نحوه شارژ گاز کولرگازی | دکتر تعمیرکار
نحوه شارژ گاز کولرگازی

هیچ چیز لذت بخش تر از این نیست که در فصول گرمِ سال از باد خنک کولرگازی خود استفاده کنید. نکته مهمی که باید به آن توجه کرد انجام سرویس دوره ای جهت رفع نقایص جزئی و تمیز کردن فیلترها و غیره است. در این مطلب قصد داریم کمی درباره نحوه شارژ گاز کولرگازی برایتان صحبت کنیم و نکاتی را در اختیارتان قرار دهیم.

آموزش نحوه شارژ گاز کولرگازی و علائم کمبود گاز در آن

در ابتدا بهتر است بدانید که کولرهای گازی نیازی ندارند که در مدت زمان هایی کوتاه به طور مرتب شارژ شوند مگر آنکه اشکالی در دستگاه رخ دهد؛ به عنوان مثال نشتی در آن وجود داشته باشد. در این صورت بهتر است هر چه سریعتر با متخصص حرفه ای در مراکز معتبر و مجاز همچون دکتر تعمیرکار تماس بگیرید. تا تکنسین در کمترین زمان به عیب یابی پرداخته و با رسیدگی در محل نشت دستگاه از بروز مشکلات بعدی در آن جلوگیری کند.

شما عزیزان در هر منطقه ای از تهران و یا شهرهای اطراف مانند پرند،شهریار،اسلامشهر،ری،فردیس و…. که باشید؛ می توانید تنها با یک تماس از خدمات تضمین شده و با نازلترین قیمت این مجموعه در محل استفاده کنید. مرکز تخصصی و حرفه ای دکتر تعمیرکار تمامی برندهایی از این دستگاه از قبیل تراست، جی پلاس، هیوندای و تی سی ال، ال جی، سامسونگ، اجنرال، گری، جنرال و غیره را تحت پوشش خدمات حرفه ای تعمیرکاران خود قرار می دهد.

اما قبل از آموزش نحوه شارژ گاز کولرگازی بهتر است با علایم کمبود این ماده در دستگاه بیشتر آشنا شوید که عبارتند از:

 • خنک نکردن محیط با وجود روشن بودن برای ساعات طولانی
 • از کار افتادن سنسورها
 • عدم کارکردن قطعات و اتصالات دستگاه
 • وجود سر و صدای زیاد و عجیب
 • مصرف بیش از اندازه برق

شارژ کردن گاز کولرگازی

به هنگام مشاهده کمبود گاز در دستگاه چاره ای جز شارژ آن را نخواهید داشت و این کار به صورت تزریق در داخل دستگاه انجام می شود. باید توجه کرد به طور معمول شارژ آن برای دستگاه R-22  به صورت حالت گاز انجام می شود و البته در خصوص انواع مبرد های R-410 A و R-407 C به دلیل خواص شیمیای گاز آن ها شارژشان به صورت مایع خواهد بود.

حتما بخوانید:  علت خاموش شدن کولر گازی

ابزار و وسایل مورد نیاز جهت شارژ دستگاه عبارتند از:

 1. دستکش
 2. عینک محافظ
 3. پمپ خلاء با قدرت ۱-۴ اسب بخار
 4. گیج فشار سنج منیفولد کولر
 5. مبرد

نکته: مبرد ماده ای بسیار سمی بوده و می تواند به سرعت سبب یخ زدگی بافت بدن شود. به همین علت باید به هنگام انجام کار حتما نکات ایمنی را رعایت کرده و با تجهیزات لازم وارد عمل شد.

شارژ گاز برای دستگاه دارای نشتی

نحوه شارژ در دستگاه دارای نشتی به صورت زیر است:

 • در ابتدا باید شیر منیفولد مربوط به گیج دستگاه را حتما ببندید. سپس شیلنگ آبی رنگ مربوط به فشار پایین را به قسمت شیر گاز را متصل نمایید.

توجه کنید؛ این نوع از شیلنگ مربوط به گاز R-22 می باشد و در خصوص مبردهای R-410A و R-407C شیلنگ قرمز رنگ که مربوط به فشار بالا می باشد که به شیر مایع متصل می گردد.

 • بعد نوبت به شیلنگ زرد رنگ می رسد که به طور معمول در قسمت وسطی قرار دارد. باید این شیلنگ را به کپسول مبرد وصل کرده و شیر را باز کنید.

توجه کنید با شل کردن سرپیچ شیلنگ زرد رنگ از قسمت منیفولد گیج دستگاه عملیات هواگیری انجام می شود. در ضمن باید از قسمت شیلنگی که به شیر سرویس نیز متصل می باشد مجددا عملیات هواگیری را نیز انجام دهید. در نهایت دستگاه را روشن کرده تا کمپرسور کار خود را آغاز کند.

چنانچه از مبرد R-22 برای دستگاه استفاده شده باید شیر مربوط به فشار پایین باز شود. اما در خصوص مبرد های دیگر شیر مربوط به فشار بالای منیفولد باید باز گردد. برای کنترل کردن میزان شارژ دستگاه باید از قسمت گیج آن را بررسی کرد. البته میزان وزن مبرد همیشه در کاتالوگ مربوط به آن نوشته شده و از همین راه می توانید شارژ دستگاه را بررسی کنید.

