دلایل نشتی آب از ماشین ظرفشویی | دکتر تعمیرکار
دلایل نشتی آب از ماشین ظرفشویی

ممکن است برای شما هم پیش آمده باشد که به آشپزخانه می روید و با صحنه خیس شدن کف آن مواجه شده و پس از بررسی های مختلف، متوجه بروز نشتی آب از ماشین ظرفشویی می شود. اما آیا در این بین از دلایل نشتی آب از ماشین ظرفشویی آگاهی دارید؟ آیا می دانید که باید به دنبال رفع کدام ایراد در قطعات دستگاه خود باشید؟

بله! امروز می خواهیم در مورد علت نشت آب، دلایل و راهکارهای رفع این ایراد در ماشین ظرفشویی برایتان صحبت کنیم. امیدواریم تا پایان مطلب ما را همراهی نمایید.

مهمترین دلایل نشتی آب از ماشین ظرفشویی

اینکه مدام دستمال به دست در حال خشک کردن کف آشپزخانه باشید نه تنها امری طاقت فرساست بلکه بی توجهی نسبت به آن می تواند عواقبی خطرناک و البته پرهزینه همچون برق گرفتگی و یا زنگ زدگی و پوسیدگی دستگاه را به همراه داشته باشد.

پس چنانچه خود به تنهایی نمی توانید به رفع این مشکل بپردازید؛ مجموعه دکتر تعمیرکار با بیش از ۱۵ سال سابقه درخشان در ارائه خدمات تعمیرات ماشین ظرفشویی و با داشتن متخصصین حرفه ای در زمینه تمامی انواع برندها از جمله آاگ، ال جی، ایندزیت، میدیا، مجیک، بوش، حایر، ویرپول، دوو و غیره قادر به عیب یابی و رفع ایرادات در کمترین زمان ممکن است.

 

دلایل نشتی آب از ماشین ظرفشویی

 

اما مهمترین دلایل نشت آب از دستگاه عبارتند از:

  • وجود ایرادات در پمپ آب
  • شل شدن و ساییدگی شلنگ‌ و بست‌ها
  • خرابی شیر آب ورودی
  • وجود آسیب و ایرادات در بازوی آب پاش دستگاه
  • خرابی واشر های محفظه شوینده
  • معیوب شدن قطعه شناور ماشین ظرفشویی
  • فرسودگی و خرابی واشر لاستیک دور درب دستگاه
حتما بخوانید:  ارورهای ماشین ظرفشویی الگانس

خرابی پمپ و نشت آب از ماشین ظرفشویی

همانطور که می دانید کار پمپ به جریان انداختن و هدایت آب در ماشین ظرفشویی است. این وظیفه به صورت ورود و خروج آب از دستگاه کنترل می شود. حالا تصور کنید کوچکترین اشکال در این قطعه می تواند سبب اختلال در عملکرد کار دستگاه شود.  از این رو وقوع هر گونه اشکال یا خرابی در پمپ را می‌توان مهم‌ترین عامل نشت آب از زیر دستگاه دانست. از جهت قرار گیری، پمپ‌ها در قسمت پایین دستگاه تعبیه شده اند و از دو بخش گردش و تخلیه آب تشکیل می شوند.

 توجه کنید برای هر دو بخش این قسمت ها از واشرها و نوارهای پلاستیکی جهت چفت کردن قطعات به هم استفاده می شود که در اثر پوسیدگی یا استفاده نادرست می تواند سبب آسیب و خراب شدنشان گردد. در این حالت نیازمند تعویض آن ها خواهید بود.  پمپ ها قطعاتی مقاوم در دستگاه محسوب می شوند اما بی توجهی طولانی مدت در نشت آب از این قسمت ها می تواند سبب آسیب رسیدن به موتور و حتی سوختگی آن گردد. در ضمن بهتر است جهت انجام تعمیرات یا تعویض پمپ از کمک تعمیرکاران برند ماشین ظرفشویی خود بهره بگیرید.

شل شدن و ساییدگی شیلنگ‌ها و بست‌ها

 بست‌های استفاده شده در دستگاه وظیفه اتصال و سفت کردن لوله ها و شیلنگ ها را به منبع جریان آب ورودی یا خروجی در دستگاه بر عهده دارند. از این رو ممکن است در اثر فشار زیاد آب یا پوسیدگی ها دچار خرابی شده و سبب نشت آب از این قسمت ها شوند.

بهتر است در صورت مشاهده قطره‌های آب از دستگاه در ابتدا به بررسی لوله‌ها، شیلنگ‌ها و بست‌های ماشین ظرفشویی بپردازید. چنانچه شیلنگ یا واشرهای آن دچار پوسیدگی شده بود هر چه سریعتر به تعویض آن ها اقدام نمایید.

خرابی شیر آب ورودی و نشتی آب از دستگاه

شیر ورودی آب، تامین کننده اصلی آب دستگاه می باشد. محل قرار گیری شیر ورودی آب در بسیاری از مدلها  و برندها در قسمت پایینی پشت دستگاه تعبیه شده است. در ضمن از طریق لوله های فلزی و شیلنگ های پلاستیکی آب مورد نیاز تامین شده و وارد دستگاه می شود.

