زمان مناسب شستشو در لباسشویی [نکات مهم] دکتر تعمیرکار
لباسشویی

تا کنون برای شما پیش آمده است که عملیات شستن پوشاک خود را به ماشین سپرده باشید و بعد اتمام کار شاهد تغییر رنگ لباس خود باشید؟ در این هنگام است که پرسش زمان مناسب شستشو در لباسشویی چقدر است؟ درون ذهن شما شکل می‌گیرد. هرچند این زمان به عوامل دیگری هم بستگی دارد. پس دکتر تعمیرکار را همراهی کنید تا داده های بیشتری در این خصوص برای کاربران محترم خود ارائه کند.

چه عواملی بر مدت طول شستشوی لباسشویی تاثیرگذار است؟

در ماشین لباسشویی های جدید دکمه ها و گزینه های مختلفی برای هر جنس لباس تعبیه شده و مدت شستن البسه را تعیین کرده است. اگر به دفترچه راهنمای دستگاه خود نظری کرده باشید مدت شستشوی هر لباس بر اساس جنس و بافت الیاف و رنگ به کار رفته تفکیک شده است. حتی تعداد دور لباسشویی در زمان نیم ساعت شستشو هم مشخص گردیده است.

پر واضح است که زمان نفوذ پذیری و شستن و آبکشی لباس از جنس حریر و ظریف با البسه ایی از جنس جین و ضخیم کاملا متفاوت است. می توانید از راهنمای شستن لباس های جین بهره ببرید.

اما به غیر از موارد گفته شده که در دفترچه راهنما تعیین و معلوم شده زمان مناسب شستشو در لباسشویی به فاکتورهای پنهان دیگری که اغلب به آن توجه نمی کنیم بستگی دارد. این عوامل شامل فشار آب ورودی به لباسشویی، دمای آب ورودی به ماشین و سطح آب مورد نیاز برای اینکه ماشین لباسشویی لباس را تمیز بشویید بدون اینکه آسیبی چه  به رنگ و یا جنس  آن وارد شود.

لباسشویی

  • فشار ورودی آب

سوال مطرح شده این خواهد بود که چگونه فشار ورودی آب به وسیله قادر خواهد بود بر زمان شستن البسه تاثیر بگذارد.

حتما بخوانید:  بررسی کدهای خطا یا ارورها در ماشین لباسشویی دوو

مسلما اگر حجم و فشار آبی که  از طریق شلنگ به دستگاه متصل است وقتی با اجرای برنامه وارد دیگ لباسشویی شود در عرض مثلا ۲ دقیقه سطح آب را به حد تعیین شده برای ادامه کار ماشین خواهد رساند. سپس بر حسب برنامه تنظیمی بقیه مراحل ادامه داده می شود و حتی هر بار که وسیله، عملیات تخلیه آب و سپس پرشدن را انجام می‌دهد با سرعت بیشتری برنامه شستشو به اتمام می‌رسد.

اما معکوس این قضیه یعنی فشار کم آب در حین کار دستگاه منجر به این می‌شود که مدت بیشتر صرف پر شدن محفظه دیگ شود. مثلا برای لباس های جین چهار بار به آبکشی نیاز است. این چهار بار تخلیه و سپس پر شدن دیگ در هر مرتبه ظرف ۱۰ دقیقه انجام شود ۴۰ دقیقه فقط ماشین معطل پر شدن آب می باشد. ولی در زمان ۲ دقیقه جمعا ۸ دقیقه کل عملیات پر شدن طول خواهد کشید.

  • دمای آب ورودی

یکی از برنامه هایی که لباسشویی بعد از استارت و پر شدن مخزن از آب انجام می‌دهد گرم کردن و رسیدن آن به دمای مناسب است. در مناطق مختلف و حتی گاهی هر کوچه نسبت به دیگری و فصول گوناگون سال درجه آب ساختمان فرق می کند. اگر دما آب پایین و سرد باشد لباسشویی مدت طولانی تری اختصاص به گرم کردن آن می کند در نتیجه زمان شستن البسه طول خواهد کشید. در غیر این صورت دمای آبی که به وسیله وارد می‌شود خیلی سرد نباشد زمان گرم کردن آب کمتر شده و زمان شستشو زودتر به پایان خواهد رسید.

