آموزش تعمیر لباسشویی در منزل [ 100 % کاربردی ] دکتر تعمیرکار
آموزش تعمیر لباسشویی در منزل

شاید این سؤال برای شما هم پیش آمده باشد که آیا به تنهایی می توانید به تعمیر ماشین لباسشویی خود بپردازید؟ و یا چگونه با آموزش تعمیر لباسشویی در منزل آشنا شویم؟ در این مطلب قصد داریم تا آموزش ها و راهنمایی هایی جهت تعمیر ماشین لباسشویی در منزل را بازگو کنیم. امیدواریم با خواندن این مطلب بتوانید کارها و تعمیرات ساده لباسشویی خود را در منزل به تنهایی انجام دهید.

آموزش و نحوه تعمیر لباسشویی در منزل

شما در آموزش تعمیر لباسشویی در منزل کمی با تعمیرات قطعات لباسشویی خود آشنا خواهید شد. این امر به شما کمک می کند تا بتوانید خود به تعمیر لباسشویی تان بپردازید. مطمئنا با این روش سبب صرفه‌جویی در هزینه هایی نظیر هزینه پرداخت تعمیرات لباسشویی خواهید داشت. در ضمن چنانچه شما با دلایل خرابی های ماشین لباسشویی خود آشنا شوید از آن به بعد سعی در استفاده مناسب از آن خواهید کرد.

 • روش باز کردن و تمیز نمودن فیلتر لباسشویی

بهتر است هر چند وقت یکبار فیلتر لباسشویی را باز کنید و آن را تمیز سازید. فیلتر لباسشویی در قسمت پایین دستگاه قرار دارد. در ضمن فیلتر محلی برای جمع کردن کرک لباس ها و وسایل جامانده نظیر سوزن، سنجاق، دکمه و غیره می باشد. برای باز کردن و تمیز نمودن فیلتر لباسشویی باید در فیلتر را باز کرده و آن را چرخانده و به سمت بیرون بکشید تا کاملا باز شود. سپس به خوبی بشویید و مجدداً آن را در جای خود قرار دهید. می توانید برای آشنایی از نحوه باز کردن و تمیز نمودن فیلتر از اطلاعات دفترچه راهنمای ماشین لباسشویی استفاده کنید.

 • روش باز کردن و تعمیر میکروسوئیچ درب لباسشویی

چنانچه درب ماشین لباسشویی شما بسته نمی شود ممکن است ایراد از میکروسوئیچ دستگاه باشد. برای تعویض این قطعه حتما از قطعات برند خود دستگاهتان استفاده کنید. در صورتیکه ایراد کار ماشین لباسشویی از میکروسوئیچ دستگاه باشد برای باز کردن آن باید:

 1. در ابتدا دستگیره درب را باکمی فشار به سمت خود بکشید تا درب از لاستیک دور خود جدا گردد.
 2. توجه کنید با باز شدن درب ماشین لباسشویی لبه بیرونی لاستیک دور در، نوع قوس شیشه، قسمت داخلی آبکش استیل و محل قرار گرفتن اهرم ضامن در به خوبی دیده می‌شوند.
 3. برای باز کردن لبه لاستیک از خود درب باید از یک پیچ گوشتی کوچک دو سو استفاده کرد تا فنر آن آزاد شود.
 4. سپس لاستیک درب را به آرامی از بدنه درب جدا سازید.
 5. مراقب باشید فشار بیش از اندازه به لاستیک وارد نکنید تا صدمه‌ای به آن نزنید.
 6. پس از جدا شدن لاستیک آن را در داخل دیگ قرار دهید تا بتوانید به سادگی میکروسوئیچ در را خارج کنید.
 7. پیچ های میکروسوئیچ را باز کرده و آن را از پشت بدنه دستگاه خارج کنید.
 • روش باز کردن درب روی ماشین لباسشویی
حتما بخوانید:  تعمیر موتور لباسشویی ال جی [دلایل+رفع مشکل] دکتر تعمیرکار

توجه کنید با برداشتن درپوش بالای ماشین لباسشویی و باز کردن درب قسمت هایی از اجزای ماشین از قبیل تایمر، خازن پارازیت گیر، دو عدد شیر برقی تکی مربوط به آب گرم و سرد، جاپودری و وزنه سیمانی با روکش پلاستیکی به خوبی دیده می‌ شوند و می توانید به تعویض این قطعات بپردازید.

برای باز کردن درب ماشین لباسشویی باید مراحل زیر را به ترتیب انجام دهید.

