آموزش نصب ماشین ظرفشویی | دکتر تعمیرکار
آموزش نصب ماشین ظرفشویی

آگاهی از اینکه نصب ماشین ظرفشویی اولین گام در جهت ارتقا و افزایش عمر ظرفشویی است می تواند راهنمای خوبی برای یاد گرفتن آموزش نصب ماشین ظرفشویی باشد. عمده خرابی ها می تواند حاصل راه اندازی اشتباه دستگاه به شمار آید. یک نصاب کار کشته دقیقا می داند نحوه سیم کشی و لوله کشی ، تراز کردن و بقیه مراحل چقدر در عملکرد دستگاه اثرگذار است. اگر مدرن ترین وپیشرفته ترین ظرفشویی هم اصولی و صحیح راه اندازی نشود هیچ گاه انتظار بازدهی و کارکردی که برای آن تعیین شده است را نداشته باشید. می توانید نصاب های ماهر را در مجموعه دکتر تعمیرکار پیدا کنید فقط کافی است با آنان تماس بگیرید تا در محل درخواستی شما حاضر شوند.

آماده کردن مکان برای نصب ماشین ظرفشویی

در گام اول باید مکان مناسب قرارگیری دستگاه در آشپزخانه مشخص شود تا مراحل نصب ماشین ظرفشویی به خوبی پیش رود. پس بهترین مکان که دسترسی آسان تری به لوله فاضلاب و آب ورودی وجود دارد کنار سینک ظرفشویی  است. به این جهت که فاصله دستگاه تا لوله فاضلاب و اندازه شلنگ تخلیه باید کمتر از ۳ متر باشد تا تخلیه آب داخل دیگ به درستی انجام گیرد. در ضمن فاصله ماشین تا وسایل، دیوار، کابینت ها از سه جهت کمتر از ۵ سانتی متر نباشد تا جریان هوا به خوبی رد و بدل شود.

مراحل سیم کشی جهت نصب ماشین ظرفشویی

گاهی در مراحل نصب ماشین ظرفشویی چندان به سیم کشی آن دقت نمی کنند و از یک پریز در آشپزخانه برای اتصال چند وسیله برقی بهره می برند و مشاهده می شود از یک پریز و یک سه راه چندین دوشاخه و سیم آویزان و متصل است. پس بهتر است مراحل زیر را برای راه اندازی ماشین ظرفشویی پی بگیرید.

 1. از طریق فازمتر مطمئن شوید پریز برق دارای جریان الکتریکی است.
 2. در دفترچه راهنما آمده است که هنگام نصب ماشین ظرفشویی جریان ورودی برق و و پریز مورد استفاده فیوز ۱۵ آمپر باشد.
 3. دوشاخه را تنها به یک پریز برق که اتصال به زمین دارد وصل نمایید.
 4. فاصله بین ماشین و پریز نیز حتما ½ متر باشد.
 5. بررسی نمایید تا سیم دستگاه کشیده نشود و گره نخورد. همچنین باید پریز در دسترس باشد.
حتما بخوانید:  دلایل طولانی شدن زمان شستشو در ماشین ظرفشویی

نصب ماشین ظرفشویی و آماده کردن آن

در ادامه آموزش نصب ماشین ظرفشویی باید بیان کنیم که بعد از اینکه دستگاه را از کارتن درآوردید بلافاصله ارتفاع آن را تنظیم کنید. برای این کار باید ماشین را به پشت بخوابانید و بعد پایه های آن را باز کنید تا ارتفاع دستگاه کمتر از ۸۵ سانتی متر شود. اگر ارتفاع ماشین با کانینت یکی نبود می توانید پایه های زیرین دستگاه را تنظیم و در صورت بلند بودن ظرفشویی پایه ها را کوتاه کنید و یا عکس آن اگر ارتفاع ماشین کم بود پایه ها را بلند کنید تا ارتفاع ماشین نیز زیاد شود.

نکات دیگر جهت نصب ماشین ظرفشویی

 • مکان قرار دادن دستگاه را با متر اندازه بگیرد تا مطمئن شوید با ابعاد ماشین هم خوانی دارد.
 • توجه کنید که شلنگ تخلیه و آب و سیم برق در زیر ظرفشویی گیر نکنند و کشیده نشوند.
 • سیم برق و شلنگ تخلیه را از پشت به طرف بیرون درآورید و بعد ماشین را آرام به عقب بکشید.

