بررسی دلایل چروک شدن لباس در لباسشویی[ 100 % کاربردی ] دکتر تعمیرکار
بررسی دلایل چروک شدن لباس در لباسشویی

خسته کننده ترین قسمت در هنگام آماده سازی لباس های شسته و خشک شده اتو کردن و صاف نمودن چروک ها است. اما آیا روشی وجود دارد که پس از پایان عملیات شستشو و خشک شدن لباس ها دیگری نیازی به اتو کردن نداشته باشیم؟ منظور از” لباسشویی ضد چروک” چیست؟ بهتر است در ابتدا با ” بررسی دلایل چروک شدن لباس در لباسشویی” با نکات مهم در مورد نحوه شستشوی لباس ها با ماشین لباسشویی آشنا شویم. مطمئن باشید با رعایت نکات گفته شده دیگر از اتو کردن های متوالی رهایی خواهید یافت. پس با ما همراه باشید.

علت چروک شدن لباس در لباسشویی

دلایل مهم چروک شدن لباس ها در لباسشویی عبارتند از:

 1. انتخاب دمای نامناسب جهت شستشوی لباس ها در لباسشویی
 2. اتصال نادرست شیلنگ های آب ورودی
 3. انتخاب و تنظیم نامناسب دور خشک کن جهت خشک نمودن لباس ها
 4. قرار دادن لباس ها بیش از ظرفیت ماشین لباسشویی
 5. جدا نکردن لباس ها با جنس های متفاوت
 6. به کار بردن مواد شوینده نامناسب جهت شستشوی لباس ها در ماشین لباسشویی

بررسی راهکارهای مناسب جهت جلوگیری از چروک لباس ها در ماشین لباسشویی

در این بخش از چگونگی و نحوه صحیح استفاده از ماشین لباسشویی را بیان خواهیم کرد تا پس از شستشو دیگر با دردسر چروک لباس ها مواجه نشوید.

 • تنظیم مناسب دمای آب جهت شستشو

باید گفت مهمترین عامل برای رفع چروک لباس ها پس از شستشو در ماشین لباسشویی انتخاب و تنظیم دمای مناسب آب است. چنانچه دقت کنید لباسشویی از برنامه های شستشوی مختلفی برخوردار است. شما متناسب با جنس لباس ها به انتخاب برنامه و تنظیم آن جهت شستشو می پردازید. بهترین دما جهت شستشوی لباس ها بدون چروک، دمای ۳۰ درجه سانتی‌گراد می باشد. توجه کنید هر چه دمای آب برای شستشو بالا رود میزان چروک لباس ها بیشتر خواهد شد. در ضمن در مطالب گذشته نیز ذکر کرده بودیم که به طور معمول در قسمت داخلی لباس ها برچسب یا لیبلی وجود دارد که جنس و دمای لازم جهت شستشوی آن لباس را عنوان می کند.

 • اتصالات شیلنگ ورودی آب ماشین لباسشویی
حتما بخوانید:  تعمیر برد لباسشویی ایندزیت indesit [دلایل+علائم خرابی برد] دکتر تعمیرکار

نقش شیلنگ ورودی آب در چروک شدن لباس ها در ماشین لباسشویی قابل انکار نیست. به این صورت که اتصالات نادرست شیلنگ آب ورودی در ماشین لباسشویی سبب چروک شدن لباس ها خواهد شد. به عنوان مثال چنانچه شیلنگ آب گرم به ورودی سرد متصل شده باشد آب گرم با دمای ۳۰ الی ۴۰ درجه سانتی‌گراد وارد دستگاه شده و در نهایت سبب چروک لباس ها می شود. پس شیلنگ آب گرم و آب سرد در پشت ماشین لباسشویی را بررسی کرده و از اتصالات آن مطمئن شویید.

 • تنظیم مناسب دور خشک کن جهت آبگیری و خشک کردن لباس ها در ماشین لباسشویی

یکی از عوامل مهم در چروک شدن لباس ها انتخاب و تنظیم دور خشک کن ماشین لباسشویی است. توجه کنید باید بر اساس جنس لباس و نیز ضخامت الیاف استفاده شده در آن تنظیمات دور خشک کن را انتخاب کرد. از آنجایی که انتخاب مناسب دور خشک کن در جلوگیری از چروک شدن لباس ها بسیار مؤثر است اغلب در دفترچه راهنمای لباسشویی مربوطه این مطالب در بخش تنظیمات دور خشک کن به طور جامع توضیح داده شده است.

