تنظیم سطح آب ماشین لباسشویی [ 100% کاربردی ] دکتر تعمیر کار
تنظیم سطح آب ماشین لباسشویی

آشنایی با تنظیمات اصولی و اولیه ماشین لباسشویی به هنگام روشن کردن آن ضروری است؛ چراکه سبب افزایش طول عمر دستگاه شما خواهد شد. یکی از این تنظیمات ” تنظیم سطح آب لباسشویی” است. شاید برایتان پیش آمده باشد که پس از روشن کردن لباسشویی در مراحل اولیه شروع به کار یعنی به هنگام آبگیری این عملیات دچار مشکل شود. در این حالت آب بیش از حد لازم در دیگ ماشین لباسشویی جمع شده و حتی به بیرون هم نشت می کند. به نظر شما مشکل چیست؟ بله حدس شما درست است! تنظیم سطح آب ماشین لباسشویی به هم ریخته است و سبب آبگیری بیش از اندازه در دیگ ماشین لباسشویی شده است. چنانچه مایل به کسب اطلاعات مفیدی در این زمینه هستید از شما دعوت می کنیم تا با ما همراه باشید.

عملیات آبگیری در ماشین لباسشویی

زمانیکه ماشین لباسشویی را روشن می کنید به شکل اتوماتیک شروع به آبگیری می کند. این آبگیری در مراحل و زمان های مختلفی انجام می شود و اگر دستگاه لباسشویی شما به هنگام آبگیری با مشکلاتی مواجه شود اولین و مهمترین دلیل آن می تواند اشکال در سنسورها باشد و باید هر چه سریعتر به رفع این موضوع پرداخت. ماشین لباسشویی شامل چندین سنسور مهم است که عبارتند از:

 • سنسور دما
 • سنسور سطح آب
 • سنسور میزان کثیفی آب یا غلظت مواد درون آب
 • سنسور نشتی آب
حتما بخوانید:  آموزش نحوه شستن و تمیز کردن ماشین لباسشویی

در این بین سنسور میزان سطح آب مهمترین نقش را به هنگام پروسه شستشوی لباس ها ایفا می کند. پس چنانچه این سنسور به درستی کار نکند به هنگام ورود آب بیش از اندازه به داخل دیگ قادر نخواهد بود فرمان قطع آب ورودی را صادر کند. در این حالت شما می توانید حجم زیاد آب ورودی به داخل لباسشویی را از درب آن مشاهده نمایید و یا در نهایت این آب ها به بیرون نشت پیدا می کنند لطفا مطلب علت آبگیری مداوم ماشین لباسشویی چیست؟ را نیز بخوانید.

عوامل مؤثر در تنظیم سطح آب لباسشویی

اگر بخواهیم با یک نگاه کلی این موضوع را بررسی کنیم می توان ۶ عامل مؤثر در تنظیمات سطح آب لباسشویی را عنوان کرد.

 1. هیدروستات لباسشویی
 2. دریچه ورودی
 3. پمپ تخلیه
 4. شیر برقی
 5. شیلنگ تخلیه
 6. مواد شوینده

 

 • نقش هیدروستات لباسشویی در تنظیمات سطح آب لباسشویی

یکی از قطعات مهم در لباسشویی که وظیفه تنظیم سطح آب لباسشویی را به عهده دارد، هیدروستات است. هیدروستات شامل سه فیش و شش فیش می باشد. مکانیزم عملکرد هیدروستات توسط پیچ آن صورت می گیرد به این صورت که توسط این پیچ قدرت فنر پشت پرده دیافراگم تغییر کرده و میزان ورودی آب به داخل ماشین لباسشویی کم یا زیاد می شود.

در ضمن هیدروستات توسط یک شلنگ به قسمت پایین دیگ ماشین لباسشویی متصل می گردد در صورتیکه آب در داخل دیگ بالا آید هوای داخل شلنگ فشرده شده و بر دیافراگم اثر کرده و فرمان قطع آب ورودی را به شیر برقی می دهد. توجه کنید این شلنگ نباید سوراخ باشد یا نشتی داشته باشد؛ چراکه در صورت عدم سالم بودن آن سبب اختلال در عملکرد صدور فرمان قطع آب ورودی به مخزن می شود.

