ارورهای ماشین ظرفشویی بوش [ بررسی خطاها+راه حل ] دکتر تعمیرکار
ارورهای ماشین ظرفشویی بوش

گاهی ارورهای ماشین ظرفشویی بوش را روی صفحه نمایش دستگاه مشاهده می کنید، اما آیا شما از معانی این کدهای خطا آگاهی دارید؟ وقتی ایرادی در قطعه ای از دستگاه رخ می دهد آلارمهایی به صورت نمایش حروف انگلیسی و اعداد روی نمایشگر دستگاه نشان داده خواهد شد.

 تولید کنندگان با به کار بردن چنین سیستمی در محصولات خود قدرت تشخیص ایرادات دستگاه را برای عیب یابی و رفع آن ها توسط کاربر یا تعمیرکار آسان کرده اند. اگر تمایل دارید از علت و راهکارهای رفع این پیام های هشدار آگاه شوید این مطلب را تا پایان مطالعه کنید.

بررسی جامع ارورهای ماشین ظرفشویی بوش

می توانید با آشنایی ارورها و دلایل نمایش آن ها آگاهی خود را جهت استفاده بهتر و درست از دستگاهتان بیشتر کنید. به طور معمول افراد پس از مشاهده ارورها و عدم توانایی در رفع آن ها اقدام به تماس با نمایندگی تعمیر ماشین ظرفشویی بوش می نمایند. گاهی بنا به دلایلی امکان دسترسی به نمایندگی و خدمات آن ها وجود ندارد. پس باید در جستجوی تعمیرگاه مجازی باشیم که از مهارت لازم در زمینه تعمیرات دستگاه ما برخوردار باشند.

مجموعه دکتر تعمیرکار بیش از ۱۵ سال است که به امر تعمیرات تخصصی لوازم برقی می پردازد. این مجموعه بزرگ متشکل از تعمیرکاران باسابقه و کارآزموده در انواع مختلف برندهای ماشین ظرفشویی نظیر مجیک، آرچلیک، سامسونگ، دوو، فاگور، ایندزیت، ال جی، میدیا، جنرال الکتریک و غیره می باشند که در کمترین زمان و در محل قادر به رفع ایرادات از دستگاهتان هستند.

تنها با یک تماس کوتاه می توانید ظرف یک الی دوساعت از خدمات تخصصی تعمیرات آن هم به صورت تضمین شده در سراسر نقاط تهران و شهرستان های اطراف آن بهره مند شوید.

 

حتما بخوانید:  دلایل بسته نشدن درب ماشین ظرفشویی

انواع ارورهای ماشین ظرفشویی بوش:

 

 • E01 یا F01

مهمترین دلایل نمایش این کد صدمات هیتر یا المنت حرارتی و نیز سنسور دما است. برای رفع آن باید قطعات مربوطه را به دقت بررسی و در صورت لزوم اقدام به تعویض آن ها نمود.

 

 • E02 یا F02

در صورت عدم کار کرد مناسب سنسور در جه حرارت شما می توانید این خطا را ببینید. در این حالت المنت هیتر دستگاه با تمام توان خود کار کرده چرا که اطلاعات از سنسور درجه حرارت به دستگاه نمی رسند. جهت رفع این مشکل باید اتصالات مقاومت سنسور درجه حرارت با استفاده از مولتی متر اندازه گیری شده و در صورت لزوم تعمیرکار اتصالات را بررسی کرده و به تعویض آن ها بپردازد.

 

 • E09 یا F09

با مشاهده این ارور پی به خرابی هیتر برده و باید اقدام به تعویض آن کنید.

 

 • E10 یا F10

باید به رفع ایرادات المنت هیتر پرداخت و برای رفع آن بررسی کرد که المنت دچار انسداد و گرفتگی با رسوبات آهکی نشده باشد.

 

 • E11 یا F11

اگر به سنسور حرارتی دستگاه برق نرسد این کد خطا به ما هشدار خواهد داد. برای رفع آن باید اتصالات ماژول کنترل و سنسور درجه حرارت را بررسی کنید.

