قطعات ماشین لباسشویی [معرفی اجزاء+نحوه کارکرد ] دکتر تعمیرکار

قطعات ماشین لباسشویی برای اینکه هماهنگی های لازم را داشته باشند در کنار یکدیگر قرار داده شده اند. هر یک به صورت برنامه ریزی شده فعالیت خود را به صورت دقیق انجام می دهد. در این بین بهترین راه برای مراقبت از لباسشویی آشنایی با این قطعات است. اگر شما به عنوان یک کاربر و مصرف کننده با قطعات مختلف این محصول آشنا شوید به راحتی خواهید توانست در صورت بروز هر گونه مشکل به رفع آن بپردازید. در ادامه این مقاله در رابطه با این قطعات و معرفی آن ها مطالبی را عنوان خواهیم نمود. پس تا پایان مقاله همراه ما باشید.

 

هیدورستات در لباسشویی

تمام قطعات ماشین لباسشویی به نوعی مهم هستند و نیاز است تا کار کرد درستی داشته باشند. در این بین هیدروستات نقش حیاتی را ایفا می کند. وقتی که شما البسه را درون لباسشویی قرار می دهید و تنظیمات شستشو را انجام می دهید در این زمان مقداری آب به درون دیگ سرازیر می شود. در این بین هیدورستات با توجه به نوع برنامه شستشو مقدار آب مورد نیاز را راهی دیگ شستشو کرده و بعد از ورود، مانع از ریختن آب زیاد به درون آن می شود. چرا که در این صورت آب سرریز شده و دچار نشتی می شود. لازم است بدانید که یکی از علت های نشتی آب و سرریز شدن آب از درون دیگ عملکرد نادرست این قطعه است. در ضمن این قطعه کمک می کند تا در مرحله آخر مقدار کف باقی مانده با کمک آب به حداقل برسد.

پس سعی کنید با مراقبت درست از این وسیله به عملکرد بهتر این قطعه کمک نمایید. در ضمن این قطعه دارای پیچ هایی است که اگر این پیچ ها شل یا سفت شوند مقدار آب ورودی به درون دیگ تغییر می کند. پس بدون داشتن اطلاع اقدام به دستکاری این پیچ ها نکنید.

حتما بخوانید:  روش های نگهداری لباسشویی

 

قطعه کاربردی شیر برقی

یکی از نکات اصلی که در شستشوی البسه توسط دستگاه لباسشویی مورد نیاز است آب می باشد. ورود آب یکی از اصلی ترین نکات در فرایند شستشو می باشد. برای اینکه آب به دستگاه برسد باید از طریق شیر برقی به درون دیگ وارد شود. برای این منظور بعد از اتصال دستگاه به برق و روشن شدن لباسشویی، برق به سمت شیر برقی وارد شده و همین امر به ورود آب به درون دستگاه کمک می کند. در صورت بروز هر گونه مشکل در ورود آب به درون لباسشویی اولین قدم تست کردن  این قطعه است. بعد از اطمینان از سلامت شیر برقی باید به سراغ قطعات دیگر بروید. در غیر این صورت نیاز دارید تا شیر برقی را تعویض کنید.

المنت برای گرم کردن آب

دستگاه لباسشویی به صورت اتوماتیک آب سرد را نیمه ولرم و یا گرم می کند تا لباس های کثیف تمیز تر شسته شود. برای اینکه این اتفاق صورت بگیرد از قطعه ای به نام المنت در لباسشویی استفاده می شود. المنت جز قطعات ماشین لباسشویی است که در صورت بروز مشکل، باعث می شود تا البسه به مانند گذشته تمیز شسته نشوند. اگر شما احساس کردید که لباسشویی به مانند قبل آب را گرم نمی کند و یا لباس ها به درستی شسته نمی شوند باید به خرابی این قطعه شک کنید. برای اینکه تعمیر این قطعه انجام شود باید با یک متخصص تماس بگیرید.

