خاموش شدن ماشین لباسشویی در حین کار [علت + عیب یابی] دکترتعمیرکار
برسی مهمترین دلایل خاموش شدن دستگاه

سرویس دوره ایی لباسشویی جزء مواردی است که نباید بی تفاوت نسبت به آن رد شد. در غیر این صورت دچار مشکلاتی مثل خاموش شدن ماشین لباسشویی در حین کار، و دیگر اتفاقات ناگوار برای دستگاه می شود که هزینه اضافه ای برای شما به ارمغان می آورد.

چنانچه ما را در این مطلب همراهی کنید می توانید اطلاعات مفیدی در این رابطه به دست آورید.

علت خاموش شدن ماشین لباسشویی در حین کار چیست؟

پوشاک و رخت چرک را داخل ماشین قرار می دهید، برنامه شستشوی مورد نظر را تنظیم دکمه استارت را فشار می دهید و فرمان شروع به کار ماشین صادر می شود. ولی متاسفانه پس از چند دقیقه و قبل از پایان عمل شستشو دستگاه متوقف می شود و دیگر کار نمی کند.

در این زمان ذهن شما درگیر دو مقوله است؛ از یک طرف ماندن لباس های کثیف و خیس همراه با آب و کف درون ماشین و از سمتی دیگر علت خاموش شدن ماشین لباسشویی در حین کار و هزینه ایی که متحمل خواهید شد.

در چنین شرایطی این اتفاق را در دو حالت مشاهده خواهید کرد:

 1. یا ماشین در اثنای کار خاموش می شود و دیگر کار نمی کند.
 2. و یا دستگاه در اثنای کار روشن است ولی همچنان متوقف از عملکرد می باشد.

هر کدام از این دو وضعیت علت‌های خاص خود را دارند. در حقیقت علت ایجاد این مشکل در تمام برندها نظیر، آاگ، بوش، سامسونگ، دوو، آبسال، زیمنس، الکترواستیل، و دیگر برندها یکی است و تفاوت چندانی با هم ندارند.

حتما بخوانید:  نحوه استفاده از نرم کننده در لباسشویی

علت خاموش شدن ماشین لباسشویی در حین کار چیست؟

بررسی مهمترین دلایل خاموش شدن دستگاه

علت بروز این حادثه را هم در قطعات مکانیکی و هم در قطعات الکتریکی دستگاه جستجو کنید. در این شرایط پس از گذشت مدتی از فرایند شستشو ماشین از کار می افتد و خاموش می گردد و عمل شستن البسه ناقص باقی می ماند. بهتر است موارد زیر را بررسی نمایید.

 • ایراد در دوشاخه لباسشویی

اگر دستگاه به محافظ متصل است شاید علت در سوختگی و کار نکردن محافظ باشد از صحت آن مطلع شوید. یا در اوقاتی به علت بار الکتریکی که در جریان ورود برق به وجود می آید دوشاخه ذوب شود و یا سیم ها و اتصالات آن قطع شده باشد.

در اولین اقدام حتما دو شاخه را چک کنید. در برخی موارد که چراغ محافظ روشن است به علت بار الکتریکی ماشین چند لحظه خاموش می شود اگر دوباره لباسشویی را روشن کنید مشکل برطرف خواهد شد.

 • معیوب شدن فیوز و یا همان خازن پارازیت گیر

خازن پارازیت گیر یا بهتر است بگوییم فیوز قطعه ایی که در انتهای دوشاخه داخل ماشین نصب شده است. حال وظیفه این پارازیت گیر به چه شکل است نوسانات برقی ایجاد شده را باید از میان بردارد. با این کار از سوختن و آسیب به برد الکتریکی و دیگر قطعات جلوگیری به عمل می آورد. احتمالا به علت بار زیاد برق و یا خرابی اتصالات خود فیوز، سوخته باشد پس خازن پارازیت گیر ماشین را تعویض نمایید.

 • ایراد در برد الکتریکی و یا تایمر

برد الکتریکی در مدل های جدید و تایمر در لباسشویی های قدیمی تر وظیفه صادر کردن فرمان کار را به قطعات دیگر ارسال می کند. به عللی هم چون نوسانات برقی، خرابی شیر برقی یا المنت و قطعات دیگر امکان آسیب به برد و تایمر وجود دارد.