حتما بخوانید:  انواع کولر گازی

در آخر بعد از کنترل شارژ باید اقدام به بستن شیر های کپسول مبرد و منیفولد کرده و دستگاه را نیز خاموش نمایید. در ضمن شیلنگ ها را نیز از روی شیرها باز کرده چراکه دیگر کولرگازی شما  کاملا شارژ شده است.

 

نحوه شارژ گاز کولرگازی

 

آموزش گام به گام شارژ کولرگازی

در ابتدا باید بدانید که انجام شارژ این ماده توسط افراد ناوارد و نابلد بسیار خطرناک است و متخصصان این امر همواره با تجهیزات و امکانات لازم دست به این کار می زنند. برای شروع به کار باید در ابتدا کندانسور لوله مکش یا رفت (لوله کوچک) و لوله تخلیه یا برگشت (لوله بزرگ) را پیدا نمایید.

اما در نحوه شارژ گاز کولرگازی باید دقت کنید؛ اگر به قسمت پشت کندانسور توجه نمایید دو مجرا را در واحد یونیت بیرونی خواهید یافت. البته لوله برگشت در بالای لوله رفت قرار دارد و هنگام لمس کردن لوله برگشت (بزرگ) در حالت سرمایش باید خنکتر از لوله رفت (کوچک) باشد. چنانچه شما با لمس کردن لوله رفت متوجه گرم بودن آن شدید باید از لوله برگشت جهت شارژ دستگاه استفاده نمایید.

 • برای شروع به کار باید پیچ دریچه لوله را شل کرده چراکه این پیچ به عنوان یک دریچه عمل می کند و تا زمان بسته بودن آن نمی توانید عمل شارژ دستگاه را انجام دهید.
 • در مرحله بعدی شیلنگ آبی رنگ را بردارید و به قسمت سمت چپی گیج فشار سنج منیفولد وصل کنید.
 • بعد از آن شیلنگ زرد را نیز از قسمت گیج به پمپ تخلیه متصل نمایید.
 • در ابتدا باید عملیات هواگیری را انجام دهید. دلیل این امر افزایش راندمان دستگاه است؛ چراکه وجود رطوبت یا هوا داخل لوله ها با ایجاد بار اضافی به کمپرسور دستگاه، از عملکرد مناسب دستگاه می کاهد.

نکته: قبل از باز کردن پیچ پمپ تخلیه باید توجه کرد که تمام پیچ های دریچه گیج فشار سنج بسته باشند. این عملیات در حدود ۱۵ دقیقه طول کشیده و در نهایت با تغییر صدای پمپ وکیوم متوجه اتمام کار خواهید شد.

 • حالا نوبت به باز کردن شیلنگ زرد رنگ از قسمت پمپ تخلیه می رسد. این کار جهت اتصال آن به کپسول گاز دستگاه صورت می گیرد.
حتما بخوانید:  ارورهای کولرگازی وست پوینت

نکته: قبل از باز کردن شیر کپسول جهت شارژ، باید دریچه گیج فشار سنج  را به مقدار کمی باز کرده و آن را به محل اتصال لوله برگشت به صورت شل نگه دارید. عملیات باز کردن دستگیره دایره ای تقریبا ۱ ثانیه بوده و مجددا آن را باید ببندید. هدف از این کار خالی کردن هوای اضافه از لوله های گیج می باشد.

 • مجددا شیلنگ زرد را به مخزن متصل کرده و محکم نمایید. سپس شیر کناری گیج منیفولد را به مدت ۳ ثانیه باز کرده و بعد آن را ببندید.
 • در این زمان کولر را روشن کرده تا کمپرسور شروع به کار کند و دوباره شیر کناری گیج منیفولد را باز نمایید. عملیات باز کردن ۴ ثانیه بوده و بعد به مدت ۲ ثانیه مجددا ببنید.

نکته: فشار گاز پس از بسته شدن شیر روی فشار سنج  دستگاه تنظیم می گردد. این کار را باید آنقدر ادامه دهید ( باز و بسته کردن شیر ) تا فشار بین ۶۰-۷۰ PSI برطرف شود. در ضمن عملیات شارژ کردن باید به آرامی صورت گیرد تا سبب آسیب به کمپرسور نشود.

 • در آخر پس از شارژ کامل دستگاه یعنی رسیدن آن به محدوده ۶۰-۷۰ PSIباید ابتدا شیر گیج فشار سنج منیفولد را بسته و سپس شیر کپسول مبرد را نیز ببندید و شیلنگ آبی را از لوله برگشت و شیلنگ زرد را از کپسول مبرد جدا سازید.

کلام آخر

در این مطلب با نحوه شارژ گاز کولرگازی آشنا شدید. جهت دریافت اطلاعات بیشتر یا مشاوره از کارشناسان مربوطه می توانید با مرکز تخصصی و حرفه ای دکتر تعمیرکار تماس بگیرید. این مجموعه بزرگ و مجاز با داشتن سابقه طولانی در زمینه عیب یابی و رفع ایرادات این دستگاه می تواند در کمترین زمان و به صورت تضمین شده با قیمت مناسب به رفع ایرادات دستگاه شما بپردازد.

منبع:دکتر تعمیرکار

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۰ میانگین: ۰]
تمامی حقوق برای سایت دکتر تعمیر کار محفوظ است.