 

 • E12 یا F12

چنانچه عملکرد المنت دستگاه به دلیل وجود گرد و غبار و کثیفی روی این بخش تحت تاثیر قرار گیرد پیامی به صورت کد زیر روی دستگاه نمایش داده خواهد شد.

 

کدهای خطای مربوط به تخلیه و مشکلات آبگیری در دستگاه از ارور E03 تا ارور E21  می باشد که به تک تک آن ها خواهیم پرداخت. 

 

 1. E03 یا F03

در صورتیکه ماشین ظرفشویی بوش نتواند در مدت زمان مشخص اقدام به آبگیری کند این کد خطا نمایش داده خواهد شد. در این حالت به بررسی موارد زیر بپردازید:

 • سیستم آبرسانی دستگاه را چک کنید.
 • باید از نبود انسداد یا خمیدگی شیلنگ آب ورودی اطمینان پیدا کنید.
 • فیلتر ورودی آب را بررسی نمایید تا مسدود نباشد.
 • از سلامت قطعه سنسور سطح آب مطمئن شوید.
 • در آخر پمپ تخلیه دستگاه را بررسی کنید.

 

 1. E05 یا F05

چنانچه سنسور سطح آب با وجود پر شدن مخزن نتواند اقدام به تشخیص و قطع آب ورودی کند این کد خطا را خواهید دید. در این حالت:

 • ابتدا بررسی کنید تا سنسور سطح آب مخزن تمیز باشد و هیچگونه گرفتگی یا انسدادی به صورت کثیفی ها بر روی آن نباشد.
 • سپس باید اتصالات مربوط به سیم کشی این بخش را مورد ارزیابی قرار داد.
 • از سالم بودن شیر برقی نیز اطمینان پیدا کنید.
 • چنانچه مشکلات رفع نشد باید برد الکتریکی دستگاه را بررسی کرد.
حتما بخوانید:  ارورهای ماشین ظرفشویی کنوود

 

 1. E08 یا F08

این ایراد مربوط به پر نشدن آب در قسمت سطح بالای ماشین ظرفشویی است. از آنجایی که تشخیص دقیق آن نیازمند بررسی های فنی دارد هر چه سریعتر با تکنسین مربوطه تماس بگیرید.

 

 1. E13 یا F13

چنانچه حرارت آب ورودی دستگاه بالای ۷۵ درجه سانتی گراد باشد این کد خطا را خواهید دید. اگر آب ورودی دستگاه را به منبع گرمایی متصل کرده اید کافی است تا جریان آن را به آب سرد تغییر دهید.

 

 1. E15 یا F15

چنانچه ماشین در داخل ماشین ظرفشویی آبی وجود نداشته باشد و یا سیستم قادر به تشخیص آب نباشد این کد خطا آلارمی به این شکل خواهد داد. شما می توانید جهت رفع موقت مشکل، ماشین ظرفشویی را به صورت ۴۵ درجه مایل قرار دهید تا آب به جای خودش برگردد. در ضمن می توانید با استفاده از فشردن دکمه خطا را موقتا از بین ببرید اما باید برای رفع کامل ایراد هر چه سریعتر با تعمیرکار مجاز تماس بگیرید.

 

 1. E16 یا F16

ایرادات و خرابی ها در شیر برقی و سنسور سطح آب سبب بروز این پیام هشدار خواهد شد.

 

 1. E17 یا F17

کد خطا از E17 یا F19 مربوط به سنسور جریان آب بوده و نیازمند بررسی قطعاتی همچون شیر برقی و فشار آب ورودی دارد.

 

 1. E18 یا F18

چنانچه سطح آب مخزن از حد معمول پایین تر باشد این ارور را خواهید دید. بهتر است علاوه بر بررسی فشار آب منزل از سلامت قطعاتی همچون شیر آب ورودی و شیر برقی نیز مطمئن شوید.

