منظور از سنسور دیفراست چیست و نحوه تعویض آن چگونه است؟ دکتر تعمیرکار
یخچال

در عصر حاضر کسی قادر به حذف وسیله ایی پر کاربرد مانند یخچال فریزر از زندگی نخواهد بود. هماهنگی و جا گزاری دقیق قطعات در پیشبرد رسیدن به هدف که همانا ایجاد محیطی سرد با درجه دمای کم برای نگهداری مواد غذایی حساس وتر کمک کننده است. هرچند کارخانجات برای ارتقا محصولات خود از به کار بردن تکنولوژی های جدید در ساخت آن ها استقبال می‌کنند. اما باز هم پس از گذشت سال های نه چندان دور برخی از اجزا دچار ایراد و کل کار سیستم را مختل می نمایند. یکی از سوالاتی که با مشاهده برخی علائم ایجاد می شود این است که، منظور از سنسور دیفراست چیست و نحوه تعویض آن چگونه است؟ پاسخ این سوال را دکتر تعمیرکار در نوشتار پیشرو توضیح خواهد داد.

انواع سنسورهای به کار رفته در یخچال فریزر

دستگاهی به مانند فریزر برای درست کار کردن به چندین حسگر در بخش های مختلف نیازمند است تا به طور مدام اطلاعات دمایی را برای برد الکتریکی جمع آوری و ارسال کند. انواع این حسگرها در ریز آورده شده است.

 • سنسور دیفراست
 • حسگر دمای یخچال
 • سنسور دمای فریزر
 • حسگر محیطی یخچال
 • سنسور رب یخچال
 • سنسور دیسپنسر
 • حسگر دمای کمپرسور

یخچال

 

نحوه کار سیستم دیفراست یخچال فریزر چگونه است؟

بلا استثنا تمامی یخچال های قدیمی در طول تولید سرما دچار برف و یخ زدگی می شدند. از این رو به طور دائما هر ماه نیاز به برفک زدایی داشت تا مواد غذایی را تازه تر نگهداری کند.

حتما بخوانید:  علت زود خاموش، روشن شدن یخچال چیست؟

برای رفع این معضل قطعاتی را به اجزای قبل اضافه نمودند که در یک فرایند یکپارچه به سیستم دیفراست یا یخ زدایی شناخته می شود. پس در دستگاه های پیشرفته وجود هرگونه برفک به معنای اختلال در قطعه ایی از سیستم دیفراست است که با کد ارورهایی نمایش داده خواهد شد.

لطفا مقاله آشنایی کامل با قطعات یخچال فریز و راهنمای خرید یخچال فریزر را نیز بخوانید!

برای تشکیل نشدن برفک سیستم دیفراست هر ۱۰ ساعت یک مرتبه یعنی حدودا هر روز دو بار وظیفه دارد یخ ها را در بخش های مختلف ذوب نماید و مانع ایجاد و تشکیل یخ شود. اجزائی که در این سیستم دخیل هستند و با مشکل در هریک از آن ها دستگاه دچار برفک می شود به قرار زیر هستند.

۱_ برد الکتریکی

٢_ تایمر

٣_ المنت (هیتر)

۴_ ترمودیسک

۵_ ترموفیوز

۶_ حسگر دیفراست

سنسور دیفراست چیست؟

حال برای جواب سوال منظور از سنسور دیفراست چیست و نحوه تعویض آن چگونه است؟ با شیوه کار این حسگر بیشتر آشنا شوید.

برفک ایجاد شده حاصل رطوبت به وجود آمده از فعالیت اواپراتور است که هوای گرم محفظه یخچال را به هوای سرد و خنک تبدیل می کند.

حسگر دیفراست تعبیه شده در یخچال های جدید میزان برفک و یخ حاصل از رطوبت را اندازه گیری و سنجش می کنند. آنگاه به این تشخیص برسد که یخ و برفک زیاد است و راندمان یخچال را پایین خواهد آورد، پس پیغام را به برد و بعد المنت یا هیتر شروع به کار می‌کند. سپس این قطعه گرم کن تمامی برفک ها را ذوب می کند.

