دلایل طولانی شدن زمان شستشو در ماشین ظرفشویی | دکتر تعمیرکار
دلایل طولانی شدن زمان شستشو در ماشین ظرفشویی

دلایل طولانی شدن زمان شستشو در ماشین ظرفشویی

چنانچه خواهان دانستن دلایل طولانی شدن زمان شستشو در ماشین ظرفشویی هستید می توانید تا پایان این نوشتار همراه دکتر تعمیرکار باشید. توجه کنید آشنایی با این علل بسیار تخصصی  و نیاز به تکنسین های حاذق برای امر تعمیرات می باشد.

از این رو در صورت ناتوانی در رفع ایرادات هر چه سریعتر با مراکز معتبر تعمیرات ظرفشویی تماس بگیرید.

معقول ترین زمان شستشو ظرفشویی چه مدت باید باشد؟

هرچند که عملکرد کلیه مدل ها و برند های ماشین ظرفشویی یکی است اما هر کدام برنامه و زمانبندی خاصی برای شستن ظروف دارا هستند. معمولا انتظار این است که پس از روشن کردن دستگاه بعد از ۲ تا ۳ ساعت بعد ظروف تمیز، براق که همراه با برنامه خشک کردن بوده است را تحویل بگیرید.

به هر علتی فرایند شستن دستگاه از این زمان فراتر برود مشخص می شود که ظرفشویی دچار نقصی در یک یا چند قطعه خود شده است. پس پیگیر شناخت دلایل طولانی شدن زمان شستشو در ماشین ظرفشویی خود باشید و از ضرر و زیان بیشتر جلوگیری به عمل آورید.

به طور معمول این زمان شستشو برای تمامی برندهای این دستگاه همچون ال جی، ساسونگ، بوش، بکو، بلومبرگ، هیتاچی، زیمنس، کنوود، مجیک، آریستون، آاگ، ایندزیت، هیمالیا و غیره یکسان است.

علل طولانی شدن زمان شستشوی لباسشویی چیست؟

از علل این پیشامد می توان موارد زیر را در نظر گرفت:

 • اشتباه در تنظیم برنامه شستشو

دو برنامه HOT WASH و SANI WASH    برنامه هایی هستند که زمان شستن ظروف به طور طبیعی و خودکار طولانی خواهد بود. پس نگران نشوید و در اولین مرحله تنظیمات لباسشویی را بررسی کنید.

مشکل و اختلال پیش آمده مربوط به ایرادات قطعات درونی دستگاه نیست بلکه در تنظیم عملکرد برنامه و حالت شستن ظرف ها می باشد. با تنظیم مجدد مودها به این مشکل خاتمه دهید.

 • کم بودن فشار آب

بعد از چک کردن برنامه ماشین، فشار آب را از لحاظ کم بودن مورد واکاوی قرار دهید. فشار ورودی آب به دستگاه مابین ۲۰ تا ۱۲۰ پاسکال باید باشد تا به کارکرد صحیح خود ادامه دهد. به هر علت فشار آب کم شود و نتواند آب مورد نیاز لباسشویی را پر کند این فرایند از حد نرمال خود بیشتر می شود و زمان شستن افزایش پیدا خواهد کرد.

 • ایراد در سیستم گردش آب

شلنگ وردی، شیر برقی، پمپ گردش آب، پمپ و شیلنگ تخلیه اجزای کامل سیستم گردش آب هستند. تک تک موارد بیان شده را جداگانه بررسی کنید تا اگر مدت شستن ظرفشویی به این علت‌ها طولانی شده است را مرتفع نمایید.

 • مسدود شدن مدار گردش آب

رسوبات در اثر سختی و املاح زیاد آب تشکیل می شوند. برای رفع این مشکل باید از نمک مخصوص بهره برد. عدم استعمال نمک و رسوب به وجود آمده در مسیر و عبور گردش آب منجر به طولانی شدن زمان پر و حتی خالی شدن ماشین شود. باید مدار چرخش آب و شلنگ ها چک و احیانا دچار گرفتگی، پارگی و خمیدگی بودند مرتفع گردند.