هم چنین از طراحی و شیوه لوله کشی منزل هم نباید غافل بود. زیرا آب داخل لوله های ساختمان گرم تر از شاه لوله ها است. اگر آب مستقیم از شاه لوله ها وارد لوله منزل و بعد لباسشویی شود نسبت به آب داخل لوله ساختمان زمان زیادتری برای گرم کردن آن احتیاج است.

  • سطح آب مورد نیاز
حتما بخوانید:  کاسه نمد ماشین لباسشویی چیست؟

خود دستگاه این امکان را دارد که میزان آب و مدت مناسب شستشو را تعیین و حدس بزند. ولیکن به دو عامل دیگر نیز وابسته است.

١_  نوع مواد شوینده

۲_ مقدار مواد شوینده

نوع و مقدار مواد شوینده مصرفی مستقیما بر سطح آب و زمان پر شدن و دمای آن بستگی دارد. آنگاه با افزایش سطح آب مصرف انرژی نیز افزایش خواهد یافت هرچند اندک باشد.

لباسشویی

بهترین زمان شستن البسه معمولی

۵۰ الی ۶۰دقیقه بهترین زمان برای شستشوی لباس های معمولی است. هر چند گاهی این مدت به حجم و اندازه، تمیزی یا کثیفی البسه و نیز کند یا سریع شستن برنامه ماشین مرتبط است. راهنمای شسته شدن و استفاده از برنامه های ماشین های برند کندی، کنوود، سامسونگ، حریر، آبسال، زیمنس و غیره در سایت دکتر تعمیرکار موجود هست و می توانید به آن رجوع کنید.

مدت شستشوی البسه رنگی  و یا تیره

برای ممانعت از پس دادن رنگ و ترکیب شدن رنگ لباس ها با هم باید آن ها را برحسب رنگ مجزا کرد و بعد وارد دستگاه کرد. به این ترتیب البسه بر اساس رنگ تقسیم بندی می‌شوند. مثلا لباس های رنگی با همدیگر و البسه تیره رنگ نیز باهم شسته می شوند. شسته شدن لباس های رنگی نیز باز قاعده خود را دارد به عنوان مثال رنگ های تند را در یک دسته و رنگ ملایم تر را هم در دسته دیگر برای شسته شدن آماده کنید. تا رنگ پس ندهند و ادغام نگردند.

در ضمن دمایی که برای این گروه از طیف رنگی البسه به کار گرفته می شود می تواند پایین تر و زمان شسته شدن  طولانی تر  باشد. و کیفیت و رنگ آن ها محفوظ بماند و آسیبی به جنس هم وارد نگردد.

حتما بخوانید:  آموزش تعمیر لباسشویی پاکشوما [نکات ایمنی+عیب یابی] دکتر تعمیرکار

برای لباس های تیره دقت کنید که زمان کمتر برنامه لباسشویی را تنظیم کنید تا به مدت کوتاه تری شسته شوند. رنگ آن ها کم رنگ و بور نشود. حساسیت شسته شدن البسه با طیف رنگی تیره که شامل مشکی، خاکستری، سرمه ایی و غیره است باید با احتیاط فراتر شسته شود تا مشکل و آسیبی به جنس و رنگ وارد نگردد ، در ادامه برنامه های شستشوی لباسشویی بکو (Beko) و برنامه شستشوی ماشین لباسشویی آاگ را نیز بخوانید!

کلام پایانی

زمان مناسب شستشو در لباسشویی برای پوشاک تیره و رنگی کاملا متفاوت است. در صورت رعایت نکردن برخی دستورالعمل های ساده امکان ادغام شدن و رنگ پس دادن و بور شدن لباس ها وجود دارد. کارشناسان دکتر تعمیر کار در هر شبانه روز با پیشرفته ترین امکانات و به روزترین تجربیات و دانش آماده تعمیر، نصب و سرویس کلیه لوازم خانگی شما هستند. همیاری تکنسین های دکتر تعمیرکار را در زمینه تعمیرات در شهر تهران و شهرستان های شهریار، فردیس، رباط کریم و غیره پذیرا باشید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۰ میانگین: ۰]
تمامی حقوق برای سایت دکتر تعمیر کار محفوظ است.