 • دریچه ورودی آب

از عوامل مهم در تنظیم سطح آب لباسشویی دریچه ورودی آب دستگاه است. وجود ایراد در این قطعه سبب به هم خوردن تنظیمات حجم آب ورودی می شود. در این حالت به هنگام عملیات آبگیری لباسشویی نمی تواند سطح مناسب آب ورودی به داخل دیگ لباسشویی را تنظیم و هدایت کند. توجه داشته باشید که دریچه ورودی آب، دارای برد الکتریکی است. برد موجود در دریچه ورودی آب، تعیین کننده و کنترل کننده سطح آب ورودی می باشد.

 • پمپ تخلیه

یکی دیگر از قطعات مهم در ماشین لباسشویی پمپ تخلیه آب است. همانطور که از اسم این قطعه مشخص است وظیفه آن تخلیه آب موجود در دیگ لباسشویی است. چنانچه این پمپ دچار صدمه شود به طور مداوم به تخلیه آب از دیگ لباسشویی خواهد پرداخت. آبگیری و تخلیه همزمان سبب آسیب به دستگاه لباسشویی شده و علاوه بر آن مدت زمان پروسه شستشو در لباسشویی را بسیار طولانی می کند. در این حالت بهتر است برای رفع ایرادات حاصله از تعمیرکاران مجاز لباسشویی بهره ببرید.

 • نقش شیر برقی در تنظیم سطح آب لباسشویی

شیر برقی ماشین لباسشویی، توسط تایمر و کلید، سطح آب لباسشویی را تنظیم می کند. کار شیر برقی هدایت آب، جهت آبگیری به داخل دیگ لباسشویی است. مسلماً با وجود مشکل در این قطعه عملیات تنظیم سطح آب ورودی به هم خواهد خورد.

 • نقش ارتفاع شلنگ تخلیه در تنظیم سطح آب لباسشویی

ارتفاع شلنگ تخلیه در تنظیم سطح آب لباسشویی بسیار مؤثر است. توجه کنید شلنگ تخلیه باید حدود یک متر بالاتر از سطح زمین قرار گیرد چراکه در صورت ارتفاع کمتر سبب تخلیه آب از راه خروجی می گردد و تنظیم سطح آب به درستی انجام نمی شود. اتصال شلنگ به لباسشویی از طریق یک بست صورت می گیرد. در صورت تخلیه آب دیگ لباسشویی قبل از رسیدن به سطح مناسب، باید شلنگ تخلیه را مورد بررسی قرار داد.

 • مواد شوینده غیر استاندارد

شاید برایتان جالب باشد بدانید که شوینده های لباسشویی غیر استاندارد نیز می تواند تنظیمات سطح آب لباسشویی شما را به هم بریزد. مواد شوینده غیر استاندارد با تولید کف بیش از اندازه سبب تداخل در عملکرد مناسب دستگاه شده و مشکلاتی را جهت آبگیری ماشین لباسشویی ایجاد می کنند. پس همواره از مواد شوینده استاندارد برای شستشوی لباس ها در ماشین لباسشویی بهره ببرید.

حتما بخوانید:  راهنمای خرید لباسشویی اسنوا [نکات مهم پیش از خرید] دکتر تعمیرکار

کلام آخر

هر گونه اختلال در عملکرد مناسب در پروسه شستشوی لباس در لباسشویی را باید جدی گرفت و برای رفع مشکل از متخصصین متبحر و با تجربه در این زمینه استفاده کرد. یکی از این موارد تنظیم سطح آب ماشین لباسشویی است که علاوه بر موارد ذکر شده در بالا، عوامل متعدد دیگری نیز می تواند بر عملکرد این بخش تأثیرگذار باشد؛ بنابراین بهتر است پس از دیدن این مشکل به فکر رفع آن برآییم چراکه بی توجهی به این موضوع می تواند صدمات جبران ناپذیری بر دستگاه شما وارد کند.

پیشنهاد ما به شما بهره گرفتن از متخصصین و تعمیرکاران لوازم خانگی از جمله ماشین لباسشویی است. دکتر تعمیرکار با داشتن بیش از ۱۵ سال تجربه در این زمینه و با ارائه بهترین کیفیت از خدمات تعمیرات خود در خدمت شما مشتریان عزیز می باشد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۰ میانگین: ۰]
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
تمامی حقوق برای سایت دکتر تعمیر کار محفوظ است.