حتما بخوانید:  لامپ یخچال روشن است ولی کار نمیکند [بررسی مشکل+راهکار] دکتر تعمیرکار

آب حاصل از ذوب شدن یخ ها برای سرد و خنک سازی موتور یا همان کمپرسور مورد استفاده قرار می گیرد. این حسگر بر کار المنت احاطه دارد و مانع گرم شدن بیش از حد شده و به محض رسیدن دما به مقداری که یخ ها آب شوند هیتر را قطع و خاموش می کند. هم چنین از ایجاد مشکل و ایراد برای اواپراتور ممانعت به عمل می آورد.

علائم معیوب بودن حسگر دیفراست

 • ایجاد و تجمع برفک زیاد
 • تولید سرو صدا
 • افزایش دمای کویل های اواپراتور
 • افزایش دمای داخلی یخچال

امکان دارد علائم خرابی برخی از اجزا مشابه هم باشند. پس برای تشخیص درست ایراد دستگاه بهتر است از تعمیرکاران مجاز کمک بگیرید. مجموعه بزرگ دکتر تعمیرکار متخصص در تعمیر یخچال فریزر، ساید بای ساید و… در برندهای امرسان، بوش، هیمالیا، کندی، سامسونگ، دوو، جنرال الکتریک، الکترواستیل و غیره است.

تعمیر یخچال

نحوه تست و سنجش سنسور دیفراست

از طریق اهم متر میزان مقاومت حسگر قابل تشخیص است.

دو شاخه یخچال را از پریز بکشید. و با اهم متر مقاومت را مورد سنجش قرار دهید. اعداد نمایش داده شده در اهم متر خرابی یا سالم بودن حسگر را مشخص می‌کند. عدد صفر بیانگر خرابی و اعداد دیگر مقاومت و سالم بودن سنسور را نشان می دهد.

نحوه تعویض سنسور

در اولین گام جریان انرژی برق را قطع و دوشاخه را از پریز جدا کنید.

آنگاه تمامی مواد غذایی و کشوها و طبقات را در آورده و بیرون بکشید.

با پیچ گوشتی پیچ های پنل پشتی را بازکنید و به آرامی پنل را بیرون آورید.

حتما بخوانید:  راهنمای جامع تمیز کردن یخچال فریزر

در این حالت اواپراتور روبه روی دید شماست. گیره سنسور دیفراست را پیدا و بعد به آرامی بدون آسیبی، آن را از اواپراتور جدا کنید.

در پاراگراف های قبلی توضیح دادیم که مقاومت قطعه را تست کنید و در صورت خرابی و مقاوم نبودن مراحل بعد را ادامه دهید.

سیم های صورتی و قهوه ایی این قطعه را از اواپراتور جدا نمایید.

سنسور جدید را آورده و سر سیم های صورتی و قهوه ایی را لخت و به اواپراتور وصل کنید. با چسب محل اتصالات را محکم و عایق بندی کنید. سپس با گیره نگهدارنده به جای اصلی خود آن را متصل و جاگذاری کنید.

در پایان پنل را با پیج ببندید. قفسه ها را سرجای خور قرار دهید. و دو شاخه را به پریز وصل نمایید.

لطفا مقاله نحوه تعویض ترموستات یخچال فریزر را نیز بخوانید!

در آخر

حالا که با مبحث منظور از سنسور دیفراست چیست و نحوه تعویض آن چگونه است؟  آشنا شدید و مراحل آن را آموختید بهتر است پس از تعویض قطعه تا چند ساعت بعد عملکرد یخچال فریزر را تحت نظر بگیرید تا در صورت هر مشکلی به سرعت آن را برطرف کنید. کاربران گرامی ساکن تهران و شهرستان های اطراف مانند شهریار، اسلام شهر، اندیشه، فردیس و غیره هر لحظه از شبانه روز با مراجعه به سایت فرم درخواست اعزام تکنسین های کارآزموده دکتر تعمیرکار را پر کرده و در اسرع وقت و معقولترین هزینه و با تضمین در ارائه خدمات و تعویض قطعات خدمات مورد نیاز خود را دریافت می کنند.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۰ میانگین: ۰]
تمامی حقوق برای سایت دکتر تعمیر کار محفوظ است.