ترموستات

در تمام وسایل گرمایشی و برقی قطعه ای به نام ترموستات وجود دارد که وظیفه ای بسیار سنگین بر عهده ی آن است. لباسشویی نیز به دلیل اینکه بیشترین فعالیت را دارد. و با کمک المنت ممکن است دمای آن به حد بسیار بالایی برسد. در این بین ترموستات به کمک می آید. به این صورت که با قطع کردن جریان المنت، مانع از گرم شدن بیش از حد آب و دستگاه شده و همین امر آسیب دیدن لباسشویی را کاهش می دهد. در ضمن اگر دمای آب در حد زیادی کاهش پیدا کند. در این بین نیز ترموستات باعث می شود تا فعالیت المنت شروع شده و آب تا دمای مورد نظر گرم شود. اگر هر گونه مشکلی در ترموستاتتان ایجاد شود. دستگاه بیش از حد داغ شده و می تواند به ایجاد نوسانات برقی و خرابی قطعات داخلی بی انجامد.

حتما بخوانید:  تعمیر تایمر لباسشویی سامسونگ [دلایل+علائم خرابی] دکتر تعمیرکار

لاستیک دور درب لباسشویی

مطمئنا همگی شما که با ماشین لباسشویی کار می کنید با لاستیک دور درب لباسشویی آشنایی دارید. این قطعه در کم کردن لرزش و صدای لباسشویی بسیار کمک کرده است. به طوری که در نبود این قطعه و یا خرابی آن لباسشویی صدای بیش از حدی از خود خواهد داشت. در ضمن برای اینکه فاصله بین درب و بدنه لباسشویی پوشانده شود از لاستیک دور درب استفاده می شود. به شما پیشنهاد می کنیم بعد از هر بار شستشو این قسمت را تمیز کرده تا از فرسوده شدن و پوسیدگی آن جلوگیری کنید.

 

میکروسوئیچ محافظ درب لباسشویی

لباسشویی های امروزی برخلاف لباسشویی های تولید قدیم، دارای ویژگی های به روزی هستند. از جمله این ویژگی ها می توان به میکروسوئیچ اشاره نمود. این قطعه باعث می شود تا درب لباسشویی در هنگام کار باز نشود و به خوبی چفت شود. همچنین اگر کودکی در منزل باشد که به قصد باز کردن درب به سمت درب لباسشویی برود قادر نخواهد بود تا درب را باز کند. لازم است اشاره کنیم که در صورت بروز مشکل در این قطعه، درب بسته نخواهد شد. قطعات ماشین لباسشویی به گونه ای طراحی شده اند که هر یک قادر هستند بخش های مختلفی را مدیریت کنند. خرابی هر بخش می تواند فعالیت لباسشویی را مختل نماید. از این رو پیشنهاد می کنیم تا در صورت خرابی میکروسوئیچ بلافاصله اقدام به تعویض و یا تعمیر آن نمایید.

 

پولی

یکی از قطعات ماشین لباسشویی که کمتر کسی اسم آن را شنیده است. این قطعه قادر است نیرو را بین محرک و متحرکی را که از یکدیگر فاصله دارند انتقال دهد.  همچنین تغییر سرعت را نیز می تواند انجام دهد. لازم است بدانید که هر لباسشویی دارای دو قطعه پولی است. یک قطعه پولی کوچک و یک قطعه پولی بزرگ می باشد. از پولی کوچک روی محور الکتروموتور استفاده می شود.

حتما بخوانید:  آموزش نحوه شستن و تمیز کردن ماشین لباسشویی

پمپ تخلیه آب یا واتر پمپ

وقتی که لباسشویی فرایند شستشو را کامل کرد و لباس ها تمیز شدند حال نوبت به تخلیه آب کثیف می رسد. آب کثیف به کمک واتر پمپ به فاضلاب منتقل می شود. زمانی که آب تخلیه نشود، باید توجه داشته باشید که مشکل اصلی در پمپ تخلیه است. در این صورت باید برای رفع مشکل سریعا اقدام نمایید.

حرف آخر

قطعات ماشین لباسشویی بسیار زیاد هستند و نمی توان تمام آن ها را به صورت یک جا بیان نمود. اگه می خواهید لباسشویی شما مدت زمان زیادی کار کند بهترین کار استفاده از سرویسکار به صورت مدت دار است.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۰ میانگین: ۰]
تمامی حقوق برای سایت دکتر تعمیر کار محفوظ است.