آموزش مقدماتی جهت تعمیر برد پکیج بوتان |دکترتعمیرکار

اگر جز افرادی هستید که از پکیج بوتان استفاده می کنید و دچار مشکل شده است حتما آموزش مقدماتی جهت تعمیر برد پکیج بوتان را یاد بگیرید. زیرا در بازه زمانی کارکرد دستگاه احتمالی خرابی این قطعه افزایش می یابد.

در مراکز فعال دکتر تعمیرکار تعمیرات تخصصی انواع بردهای الکتریکی پکیج بوتان، ایران رادیاتور، اریستون، و برندهای خارجی در مدل های مختلف انجام می شود.

وظیفه برد چیست؟

در پکیج های دیواری برد را به عنوان مغز پکیج می شناسند. زیرا تمامی فرمان های کار پکیج از این قطعه الکتریکی گرفته می شود. رهبری نوع کار قطعات را بر عهده دارد. با ایراد در هر قطعه ارور و خطای مربوط به آن در صفحه نمایش پدیدار می گردد.

در پکیج های دیجیتال این قطعه به کار رفته است. اما وظیفه برد در آبگرمکن های برقی و دیگر پکیج ها  بر عهده ترموستات  و اکوستات می باشد. در واقع  تعمیر صحیح برد از این جهت اهمیت پیدا می کند که اجزای مثل جرقه زن، حسگر، پمپ و غیره روی آن تعبیه شده است.

نشانه های ایراد برد الکتریکی بوتان

نشانه های ایراد برد الکتریکی بوتان

برای آموزش مقدماتی جهت تعمیر برد پکیج بوتان با مواردی از جمله نشانه های خرابی آن باید آشنا باشید.

در این قسمت مقاله آموزش کامل نحوه ریست کردن پکیج بوتان را مطالعه نمایید.

هر دستگاهی با کد ارورهایی مخصوص عملکرد خود مواجه می شود. مطالعه  دفترچه راهنما در پیدا کردن هر کد خطا که مربوط به چه قسمت از دستگاه است بسیار راه گشاست. از این رو به سراغ رفع و تعمیر آن می روید. اما علائمی که هشدار می دهد که برد نیاز به تعمیر و حتی گاهی تعویض دارد به قرار زیر است.

  • خاموشی ناگهانی دستگاه بوتان
حتما بخوانید:  نصب سیستم گرمایش از کف با پکیج و انتخاب پکیج مناسب

دو عاملی بیرونی که منجر به خاموشی یکباره وسیله بوتان می‌گردد قطعی جریان الکتریکی و برق است و دیگری قطع شدن گاز ورودی دستگاه را شامل می شود.

غیر از نوسانات گاز و برق علت خاموش شدن پکیج در مدل های مختلف ایراد در برد نهفته شده است. به تعمیر آن می توانید به این مشکل پایان دهید.

  • روشن شدن چراغ قرمز روی پکیج بوتان و خاموشی کامل آن

علامت سوختن برد روشن شدن چراغ قرمز وسیله و ثابت ماندن آن خواهد بود. در این گونه موارد وسیله بوتان در مدل های گوناگون روشن می شود سپس خاموش می گردد.

در این حالت باز چاره ایی جز تعمیر تخصصی و یا تعویض این قطعه مهم باقی نمی ماند.

  • جرقه نزدن و عدم روشن شدن دستگاه

از دیگر هشدارها و علامت های خرابی این قطعه الکتریکی می توان به عدم جرقه زدن و سپس روشن نشدن آن اشاره کرد اگر که جریان گاز متصل باشد. در برخی از مدل ها برد اختصاصی برای این قسمت طراحی و نصب نشده پس مشکل در برد اصلی خواهد بود.

در ضمن نشتی آب به داخل بوتان نیز باعث آسیب به این جز الکتریکی می شود و توقف عملکرد صحیح حاصل معیوب شدن آن است.

هزینه تعمیر برد بوتان

کلا هزینه های تعمیرات چه مربوط به برد و چه دیگر قسمت‌های یک وسیله به علت خرابی آن می باشد. اگر قطعه معیوب کاملا تعویض شود هزینه ها بر اساس نوع بردی که به کار رفته است محاسبه می شود.

نوسانات بازار ارز و هم چنین نبود قطعه به اندازه تقاضای بازار نیز بر قیمت تعمیرات تاثیرگذار است.

حتما بخوانید:  عیب یابی پکیج بوتان

راهکارهای افزایش طول عمر برد

هرگاه جریان برق با اختلال و نوسان همراه شد وسیله را از برق بکشید.

باید از پریز برق جداگانه و یا محافظ استفاده نمایید و ولتاژ برق بین ۱۸۰ تا ۲۴۵ باشد.

در زمان هایی که کارهایی مانند جوشکاری در ساختمان انجام می شود باز دوشاخه وسیله را از برق بکشید.

خاموشی ناگهانی دستگاه بوتان

شناخت سوختن کامل برد

  • فن یکسره کار می کند.
  • چراغ برد قرمز باشد.
  • بوی سوختگی از قطعه بیاید، خازن ها و ویستور قطعا سوخته اند.
  • LED خاموش است و برد واکنش و عکس العملی ندارد.

تعمیر برد چگونه است؟

این قطعه مهم از اجزائی نظیر خازن، رله، دیود ساخته شده است. هرگاه در کار یکی از آنان اختلال به وجود آید تمامی کار سیستم با مشکلات عدیده ایی رو به رو می شود. شاید عمر این جز از سیستم روبه اتمام باشد که به تعویض نیاز خواهد داشت.

در گاهی موارد که به نسبت زیاد هم اتفاق می افتد نشستن گرد و غبار روی سطح برد بوتان است که کارکرد سیستم را مختل می نماید. با به کارگیری تجهیزات کافی و مناسب قسمت های گرد گرفته شده را تمیز کنید.

هم چنین در بعضی مواقع خازن های آن بر اثر کار زیاد باد کرده و دچار مشکل شده که باید تعویض شود.

سخن پایانی

بردها جز اصلی هر سیستمی شناخته می شوند که تضمین عملکرد درست به سلامت این قسمت بستگی دارد. پس اهمیت آموزش مقدماتی جهت تعمیر برد پکیج بوتان در همین راستا قرار دارد تا عمر مفید آن افزایش یابد.

تعمیرات این گونه از قطعات به دانش و مهارت تخصصی احتیاج دارد. کارشناسان مجرب دکتر تعمیرکار مجهز به دانش روز و تجربه عملی در حیطه تعمیر لوازم گرمایشی و خانگی در سراسر تهران و شهرستان های اطراف هستند. با ثبت درخواست شاهد دریافت بهترین خدمات از جانب دکتر تعمیرکار باشید.

حتما بخوانید:  آموزش نحوه انتخاب و تعیین ظرفیت پکیج دیواری

 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۰ میانگین: ۰]
تمامی حقوق برای سایت دکتر تعمیر کار محفوظ است.