نحوه تمیز کردن فیلتر ماشین ظرفشویی | دکتر تعمیرکار
نحوه تمیز کردن فیلتر ماشین ظرفشویی

حتما دقت کرده­اید در اوایل کار با ماشین ظرفشویی بعد از اتمام برنامه شستشو ظروف را تمیز و براق تحویل می­گرفتید. اما پس از گذشت مدتی از کار دستگاه بعد از شستن ظروف باز لکه­ های غذا و چربی روی ظرف­ها باقی می­ماند. علت تمیز نشستن ماشین ظرفشویی چیست؟ برای رفع این معضل باید کدام قطعه وارسی شود؟ اگر با اجزای ظرفشویی آشنا باشید می­دانید که یکی از این علل فیلتر دستگاه می­تواند باشد. چنان چه تمایل دارید نحوه تمیز کردن فیلتر ماشین ظرفشویی را یاد بگیرید با این نوشتار از سایت دکتر تعمیرکار همراه شوید.

انواع فیلتر ماشین ظرفشویی

وظیفه و کارکرد این قطعه این گونه طراحی شده است که تمامی ذرات و پسماندها و جرم غذا را به خود بگیرد و مانع ورود آن­ها به پمپ تخلیه شود. اگر این قطعه پر شود و آن را تمیز نکنید ظروف به درستی شسته نمی­شوند و باید مجدد آن­ها را بشویید. در مدل­های جدید فیلتر را باید به­صورت دستی شستشو دهید. هر دستگاه سه فیلتر اصلی و درشت و ریز دارد که با هم هنگامی که فشار آب زیاد است مانع عبور تکه­های غذا و استخوان و خرده ریزه­های غذا به داخل پمپ و انسداد آن می­شوند. البته نوعی دیگر از فیلتر در ماشین تعبیه شده است که به فیلتر ورودی ماشین ظرفشویی شناخته می­شود که در ادامه با نحوه تمیز کردن فیلتر ماشین ظرفشویی در بخش ورودی آب نیز خواهیم پرداخت.

حتما بخوانید:  علایم خراب شدن برد ماشین ظرفشویی

محل قرار گیری فیلتر ظرفشویی در کجاست؟

این قطعه به نوعی از پمپ تخلیه نیز محافظت می­کند تا ایرادات و انسداد پمپ تخلیه را به حداقل برساند. در قسمت کف محفظه دستگاه و در ورودی پمپ و در زیر بازوی آبپاش فیلتر استوانه­ایی شکل وجود دارد که با چرخاندن ۹۰ درجه در جهت عقربه ساعت باز و با بالا آوردن آن کاملا بیرون خواهد آمد که در زیر آن نیز فیلتر ریز یا تخت وجود دارد.

زمان تمیز کردن فیلتر ماشین ظرفشویی را چگونه تشخیص دهیم؟    

لزوما نباید هرگاه از ماشین و داخل محفظه بوی ناخوشایند و آزار دهنده استشمام شد بعد به فکر تمیز کردن فیلتر باشیم. اگر از دستگاه زیاد استفاده می­کنید و هر بار برای شستن ظرف­ها آن را روشن می­کنید نیاز است در ماه یک مرتبه فیلتر را درآورده و داخل آن را از آلودگی و چربی پاکسازی نمایید. با این کار دیگر تکه­های غذا و رسوبات روی سطح ظروف باقی نمی­مانند و اختلالی برای عملکرد دستگاه ایجاد نمی­شود.

اگر بخواهید مراحل طریقه تمیز کردن فیلتر ظرفشویی را به درستی انجام دهید نیاز به برخی از وسایل و اقلام دارید که با آن قطعه را باید شستشو دهید که شامل:

مایع ظرفشویی و پاک کننده، سرکه یا جوش شیرین، اسفنج نرم، برس کوچک، سطل بزرگ خواهد بود. در این بخش مقاله ماشین ظرفشویی را چگونه تمیز کنیم؟ را نیز می­توانید مطالعه نمایید.