 • باز بودن شیر سوپاپ

دستگاه به دو شلنگ ورودی آب سرد و گرم که با یک شیر پرکن وصل هستند، متصل می باشند. اگر شیر پرکن دچار ایراد شود و دائما آب وارد ماشین شود زمان اتمام برنامه آن زیاد می گردد. در این حالت بهتر است:

 1. اتصال برق و دو شاخه را از برق بکشید.
 2. شیر پرکن را باز بگذارید.
 3. چنان چه آب وارد وسیله شما شد اطمینان یابید که شیر سوپاپ باز است. برای رفع ایراد آن را تعمیر یا تعویض کنید.
 • اختلال در عملکرد ترموستات

ترموستات وظیفه سنجش حرارت و دمای آب را دارد. زمانی که دمای آب به مقدار مناسب و تعیین شده دستگاه رسید مجوز و فرمان شستن و ادامه برنامه را اعمال می کند.

حتما بخوانید:  تعمیر موتور ظرفشویی بوش [علائم خرابی+رفع مشکل] دکتر تعمیرکار

خرابی ترموستات مانع تشخیص دما و در نتیجه عدم اجرای برنامه شستن می گردد. با شناسایی دقیق ایراد ترموستات نسبت به تعمیر و تعویض اقدام نمایید.

 • معیوب بودن المنت

وظیفه المنت گرم کردن و رسیدن دمای آب به حد مورد نیاز برای تکمیل مراحل برنامه ماشین است. ایراد در المنت مانع از گرم کردن آب خواهد شد و با گرم نشدن آب عملیات شستشو اجرا نمی شود. حتما از سالم بودن  المنت مطمئن شوید و در غیر این صورت به کمک تعمیرکار آن را تعمیر و تعویض کنید.

 • ایراد و انسداد در سنسور شستشو

انسداد و یا سوختگی سنسورها مانع ادامه چرخه و پروسه شستن ظروف به طور اتومات می گردد. برای عدم ایجاد این معضل رسوبات و ته مانده مواد غذایی را از کف دستگاه پاکسازی نمایید. دکمه استارت لباسشویی را روشن کنید تا برنامه آن تکمیل گردد.

اگر مشکل رفع شد سنسورها مسدود بودند که آن ها را باز کردید ولی اگر مدت شستن ظروف هم چنان باقی بود به احتمال زیاد سنسورها سوخته اند و باید تعویض شوند.

نکته: طریقه رفع انسداد سنسورها به این شکل است مقدار کمی سرکه سفید در ظرفی ریخته و در طبقه وسط ظرفشویی بگذارید. بالاترین و قوی ترین برنامه شستشو را انتخاب و به این ترتیب سرکه کل جرم داخل دستگاه را از بین می برد.

 

دلایل طولانی شدن زمان شستشو در ماشین ظرفشویی

 

در این بخش به مقاله آموزشی ماشین ظرفشویی را چگونه تمیز کنیم؟ رجوع کنید.

 • سالم نبودن عایق نمدی

عایق نمدی کمک به حفظ گرما درون ماشین می‌کند و مانع کم شدن دمای آب می شود. اگر عایق نمدی دچار مشکل بود پنل های جلو و پشت را باز و آن ها را تعویض کنید.

 • معیوب بودن برد کنترل

می دانید که کلیه کار دستگاه را برد کنترل تنظیم می کند. اختلال  این قطعه می تواند هر مرحله از فرایند شستن را با مشکل مواجه کند و دستورات صحیح را اجرا نکند.

حتما بخوانید:  نکات ایمنی در هنگام تعمیر ماشین ظرفشویی [جدید] دکتر تعمیرکار

حتما از یک تکنسین ماهر برای تعمیر و تعویض این قطعه مهم بهره ببرید زیرا یکی از موارد طولانی شدن زمان شستن ظرف های کثیف همین عامل است.

سخن پایانی

در پایان از دیگر “دلایل طولانی شدن زمان شستشو در ماشین ظرفشویی” می توان به فیلترها و چند مورد جزئی دیگر هم اشاره کرد. پیشنهاد می شود برای عیب یابی دقیق از دستگاه با کارشناسان مجرب و زبده دکتر تعمیرکار تماس حاصل نمایید تا در اسرع وقت به خدمات مورد درخواستی شما پاسخ دهند و امر تعمیرات را آغاز کنند.

دکتر تعمیرکار در شهر تهران (شمال، جنوب، شرق و غرب) و حتی شهرستان های اندیشه، شهریار، رباط کریم و غیره آماده عرضه ارزنده ترین خدمات تعمیرات کلیه لوازم برقی و خانگی از جمله ماشین ظرفشویی، لباسشویی، یخچال، کولرگازی، پکیج و غیره است. دکتر تعمیرکار همیشه در کنار شماست.

منبع:دکتر تعمیرکار

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۰ میانگین: ۰]
تمامی حقوق برای سایت دکتر تعمیر کار محفوظ است.