وصل کردن شلنگ تخلیه برای نصب ماشن ظرفشویی

یک نصاب و تعمیرکار ماهر می داند اگر اتصالات فاضلاب حین نصب کردن دستگاه را به درستی انجام ندهد به زودی بوی فاضلاب در محوطه خانه پخش خواهد شد. شلنگ تخلیه را به لوله فاضلاب متصل و با یک رابط آن را محکم نمایید. اگر در شلنگ و حد فاصل آن با لوله فاضلاب خمیده و تا شده بود آن را صاف کنید تا تخلیه به آسانی صورت گیرد. هم چنین شلنگ تخلیه را تنظیم کنید تا در ارتفاع ۹۰ سانتی باشد. درضمن برای عدم انتشار بوی بد فاضلاب، زانویی s مانند را تمیز کنید بعد شلنگ تخلیه را به زانویی فاضلاب وصل کنید و آنگاه آن را محکم بسته تا بوی نامطبوع به بیرون درز پیدا نکند.

حتما بخوانید:  تعمیر شیر ورودی آب ظرفشویی بوش [علائم خرابی+رفع مشکل] دکتر تعمیرکار

نکته: چنان چه شلنگ تخلیه کوتاه بود و به لوله فاضلاب نرسید می توانید از یک شلنگ بلندتر جهت تخلیه آب استفاده کنید. پس یک شلنگ بلندتر همراه یک بست خریداری نمایید. سپس شلنگ ها را به هم وصل کنید و با بست محکم ببندید تا آبی از آن نشت نکند.

 نحوه وصل کردن شلنگ آب ظرفشویی

برای نصب ماشین ظرفشویی  نحوه وصل کردن شلنگ آب هم اهمت ویژه ایی دارد. زیرا اگر این اتصالات به درستی وصل نشود شستشوی لباس ها موفقیت آمیز نخواهد بود.

 • ظرفی را در زیر شیر آب قرار دهید و بعد شیر را باز کنید تا رسوبات داخل آن تخلیه شود.
 • شلنگ آب دستگاه را به شیر آب ورودی در زیر سینک وصل نمایید.
 • محل اتصال شلنگ ماشین به شیر آب را با نوار تفلون محکم ببندید تا آبی نشت نکند.
 • سپس شیر آب را باز کرده تا آب به داخل شلنگ وارد شود و اطمینان یابید که شلنگ تا خوردگی و سوراخ و نشتی ندارد.

نکته: برخی از ماشین ظرفشویی ها مجهز به سیستم آب گرم و سرد هستند پس نیاز است تنها به شیر آب سرد وصل شود تا شسشتوی ظروف را به خوبی به پایان برساند.

مراحل پایانی نصب ماشین ظرفشویی

در پایان باید تمامی مراحل قبل را از نو بررسی و چک کرده تا مطمئن شوید مراحل راه اندازی دستگاه را اصولی طی کرده اید.

 1. از محکم بودن شلنگ آب و عدم نشتی با چک کردن دوباره آن مطمئن گردید.
 2. شلنگ تخلیه را هم بررسی کنید تا خمیدگی و تا خوردگی نداشته باشد.
 3. دوشاخه دستگاه را به پریز اتصال زمین وصل نمایید.
 4. ظرفشویی را روشن کنید.
 5. در حالی که داخل محفظه خالی از ظروف است برنامه Quick  را تنظیم و اجرا کنید تا ظرفشویی یک دوره کامل کار کند. سپس به سالم بودن و عدم نقص آن پی می برید.
حتما بخوانید:  نحوه نصب و راه اندازی ماشین ظرفشویی رومیزی [نکات مهم] دکتر تعمیرکار

تراز کردن ظرفشویی

پس از اتمام راه اندازی و نصب نوبت تراز کردن دستگاه فرا می رسد. اگر درب ماشین به طرف راست متمایل بود پایه چپ سمت عقب و در خلاف جهت عقربه های ساعت بچرخانید تا ارتفاع تنظیم گردد و درب در حالت درست قرار بگیرد. و اگر ظرفشویی تمایل به سمت چپ داشت پایه عقبی سمت راست را خلاف جهت عقربه ساعت پیچ دهید تا ارتفاع تنظیم و درب به حالت اصلی خود باز گردد. لذا مانع لرزش و سر و صدای دستگاه در حین کار و چسبندگی درب آن خواهید شد.

در پایان

همان طور که ملاحظه فرمودید” آموزش نصب ماشین ظرفشویی“به پایان رسید اما راه اندازی و نصب ماشین ظرفشویی به تخصص و مهارت نیاز دارد. تکنسین های دکتر تعمیرکار متخصص نصب انواع برند ظرفشویی مانند بکو، دوو، آاگ، ال جی، سامسونگ و غیره هستند. پس با نمایندگی های فعال آن در سراسر تهران و شهرستان های اطراف ارتباط برقرار کنید و از خدمات تضمین شده آن بهره ببرید.

منبع:دکتر تعمیرکار

 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۰ میانگین: ۰]
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
تمامی حقوق برای سایت دکتر تعمیر کار محفوظ است.