مراحل تمیز کردن فیلتر ماشین ظرفشویی

 1. دستگاه را از برق بکشید.
 2. اگر ظرفی داخل کابین قرار داشت آن را خارج و دستگاه را خالی کنید.
 3. قفسه پایینی را بیرون آورید.
 4. در کف ماشین و زیر بازوی اسپری آب آن را ببینید.
 5. آنگاه فیلتر را در جهت فلش راهنما که روی آن هک شده است بچرخانید تا باز شود.
 6. بر اساس مدل دستگاه فیلتر آن نیز متفاوت است که با رجوع به دفترچه راهنما نوع آن مشخص می­شود که اغلب استوانه­ایی و نوع زیری آن صاف و تخت است.
 7. بعد از چرخاندن و حرکت دادن خلاف عقربه ساعت آن را آرام به سمت بالا بیرون بکشید.
 8. داخل سطل را از آب داغ پر کنید. مقداری مایع ظرفشویی به آب اضافه نمایید.
 9. فیلتر را داخل محلول آب داغ  و کف به مدت چند دقیق قرار دهید تا تکه های مواد کاملا جدا شوند.
 10. با اسفنج و برس کاملا آن را تمیز کنید تا پسمانده­های ریز غذا روی سطح آن جدا و از بین بروند.
 11. سپس با آب گرم این قطعه را آبکشی و سپس خشک نمایید.
 12. با یک اسکاج و آب وکف آماده شده محل قرارگیری فیلتر و ورودی پمپ را نیز پاک کنید.
 13. در آخر صافی زیرین که تخت است را در جای خود قرار داده سپس صافی استوانه­ای را در محل قبلی خود نصب کنید.آن را به صورت صحیح بپیچانید تا محکم در جای خود قفل شود.
حتما بخوانید:  ارورهای ماشین ظرفشویی زیمنس

پس از انجام مراحل بالا یک ظرف پر از سرکه در محفظه ماشین و قفسه بالای قرار داده و برنامه عادی شستشوی ماشین را تنظیم کنید تا پس از پایان عملیات شستشو دستگاه ضدعفونی و تمیز شود و بوی بد محفظه از بین برود.

طریقه شستن فیلتر ورودی آب ماشین ظرفشویی

فیلتر ورودی آب املاح و رسوبات اضافی آب را می­گیرد پس هر چند وقت یکبار آن را بشویید. در ابتدا ماشین را خاموش و از برق بکشید. شیر آب را ببندید و شلنگ را حتما جدا کنید. در این هنگام فیلتر را خارج کنید و با آب و مواد شوینده یا ترکیب آب و سرکه و یا آب و جوش شیرین آن را شستشو دهید. سپس در جای خود و ورودی آب به طوری که نشتی نداشته باشد نصب نمایید.

سخن پایانی

همان طور که ملاحظه کردید “نحوه تمیز کردن فیلتر ماشین ظرفشویی” کار آسان و البته مهمی است. با تمیز شدن این قطعه عملکرد دستگاه هم­چنان به درستی کار می­کند. هرگز بدون فیلتر دستگاه را روشن نکنید. اگر این قطعه و یا هر یک از قطعات ظرفشویی دچار ایراد شدند می توانید با کارشناسان دکتر تعمیرکار در سطح شهر تهران و شهرستان­های شهریار و ری و … تماس حاصل فرمایید . می­توانید با رجوع به صفحه درباره ما سابقه فعالیت دکتر تعمیرکار در حوزه نصب، سرویس و تعمیر تمامی لوازم خانگی در برندهای خارجی و ایرانی مانند کندی، بکو، آاگ، دوو و غیره مشاهده بفرمایید.

منبع:دکتر تعمیرکار

 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۰ میانگین: ۰]
تمامی حقوق برای سایت دکتر تعمیر کار محفوظ است.