردن مشکل وسیله خود استفاده کنید. اکنون تمامی علت ها جز به جز بررسی می شوند.

 • خرابی پریز برق

تنها علتی که خارج از دستگاه باید دنبال آن بود و به قطعات داخلی آن مربوط نمی باشد خرابی پریز برق است. پریز برق را چک کنید. در صورت تایید خرابی، باید به سرعت تعویض شود تا ایراد از بین برود.

 • خراب شدن دو شاخه ماشین

دومین عاملی که باید بررسی کنید دو شاخه ماشین است. دو شاخه ها معمولا دچار زنگ زدگی می شوند و یا که روکش سیم ها پوسید و از بین می رود. در هر دو وضعیت برای رفع خطرات باید دو شاخه و کابل را تعویض کنید.

 • مشکل در سیم کشی ظرفشویی

در ساختار دستگاه سیم های متعددی به قطعات وصل است. بدون این سیم کشی ارتباط بین اجزا با هم قطع می شود. در بعضی مواقع با از بین رفتن و پوسیده شدن روکش سیم ها و بیرون آمدن رشته های مسی و برخورد با بدنه ماشین منجر به برقدار شدن بدنه ظرفشویی خواهد شد. در این صورت نیاز است سیم کشی با کمک تکنسین های حاذق تعویض شود.

 • ایراد در هیتر

هیتر یا المنت قطعه ایی است که در ظرفشویی وظیفه گرم کردن آب را برعهده دارد. لذا اگر هیتر دچار مشکل شود و با آب در تماس باشد بی شک یکی از دلایل برق داشتن ظرفشویی محسوب می شود. با آشنایی با قطعات ماشین ظرفشویی محل و وظایف دقیق اجزا به کار گرفته شده در آن به راحتی قابل تشخیص خواهد بود.

 • معیوب شدن موتور

اختلال در کارکرد اصلی ترین قطعه باعث مختل شدن بقیه اجزا می شود. اگر به هر علت موتور ماشین نیم سوز باشد احتمال اتصال به بدنه وجود دارد. در نتیجه بدنه ظرفشویی برق دارد و خطر آفرین است. همیشه تعمیر و تعویض موتور را به هر شخصی نسپارید بلکه از تعمیرکاران مجاز درخواست کمک کنید.

 • نشتی آب ظرفشویی

همه می‌دانیم آب رسانا است. خصوصا هر چه املاح آن زیادتر باشد رسانا بودن آن هم بیشتر می شود. به هر علتی دستگاه دچار نشتی شود و آب از آن خارج گردد امکان برخورد آب با سیم‌ها و اتصالی آن ها وجود دارد. مشکل نشتی آب را بگیرید تا معضل برق داشتن بدنه رفع شود.

 • وصل بودن اشتباهی گراند

برای عدم جریان برق در اجزای فلزی وسایل تمامی اتصالات آن را به گراند وصل می کنند تا به زمین متصل شود. در ماشین ظرفشویی گراند به لوله فاضلاب یا ستون آهنی ساختمان وصل است. هرگاه گراند به لوله آب برخورد کرد لاجرم برق در بدنه ماشین جریان میابد.

 • اتصالی سیم پیچی داخلی

اما آخرین دلیل برق داشتن ظرفشویی به سیم پیچی داخلی برد و قطعات الکتریکی مربوط هست. اتصال این اجزای داخلی منجر به انتقال برق به بدنه فلزی و بیرونی دستگاه می شود. ایرادات سیم پیچی را پیدا کنید تا مشکل از میان برود.

حتما بخوانید:  راهنمای خرید ماشین ظرفشویی

راهکار مهم در برق دار شدن دستگاه

 • تمامی قطعات اعم از هیتر،دو شاخه، پریز برق، سیم آرت و سیم پیچی ها را چک و بررسی کنید.
 • سرویس دوره ایی را هرگز فراموش نکنید.
 • ماشین را در جاهای مرطوب و نمناک مانند کنار سینک و غیره قرار ندهید.
 • از یک محافظ استاندارد برای اتصال دو شاخه به پریز استفاده کنید. زیرا ماشین را از نوسانات جریان الکتریکی در اثر مدار برق یا خرابی پریز و دوشاخه محفوظ می‌دارد.
 • از روشن کردن و دست زدن به بدنه وسیله ایی که برق دارد جدا خودداری کنید.

در پایان

با اینکه دلایل برق داشتن بدنه ماشین ظرفشویی را شناختید اما بدون کمک و حضور کارشناسان تعمیرات اقدام به برطرف کردن ایرادات وسیله منزل نکنید. زیرا برق داشتن بدنه هر یک از وسایل منزل اعم از یخچال، ماشین لباسشویی و پکیج و غیره علاوه بر خسارات مالی به دستگاه خطر برق گرفتگی به طور جد را هم دارد. تکنسین های دکتر تعمیرکار حاضر در شعب فعال تهران و شهرستان های شهریار، ری، رباط کریم، فردیس و… در هر زمان از شبانه روز پذیرای درخواست تعمیرات وسایل خانگی شهروندان گرامی هستند. با این مرکز تماس بگیرید و خدمات مورد نیاز را دریافت نمایید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۰ میانگین: ۰]
تمامی حقوق برای سایت دکتر تعمیر کار محفوظ است.