حتما بخوانید:  تشخیص ماشین لباسشویی اصل از تقلبی [نکات + ترفندها]

اگر برد الکتریکی دچار ایراد شود باعث خاموش شدن دستگاه در حین کار می شود. با کمک تعمیر کار ماهر نسبت به تعمیر و تعویض برد اقدام نمایید.

برسی مهمترین دلایل خاموش شدن دستگاه

     خرابی دکمه استارت

با فشردن این دکمه دستور شروع کار به برد الکتریکی ارسال و موتور لباسشویی روشن خواهد شد. به هر دلیلی این دکمه ایراد پیدا کند امکان ارسال دستور روشن شدن وجود ندارد و لباسشویی روشن نمی شود. این دکمه را تعمیر کنید.

 • مشکل در میکروسوییچ درب

با استفاده از یک مولتی متر که مشخص می کند جریان الکتریکی در میکروسوییچ ها وجود دارد یا نه، آن را امتحان کنید. میکروسوییچ قطعه ایی که خاصیت مگنتی دارد قفل کردن درب و مانع عدم باز شدن آن در اثنای روشن بودن و شستشوی ماشین از وظایف سوئیچ درب ها است.

سیستم دستگاه به گونه ایی طراحی شده که اگر درب بسته و قفل نباشد فرایند شستشو آغاز نخواهد شد. پس برای شروع به کار ماشین نیاز هست که میکروسوییچ درست کار کند در غیر این صورت حتما نیاز به تعویض دارند.

 • مشکل در زبانه درب لباسشویی

باز با کمک مولتی متر از سلامتی زبانه درب مطمئن شوید. به هر علتی من جمله ساییدگی و یا دلایل الکترونیکی یا میکانیکی قفل درب دچار ایراد شود و بسته نشود احتمال توقف ماشین در حین کار وجود دارد و عمل شستن لباس ها پایان نخواهد یافت.

زیرا تا درب لباسشویی چفت و بسته نشود فرایند شستن انجام نمی گیرد. پَس نحوه تعویض قفل درب ماشین لباسشویی را یاد بگیرید و قفل و زبانه درب را تعویض کنید.

 • مشکل در شیر برقی

قطعه ایی که مسولیت ورود آب به داخل مخزن و دیگ ماشین را برعهده دارد و بدین ترتیب البسه خیس می شود تا برنامه شستشو ادامه داشته باشد. اگر شیر برقی خراب شود لباسشویی هم چنان منتظر ورود آب به داخل دیگ می ماند و متوقف می شود.

حتما بخوانید:  علت خشک نشدن لباس در ماشین لباسشویی 

نکته: بهتر است با مولتی متر از صحت شیر برقی اطمینان یابید و در صورت معیوب بودن چاره ایی جز تعویض آن ندارید.

 • مشکل در برد اصلی

آخرین قطعه ایی که باید مورد بازرسی قرار گیرد برد کنترل اصلی است. برد اصلی دستور کار به کلیه قطعات را به وسیله اتصالات الکتریکی را می فرستد.

به هر حال ایراد این قطعه اساسی موجب توقف کلیه فعالیت ماشین لباسشویی خواهد گردید. باید از یک تکنسین خبره برای تعمیر و تعویض برد کنترل اصلی بهره برد.

• خرابی دکمه استارت

نکات مهم دیگر در بروز این رخداد:

 1. حجم زیاد آب درون ماشین و عدم گردش دیگ
 2. پرکردن کل فضای دیگه و بیش از ظرفیت آن
 3. از کار افتادن موتور به دلیل فشار زیادی که با آن وارد شده است.
 4. خرابی نمایشگر
 5. ایراد در تایمر و خوردگی و ساییدگی آن

سخن آخر

شعب فعال دکتر تعمیرکار برای رفع علل خاموش شدن ماشین لباسشویی در حین کار شما و یا نصب و تعمیر و سرویس لوازم خانگی و برقی در تهران و شهرستان های شهریار، رباط کریم، ملارد، اندیشه و غیره خدمات تعمیرات ارائه می دهند.

امکان تماس تلفنی و هم چنین پر کردن فرم درخواست آنلاین از طریق سایت دکتر تعمیرکار فراهم شده است. با اعزام متخصصین با تجربه و با دانش روز خدمات مورد نظر شما را با تضمین کاری و هزینه به صرفه انجام خواهند داد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۰ میانگین: ۰]
تمامی حقوق برای سایت دکتر تعمیر کار محفوظ است.