حتما بخوانید:  مقایسه ماشین ظرفشویی رومیزی و ایستاده [مزایا و معایب] دکتر تعمیرکار

در صورت نشتی آب باید اتصالات شیلنگ های ذکر شده را بررسی نمایید. در صورت وجود هر گونه شکاف یا پوسیدگی بهتر است اقدام به تعویض آن ها کنید. گاهی ایرادات از بدنه پلاستیکی قطعه مربوط به شیر می باشد که در اینصورت چاره ای جز تعویض آن را نخواهید داشت. جهت یافتن مکان دقیق نشت آب از این قسمت ها بهتر است در زمان باز بودن شیر آب ورودی عملیات چک کردن را انجام دهید.

آسیب و ایرادات بازوی آبپاش

وظیفه اصلی بازوی آب پاش در دستگاه پاشیدن آب و مواد شوینده روی ظروف است. این قطعه مهم در داخل ماشین ظرفشویی در قسمت میانی و زیر سینی و یا در بالای دستگاه قرار گرفته است. از آنجاییکه جنس این قطعه اغلب پلاستیکی است؛ در صورت استفاده مکرر از دستگاه امکان ترک برداشتن آن بسیار می باشد. البته ناگفته نماند بازوهای فلزی نیز می توانند در قسمت پایه دچار آسیب هایی گردند که الگوی اسپری آب آنها نیز تغییر خواهد کرد.

گاهی اوقات نیز به دلیل انسداد سوراخ های ریز قرار گرفته روی بازوی آبپاش سبب تعییر حالت آب پاشیدن روی ظروف می شود که در این حالت باید اقدام به پاکسازی به صورت جرمگیری ماشین ظرفشویی نمایید.

دلایل نشتی آب از ماشین ظرفشویی

خرابی شناور و سوئیچ شناور دستگاه

قطعاتی چون شناور و سوئیچ شناور به عنوان ابزاری جهت جلوگیری از پر شدن بیش از اندازه آب در دستگاه تعبیه شده است. محل قرار گیری این قطعه در داخل و در قسمت پایین دستگاه قرار دارد و اما سوئیچ شناور نیز در زیر قطعه شناور قرار گرفته است.

به هنگام بالا آمدن آب و رسیدن آن به سطح مناسب، قطعه شناور سبب فعال شدن سوئیچ شناور شده و همین عامل پیامی مبنی بر قطع آب ورودی به شیر برقی می فرستد.

حتما بخوانید:  چگونه فلوتر ماشین ظرفشویی را تعویض کنیم؟

آسیب در قطعه شناور یا سوئیچ آن موجب می شود که سطح آب بیش از اندازه بالا رفته و در نتیجه شاهد نشتی یا آبریزش خواهید بود. از این رو در صورت آسیب این قطعه چاره ای جز تعویض آن را نخواهید داشت.

فرسودگی و خرابی واشر لاستیک دور درب ماشین ظرفشویی

چنانچه نشتی و چکه کردن آب را از قسمت جلوی دستگاه و درب آن مشاهده می کنید ممکن است واشر لاستیک دور درب آن دچار پوسیدگی و آسیب شده باشد. جنس بست درب یا واشر دور درب از وینیل یا لاستیک نرم است و در اطراف درب قرار می گیرد و سبب چفت شدن درب دستگاه می شود به طوریکه امکان خروج آب از دستگاه به صفر می رسد.

 زمانیکه لاستیک دور درب فرسوده و کهنه می شود؛ انعطاف پذیری خود را از دست داده و حتی شکننده شده و می تواند به راحتی صدمه ببیند. با آسیب رسیدن این قطعه حین انجام کار آب به بیرون از دستگاه نشت پیدا خواهد کرد. در این حالت باید به تعویض و نوسازی این قطعه بپردازید.

 

دلایل نشتی آب از ماشین ظرفشویی

 

خرابی واشر محفظه شوینده

محفظه شوینده در قسمت داخلی درب دستگاه بوده که توسط پیچ و مهره به پنل متصل می شود. در ضمن از واشری برای آب بندی و جلوگیری از نشتی آن استفاده می گردد. اگر نشتی آب یا آبریزش ماشین ظرفشویی از قسمت جلوی آن باشد، ممکن است که علت آن خرابی واشر اطراف محفظه شوینده بوده و نیاز به تعویض آن باشد.

کلام آخر

با خواندن این مطلب تا اندازه ای با دلایل نشتی آب از زیر ماشین ظرفشویی آشنا شدید. بهتر است پس از مشاهده این مشکل هر چه سریعتر به رفع آن بپردازید. مجموعه دکتر تعمیرکار با داشتن تجهیزات مدرن و تکنسین های زبده سریعا علت مشکل را شناسایی کرده و در کمترین زمان به رفع آن ها خواهند پرداخت.

در حال حاضر شعب این مجموعه در سراسر نقاط تهران اعم از شمال و جنوب، شرق و غرب و نیز شهرستان های اطراف آن فعال و آماده انجام خدمت رسانی می باشد.

منبع:دکتر تعمیرکار

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۰ میانگین: ۰]
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
تمامی حقوق برای سایت دکتر تعمیر کار محفوظ است.