 1. در ابتدا برق دستگاه را با خروج دو شاخه از پریز به طور کامل قطع کنید.
 2. شیلنگ خروجی ماشین لباسشویی را از ورودی فاضلاب خارج سازید.
 3. شیر آب ورودی را ببینید و شیلنگ آن را دربیاورید.
 4. از آچار بوکس شماره ۷ برای باز کردن پیچ درپوش نگه دارنده درب استفاده کنید.
 5. پس از باز کردن دو تا پیچ درپوش کمی درب را به طرف جلو فشار دهید تا به حالت کشویی جابه جا شود. سپس با حرکت درپوش روی شیار ها آن را خارج سازید.
 6. دقت کنید به هنگام جداسازی درب خارهای روی بدنه دستگاه آسیبی نبیند.
 • نحوه تعویض لاستیک دور درب ماشین لباسشویی

برای جداسازی لاستیک دو درب ماشین لباسشویی باید:

 1. در ابتدا باید ضامن درب را آزاد کنید تا درب دستگاه باز شود. برای این منظور دستگیره درب را به جلو بکشید در صورت دکمه بود درب باید آن را بزنید.
 2. پس از باز کردن کامل درب ماشین لباسشویی خود سیم فنری محکم کننده لبه لاستیک را از درب خارج سازید.
 3. به‌آرامی و از یک سمت، لبه خارجی متصل به بدنه ماشین را جدا کنید.
 4. وقتی لاستیک از لبه بدنه دستگاه باز شد آن را داخل دستگاه قرار دهید.
 5. حالا نوبت به باز کردن لبه لاستیک متصل به دیگ ماشین لباسشویی است. برای جداسازی لاستیک از دیگ از پیچ گوشتی استفاده کرده و پس از باز کردن پیچ، سیم فنری را آزاد کنید. سیم فنری از جنس گالوانیزه می باشد و در مقابل رطوبت و حرارت مقاوم و ضد زنگ است.
 6. حالا لاستیک دور درب ماشین لباسشویی کاملا خارج می شود و می توانید اقدام به تعویض یا بررسی آن کنید.
 • روش جداسازی پانل ماشین لباسشویی
حتما بخوانید:  برنامه های شستشوی ماشین لباسشویی ال جی [جدید] دکتر تعمیرکار

معمولاً تشخیص ایرادات مربوط به پانل لباسشویی نیازمند داشتن دانش فنی در زمینه تعمیرات ماشین لباسشویی است. به هر جهت در صورت باز کردن و بررسی این قسمت باید:

 1. در ابتدا جاپودری را از جای خود درآورید به این صورت که با گرفتن دستگیره جاپودری آن را به طرف بیرون بکشید. توجه کنید کمی بالاتر از کف جاپودری و به ارتفاعی پایین تر از لبه محفظه جاپودریلوله خروجی قرار دارد.
 2. جهت باز کردن پیچ های نگه دارنده پانل از پیچ گوشتی مخصوص چهار سو استفاده کنید. سپس پانل را از دو رف گرفته کمی به جلو فشار دهید و آن را باز کتید.
 • طریقه بیرون آوردن ولوم تایمر و ترموستات قابل تنظیم لباسشویی

در صورتیکه نیاز به باز کردن و تعمیر ولوم تایمر و ترموستات لباسشویی دارید باید مراحل زیر را طی کنید:

 1. در صورتیکه ولوم تایمر ماشین لباسشویی را خلاف حرکت عقربه های ساعت بچرخانید سبب هرز شدن و خرابی دستگاه خواهد شد. اما برای باز کردن آن باید به اندازه ۴۵ درجه خلاف عقربه های ساعت آن را چرخاند. سپس آن را به سمت بیرون بکشید. این کار سبب جدا شدن ولوم از گردونه تقسیم کننده آب می شود.
 2. برای جدا سازی ولوم از شفت ترموستات نیز ولوم را به طرف بیرون بکشید.
 • آموزش جداسازی شیر برقی در ماشین لباسشویی

به منظور جدا کردن شیر برقی از بدنه ماشین لباسشویی از یک پیچ گوشتی که خار مخصوص برای محکم نگه داشتن شیر برقی به بدنه را دارد استفاده کرده و سپس شیر برقی را به آرامی به سمت چپ می چرخانیم. بعد از انجام این کار برای تعمیرات ماشین لباسشویی شیر برقی را در خلاف حرکت عقربه های ساعت و یا همان پادساعتگرد چرخانده و آن را به سمت بیرون هدایت کرده تا شیارهای تعبیه شده شیر برقی از شیارهای روی بدن خارج شده و در نتیجه شیر برقی برای تعویض یا تعمیرات آزاد خواهد شد.

حتما بخوانید:  راهنمای خرید لباسشویی الکترولوکس Electrolux [نکات مهم قبل از خرید]

کلام آخر

بسیاری افراد می توانند دانش فنی خود را در زمینه تعمیرات ماشین لباسشویی بالا ببرند. اما گاهی باز هم نیاز به استفاده از متخصصین در زمینه تعمیرات ماشین لباسشویی هستیم. در صورت بروز ایرادات و خرابی های دستگاه بهتر است از افراد با تجربه و متخصص در این زمینه استفاده کرد تا از بروز صدمات بیشتر به دستگاه جلوگیری شود. مجموعه متخصصین دکتر تعمیر کار با بیش از ۱۵ سال تجربه در زمینه تعمیرات لوازم خانگی از جمله لباسشویی در خدمت مشتریان عزیز است.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۱ میانگین: ۵]
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
تمامی حقوق برای سایت دکتر تعمیر کار محفوظ است.