 

 1. E19 یا F19

در صورت وجود اشکالات در قسمت درب یا جاقرصی دستگاه این کد به ما هشدار خواهد داد. برای رفع آن باید به بررسی اتصالات جاقرصی بپردازید.

 

 1. E20 یا F20

در صورت وجود اشکالات در سیم پیچ مقاومت در گردش گسل پمپ این کد خطا را خواهید دید. هر چه سریعتر با تعمیرکار متخصص در زمینه تعمیرات ماشین ظرفشویی بوش تماس بگیرید.

حتما بخوانید:  مقایسه ماشین ظرفشویی رومیزی و ایستاده [مزایا و معایب] دکتر تعمیرکار

 

 1. E21 یا F21

چنانچه پمپ تخلیه بر اثر باقی ماندن ذرات مواد غذایی دچار انسداد و گرفتگی شده باشد این ایراد به صورت کد خطا به ما هشدار خواهد داد. برای رفع آن اقدام به تمیز کردن این قطعه کنید.

 

 1. E22 یا F22

این کد خطا نیز بر اثر انسداد پمپ تخلیه می باشد.

 

 1. E23 یا F23

ایرادات در سیم پیچی پمپ تخلیه سبب بروز این کد خطا شده و مشابه خطای E20 می باشد اما این بار ایراد اصلی مربوط به بخش الکتریکی پمپ تخلیه ماشین ظرفشویی است. به طور معمول پس از مشاهده این ایراد اقدام به تعویض پمپ تخلیه می کنند.

 

 1. E24 یا F24

در صورت عدم تخلیه از محفظه دستگاه که ناشی از انسداد فیلترهای تخلیه رخ می دهد، دستگاه با این کد خطا به ما هشدار خواهد داد. برای رفع آن اقدام با پاکسازی و تمیز کردن فیلتر پمپ تخلیه نمایید.

 

 1. E25 یا F25

چنانچه پوشش پمپ تخلیه آسیب ببیند و از بین برود این مشکل به صورت کد خطا نمایش داده خواهد شد و باید به تعویض آن اقدام کرد.

 

 1. E26 یا F26

ایرادات مربوط به قطعه سوئیچ تنظیم آب بوده و باید به تعویض آن اقدام کرد.

 

 1. E27 یا F27

اگر نوسانات برق در دستگاه وجود داشته باشد پیامی مبنی بر این کد را خواهید دید.

 

 1. E28 یا F28

وارد شدن آب کثیف در دستگاه سبب شده تا پس از شستشو، ظروف همچنان کثیف باقی بمانند. از این رو دستگاه به ما هشدار می دهد.

 

جهت شستشوی تمیز ظروف بهتر است تا هر چند وقت یکبار به جرمگیری ماشین ظرفشویی پرداخته و قطعاتی همچون فیلتر و پمپ تخلیه را تمیز کنید.

کلام آخر

لوازم برقی امروزی با داشتن سنسورهایی در بخش های مختلف از ساختار خود کارِ کاربر را جهت استفاده درست از دستگاه آسان می سازند. در این مطلب تا حدودی در باره دلایل ارورهای ماشین ظرفشویی بوش اطلاعاتی به دست آوردیم.

چنانچه بخواهید از خدمات سرویس و تعمیرات تخصصی ماشین ظرفشویی استفاده کنید بهتر است دستگاه خود را به تعمیرگاه های مجاز و مطمئن بسپارید. از این رو مجموعه دکتر تعمیرکار با داشتن تیمی حرفه ای و کارآزموده و نیز شعب متعدد خود در سراسر نقاط تهران از جمله منطقه ۲۲ تهران، شمال و جنوب، شرق و غرب و نیز شهرستان های اطراف آن نظیر اسلام شهر، رباط کریم، اندیشه، شهریار، شهرری، پرند و غیره آماده خدمت رسانی سریع در محل می باشد.

 

منبع:دکتر تعمیرکار

 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۰ میانگین: ۰]
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
تمامی حقوق برای سایت دکتر تعمیر کار محفوظ است.