فلومتر در پکیچ چیست و چه کاربردی دارد؟ |دکتر تعمیرکار
تعمیر و تعویض فلومتر

فلومتر در پکیج چیست و چه کاربردی دارد؟ انواع فلومتر کدام است؟ آیا مراحل تعویض آن را می توانید انجام دهید؟ تفاوت فلومتر با فلوسوییچ در چیست آن را بیان کنید. اگر تا انتها دکتر تعمیرکار را همراهی کنید به جواب تمام سوالات مطروحه دست خواهید یافت.

سرویس دوره ایی و تخصصی پکیج های ایران رادیاتور، بوتان، لورچ و غیره را به کارشناسان زبده دکتر تعمیرکار محول کنید و با این کار بازدهی دستگاه را افزایش دهید.

عوامل خرابی فلومتر

فلومتر چیست و فرق آن با فلوسوییچ کدام است؟

در پکیج های نسل جدید و دیجیتال از فلومتر به جای فلوسوییچ استفاده می شود. حسگری ایست که پیام نیاز به مصرف آب گرم را به برد اعلام می کند. تا اینجای کار تفاوتی میان این دو قطعه وجود نداشت اما در ادامه فلومتر دبی آب و مقدار حجم آب ورودی به برد را هم ارسال می‌کند تا مشعل براساس میزان آبی که باید گرم کند زیاد و کم شود. در این بخش به آموزش مقدماتی جهت تعمیر برد پکیج بوتان را مشاهده بفرمایید.

اجزای آن شامل حسگر، آهنربا و توربین مغناطیسی است که با عبور آب از این قطعه فرکانسی ایجاد می شود و برد را متوجه استفاده از آب گرم کرده تا برد وظیفه خود را که همان صادر کردن دستور روشن شدن شعله مشعل و بعد بستن مدار گرمایش را داده تا آب بین دو مبدل حرکت کند و گرم شود.

حتما بخوانید:  طریقه قطع کردن گاز پکیج

دیگر ویژگی که فلومتر را فلوسوییچ متمایز کرده این است که دبی سنج سه سیم برای خاموشی شعله،کم بودن شعله و روشن و بلند بودن شعله را دارد. اما فلوسوییچ تنها دو سیم برای روشن و خاموشی مشعل دارد.

نکته: فلومتر را می توان به جای فلوسوییچ نصب کرد با این تفاوت که سیم قرمز برد را وصل نکرد. اما هرگز نمی‌شود فلوسوییچ را جایگزین دبی سنج کرد.

 معرفی انواع فلومتر

دبی سنج ها به دو دسته دسته بندی می شوند.

١_ دبی سنج فرکانس بالا

٢_ دبی سنج فرکانس پایین

اگر برخورد و سطح آب با دبی سنج بیشتر باشد فرکانس بالاتر و اگر برعکس باشد فرکانس پایین تری به برد فرستاده می شود و به این ترتیب درجه تنظیم شعله مشعل تعیین خواهد شد.

محل نصب فلومتر  و نحوه کار آن چگونه است؟

در ادامه فلومتر در پکیج چیست و چه کاربردی دارد؟ به محل قرار گیری آن اشاره می شود. محل نصب این قطعه پس از ورودی آب به داخل پکیج است تا سریعا اندازه حجم آب را تشخیص داده و واکنش نشان دهد. در واقع شکل آن استوانه ایی و یک توربین و ساچمه داخل آن قرار دارد. هنگامی که آب وارد آن می شود همزمان توربین و ساچمه به حرکت در خواهند آمد و حاصل آن به وجود آمدن میدان مغناطیسی است. فرکانس الکتریکی هم که برای برد ارسال می شود از برخورد ساچمه با دیوار کنتاکت و محفظه دبی سنج است.

هر چه قدر آب گرم زیاد تری مصرف کنید دبی آب بیشتر می شود و فرکانس صادر شده از فلومتر بیشتر است و برد بر اساس فرکانس بالا و یا پایین درجه شعله را زیاد و کم می کند. که در اینجا مصرف آب گرم بیشتر، باعث دبی زیادتر، سپس فرکانس بالاتر و در نتیجه شعله بالاتر برای گرم کردن آب ورودی خواهد بود.

حتما بخوانید:  طریقه تعویض شیر سه راهه پکیج

نحوه عمل این قطعه در پکیج های تک مبدل به این شکل است که برد بعد از دریافت فرکانس، فرمان خاموشی پمپ و روشن شدن مشعل را صادر می کند.

در پکیج های دو مبدله برد پس از دریافت فرکانس فرمان برای شیر سه راهه مبنی بر بسته شدن مسیر رادیاتورها صادر می کند.

عوامل خرابی فلومتر

عوامل خرابی فلومتر

  • خرابی آهنربای توربین
  • شکستگی پروانه توربین
  • قطع شدن مسیر سه سیم دبی سنج
  • تجمع رسوبات در توربین

تعمیر و تعویض فلومتر

علائم معیوب بودن دبی سنج این گونه است که یا آب گرمی را که باز کرده اید گرمای مناسب را ندارد. یا چراغ سبز پکیج خاموش شده است. در این وضعیت برای تشخیص خرابی این قطعه حتما پکیج را روی حالت تابستانه گذاشته اگر با مصرف آب گرم بهداشتی دستگاه روشن و کار کرد، از سلامتی قطعه مطمئن شوید. ولی اگر در استندبای ماند و تغییر نکرد پس قطعه نیاز به تعمیر دارد. البته با یکسره کردن سیم‌های دبی سنج می توان به اختلال در آن هم پی برد.

در آن واحد نیز از سلامتی برد اطمینان یابید. آن گاه شیر آب گرم را باز نمایید. دو سر سیم را با مولتی متر بررسی کنید. اگر عدد مورد نظر در ولتاژ سنج به نمایش در نیامد نیاز به تعویض دبی سنج پکیج فرا رسیده است.

تمامی اتصالات قطعه خراب را از پکیج باز نمایید. قطعه سالم را جایگزین و نصب کنید. اتصالات را برقرار کنید تا دستگاه دوباره به کار خود ادامه دهد.

البته در برخی اوقات نیازی به جایگزین کردن قطعات معیوب و نو نیست. فقط کافیست قطعه سالم را در بخش اتصالات شلنگ آب سرد نصب کنید.

حتما بخوانید:  فرق پکیج بوتان پارما و پرلا

در آخر

با مقاله فلومتر در پکیج چیست و چه کاربردی دارد؟ سعی شد آسان ترین راه حل برای ارتقای توانایی شما در حیطه تعمیر پکیج و نصب این قطعه ارائه گردد. هر لحظه و در هر موقعیتی نیاز به حضور تکنسین های مجرب و کارآزموده دکتر تعمیرکار در شهر تهران و شهرستان های اطراف شهریار، اسلام شهر، پرند و غیره داشتید با یک تماس و یا تکمیل کردن فرم به صورت آنلاین در سایت دکتر تعمیرکار از خدمات تعمیرات لوازم خانگی در برندها و مدل های خارجی و ایرانی بهره مند شوید.

 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۱ میانگین: ۵]
تمامی حقوق برای سایت دکتر تعمیر کار محفوظ است.