به هر جهت هر چه دور خشک کن بالاتر رود و تا حالت ۱۰۰ درصد انتخاب شود شاهد چروک های بسیاری در لباس ها خواهید بود. جهت جلوگیری از چروک لباس ها پس از انتخاب برنامه بر اساس جنس لباس بهتر است دور خشک کن را در ۸۰۰ دور تنظیم کنید.

 • ریختن لباس ها در ماشین لباسشویی بر اساس ظرفیت آن

قرار دادن حجم زیاد از لباس ها داخل ماشین لباسشویی جهت شستشوی سریع تر آن تنها سبب چروک شدن بیشنر ان ها خواهد شد. بارها گفته‌ایم نباید بیش از ظرفیت دیگ ماشین لباسشویی، لباس ها را در آن قرار دهید. میزان گنجایش دستگاه ماشین لباسشویی شما هم روی دستگاه و هم در دفترچه راهنمای مربوط به آن ذکر شده است. ریختن بیش از اندازه لباس ها علاوه بر چروک شدن آن ها سبب از کار افتادن دستگاه ماشین لباسشویی شما خواهد شد.

 • جدا سازی و دسته بندی لباس ها در هنگام شستشو با ماشین لباسشویی
حتما بخوانید:  تعمیر دیگ لباسشویی آاگ [دلایل+علائم خرابی دیگ لباسشویی آاگ] دکتر تعمیرکار

همواره گفته می شود لباس ها را بر اساس جنس و رنگ آن ها تفکیک کرده و اقدام به شستشوی آن ها کنید. در ماشین لباسشویی برنامه های شستشوی متنوعی برای لباس ها با جنس های متفاوت وجود دارد. به همین علت قبل از ریختن لباس ها داخل مخزن یا دیگ ماشین لباسشویی به برچسب آن ها، جنس شان و نیز نازک و کلفت بودن آن ها توجه کنید. مطمئن باشید اگر برنامه مناسب شستشو برای لباس خود را انتخاب کنید دیگر شاهد چروک لباس ها نخواهید بود.

 • استفاده از شوینده های مناسب در ماشین لباسشویی

بهتر است در هنگام شستشوی لباس ها از نرم کننده استفاده کرد چراکه از چروک شدن لباس ها جلوگیری می کند. در ضمن از مقادیر مناسب شوینده و نرم کننده استفاده کنید تا پس از شستشو و آبکشی روی لباس ها باقی نماند.

 • به کار بردن کلید ضد چروک در ماشین های لباسشویی جدید

در برخی از ماشین های لباسشویی پیشرفته کلیدی به نام ضد چروک وجود دارد. با فشردن این دکمه از چروک شدن لباس ها حین شستشو و پس از پایان آن جلوگیری می کنید. پس بهتر است به هنگام خرید ماشین لباسشویی از داشتن کلید ضد چروک آن غافل نشوید!

کلام آخر

به طور معمول با رعایت نکات گفته شده در قسمت بالا دیگر شاهد چروک شدن لباس ها پس از پایان شستشو با ماشین لباسشویی نخواهید بود. از آنجاییکه توجه و بررسی دلایل چروک شدن لباس در لباسشویی می تواند کمک مؤثری برای جلوگیری از این اتفاق باشد بهتر است این مطلب را به خوبی مطالعه کنید. در ضمن به یاد داشته باشید پس از شستشوی لباس ها آن ها را سریعاً از ماشین لباسشویی خارج ساخته و برای خشک شدن بیشتر در هوای باز قرار دهید. در صورتیکه با وجود رعایت تمامی نکات بالا باز هم دچار مشکل چروک لباس ها بودید با مجموعه دکتر تعمیرکار تماس بگیرید.

حتما بخوانید:  ارورهای ماشین لباسشویی پارس

 

 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۰ میانگین: ۰]
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
تمامی حقوق برای سایت دکتر تعمیر کار محفوظ است.