چگونه فلوتر ماشین ظرفشویی را تعویض کنیم؟ | دکتر تعمیرکار
چگونه فلوتر ماشین ظرفشویی را تعویض کنیم؟

به نظر شما فلوتر کدام قطعه است و وظیفه آن در ظرفشویی چیست؟ در صورت هر ایرادی در آن به این سوال فکر کرده که چگونه فلوتر ماشین ظرفشویی را تعویض کنیم؟ هرگاه این قطعه معیوب شود چه مشکلی برای عملکرد دستگاه پدیدار می شود؟

در این گفتار با سایت دکتر تعمیرکار همراه شوید تا به پاسخ پرسش های مطرح شده دست پیدا کنید. سابقه درخشان این مجموعه متعهد و متخصص بیش از چند دهه در حیطه تعمیرات لوازم خانگی بر مشتریان خود پوشیده نیست. پس لطفا مطالب آموزشی سایت را هم پیگیر باشید.

منظور از قطعه فلوتر چیست؟

در این چند ساله ماشین ظرفشویی پای ثابت یکی از محبوب ترین وسایل خانگی برای بانوان تبدیل شده است. به خاطر مشغل های عصر کنونی که زمان به شدت در حال گذر است و اکثرا باید قدر وقت ارزشمند را دانست و زمان آن را به کارهای مهمتر اختصاص داد. با وجود این وسیله دیگر سینگ آشپزخانه مملو از ظروف چرب و کثیف نیست و می توانید وقت خود را صرف فعالیت های مهم دیگر نمایید.

یکی از رایج ترین مشکلاتی که برای دستگاه ظرفشویی پیش می آید و فرقی در نوع برند و مدل آن نیست عدم آبگیری یا چکه کردن و سر ریز شدن آب ماشین است. در صورت مشاهده این مشکل به خرابی فلوتر توجه کنید و آن را چک کنید و مطمئن شوید که ایراد در همین قطعه است. پس به این ترتیب به نقش این قطعه در ظرفشویی پی بردید که به مانند یک حسگر و سنسور کار می کند و مقدار آب در مخزن وسیله را تنظیم می کند.

حتما بخوانید:  علایم خراب شدن برد ماشین ظرفشویی

نحوه دقیق عملکرد فلوتر برقی یا شناور و یا سوئیچ شناور به این شکل است که هر وقتی که آب درون مخزن کم می شود و پمپ تخلیه وارد عمل می شود فلوتر شناور و حسگر سطح میزان آب، شروع به کار کرده و فرمان افزایش آب و آبگیری را به پمپ ورودی ارسال کرده تا مخزن به حد مورد نیاز  پر از آب شود. سپس مجددا فرمان به پمپ آب را صادر می کند ولی اینبار برای اینکه آب قطع شود. زیرا سطح آب به میزان کافی برای شستشو ظروف رسیده است. در این بخش می توانید به مطلب دلایل طولانی شدن زمان شستشو در ماشین ظرفشویی رجوع کنید.

انواع فلوتر سوئیچ کدام است؟

حال در ادامه آموزش چگونه فلوتر ماشین ظرفشویی را تعویض کنیم؟ به انواع این جز از دستگاه خواهیم پرداخت.

 • فلوتر برقی

کنترل گستره و سطوح آب و مایعات درون ظرفشویی را اندازه گیری می کند. شناور برقی از سه سنسور که هر کدام کمترین مقدار سطح آب، یکی بالاترین مقدار و دیگری ته مخزن هستند شامل شده است.

یک پیچ در زیر این نوع شناور برقی وجود دارد که اگر آب سر ریز نشود پیج متصل نیست و در ممانعت کردن از سوختن پمپ هنگامی که مخزن خالی است بدانید که این پیچ SELECT وصل است.

 • فلوتر مکانیکی

عملکرد این نوع شناور این گونه است که سطح  آب را به این طریق که اگر به سقف دستگاه متصل شود و به محض پر شدن ماشین از آب فلوتر مکانیکی به چرخش در می‌آید و پمپ قطع می شود.

حتما بخوانید:  تعمیر موتور ظرفشویی بوش [علائم خرابی+رفع مشکل] دکتر تعمیرکار

این نوع عملکرد مانع سرا ریز شدن آب می گردد. اما دیگر شناور به کف ظرفشویی وصل می شود و طریقه کار آن این است از سوختن پمپ جلوگیری کند وقتی آب کاملا درون وسیله تخلیه شود.

 

چگونه فلوتر ماشین ظرفشویی را تعویض کنیم؟

 

مهمترین دلایل ایراد در فلوتر ظرفشویی کدام است؟

 1. گیر کردن جسم خارجی در آن
 2. رسوب گرفتن و چسبیدن رسوبات آب به آن
 3. استهلاک و اصطکاک و ساییدگی فلوتر در اثر کار کرد زیاد
 4. بروز ایراد در اثر درگیر شدن فلوتر با شناور زیری

آشنایی با نحوه تعویض فلوتر چگونه است؟

برای تعویض این قطعه به ترتیب زیر عمل کنید:

 • در ابتدا باید ایمنی را پیش از هرکاری رعایت کنید و جریان برق وسیله را قطع نمایید و از پریز بکشید.
 • سپس باید درب ماشین باز شود و پیچ های مربوطه را با ابزاری مانند پیچ گوشتی باز نمایید.
 • درب را حتما ببندید و پنل را بیرون آورید. شناور در کف سینک نمایان می شود.
 • سیم های مربوط به اتصالات آن را باز نمایید و ترتیب قرارگیری آن را به خاطر بسپارید.
 • قطعه معیوب را با فلوتر نو جایگزین و سپس به همان شکل قرار گیری سیم ها آن را وصل کنید.
 • درآخر پنل را در جای خود قرار دهید و پیچ ها را محکم ببندید.

نحوه تعویض سوئیچ شناور به چه ترتیب است؟

اما روش تعویض سوئیچ شناور به این صورت است که:

 1. اول دوشاخه را از برق جدا کنید. سقف و دیواره ظرفشویی را باز کنید.
 2. منبع و برد کناری را جدا  و بعد بیرون آورید.
 3. ماشین را سرو ته کنید و پیچ های وصل شده پشتی را هم باز نمایید. در این قسمت شلنگ آب را فقط باز کنید.
 4. زیانه پلاستیکی را با یک پیچ گوشتی در آورید و خار اجزائی مانند فنر و قرقره را هم بیرون بکشید تا آنها را هم از جای خود بیرون آورید.
 5. کف وسیله خود را باز و سوئیچ فلوتر را جدا و خارج نمایید.
حتما بخوانید:  مشخصات فنی ماشین ظرفشویی رومیزی [مصرف انرژی] دکتر تعمیرکار

نکته: با احتیاط تایم مقسم آب را به دست بگیرید تا تنظیمات تایم آن تغییر نکند.

 1. باز خار سوئیچ شناور را باز تا بتوانید قطعه معیوب را بیرون آورید. سپس سوئیچ شناور سالم را در جای مناسب خود به درستی قرار دهید.
 2. با این روش و به طور گام به گام تمامی قطعات را دوباره وصل نمایید و کار تعویض را به پایان برسانید.

کلام آخر

شما قادر خواهید بود به مشکل آبگیری وسیله خود را با مطالعه چگونه فلوتر ماشین ظرفشویی را تعویض کنیم؟ خاتمه دهید. در صورت تمایل شماره تماس سایت دکتر تعمیرکار را یاداشت نمایید تا در وقت مقتضی برای بهره گیری از خدمات تکنسین های زبده و متبحر تعمیرات تماس حاصل نمایید.

تعمیرات کلیه برند های خارجی و ایرانی مانند سامسونگ، جنرال الکتریک، بوش، ال جی، بکو، دوو و غیره در تمامی شعب فعال دکتر تعمیرکار در اقصی نقاط تهران و شهرستان های همجوار شهریار و رباط کریم و غیره ارائه می گردد.

منبع:دکتر تعمیرکار

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۰ میانگین: ۰]
تمامی حقوق برای سایت دکتر تعمیر کار محفوظ است.