ارورهای ماشین لباسشویی آاگ ( نکات مهم+راه حل ) دکتر تعمیرکار
ارورهای ماشین لباسشویی آاگ

شرکت AEG یک شرکت آلمانی در زمینه تولیدات لوازم خانگی است. جالب است بدانید که در کشور خودمان نیز این برند لباسشویی مورد توجه بسیاری از خریداران لوازم خانگی خارجی می باشد.

کیفیت بالای قطعات، طراحی زیبا در ساخت محصول مورد نظر سبب تمایز آن از انواع برندهای دیگر شده است. در ضمن، کارکرد مناسب و بدون عیب و نقص دستگاه تنها در صورت مراقبت ها و سرویس دوره ای آن امکانپذیر است.

پس حتی اگر ارورهای ماشین لباسشویی آاگ را مشاهده کردیده تعجب نکنید. بهتر است به دنبال دلایل وجود مشکل و رفع ایراد آن بگردید. این ارورها حکم زبان گویای دستگاه شما است که به دنبال نمایش آن از شما درخواست کمک جهت رسیدگی و رفع آن را دارد.

بررسی رایج ترین ارورهای ماشین لباسشویی آاگ

امروزه اکثر لوازم خانگی به خصوص ماشین های لباسشویی به سیستم تشخیص خطا یا Diagnostic Error مجهز هستند. نحوه فعال شده این بخش هوشمند به این صورت است که وقتی برد الکترونیکی قادر به دریافت پیام و ارتباط با قطعات مربوطه نیست به صورت یک کد خطا به ما هشدار می دهد.

گاهی رفع این کد خطا توسط خود ما امکانپذیر می باشد و اما در مواقعی دیگر نیازمند کمک نمایندگی تعمیرات ماشین لباسشویی آاگ و تکنسین های حرفه ای در این امر است. مجموعه دکتر تعمیرکار با داشتن سابقه طولانی در امر خدمات تعمیرات تخصصی ماشین لباسشویی قادر به کمک به ما می باشد.

در حال حاضر این مرکز تخصصی برای تمامی انواع برندهای موجود در بازار از جمله برند دوو، سامسونگ، جنرال الکتریک، ارج، پاکشوما، بکو، مجیک، کرال، هایسنس، میدیا، وست پوینت و غیره آماده خدمت رسانی در سراسر تهران و شهرستان های اطراف آن است.

و اما رایج ترین ارورهای این دستگاه عبارتند از:

E10

چنانچه با مشکل عدم ورود آب به داخل دستگاه رو به رو شوید این پیام هشدار را خواهید دید. برای رفع آن باید تمامی قطعات مربوط به این بخش همچون شیلنگ آب ورودی، شیر برقی، فشار آب منزل و غیره مورد بررسی قرار داد.

E20

در صورت وجود مشکل در خروج آب از داخل دیگ به فاضلاب این کد خطا را خواهید دید. برای رفع آن باید به بررسی قطعات زیر پرداخت.

 • قطعات فیلتر
 • شیلنگ خروجی
 • فاضلاب
حتما بخوانید:  آموزش نصب ماشین لباسشویی آبسال

نکته: این ارور می تواند باعث عدم ورود آب داخل لباسشویی و در نهایت عدم آبگیری آن شود.

E22

چنانچه مشکل در پر شدن محفظه دیگ لباسشویی از آب باشد؛ شما می توانید این مشکل را ببینید. در این حالت باید به بررسی قطعاتی همچون:

 • خرابی شیر برقی
 • سنسور سطح آب
 • شیلنگ آب ورودی

پرداخت. در صورت وجود گرفتگی و انسداد باید به رفع آن بپردازید.

E23

این ایراد به خرابی پمپ تخلیه اشاره می کند که در این صورت شاهد باقی ماندن آب در داخل مخزن خواهید بود. در این حالت باید:

 • به بررسی پمپ از جهت سلامت کارکرد
 • عدم انسداد پمپ توسط رسوبات و کرک لباس ها و غیره پرداخت.

بررسی رایج ترین ارورهای ماشین لباسشویی آاگ

E30 یا EFO

در صورت که عوامل داخلی در کف لباسشویی با مشکل روبرو شوند کاربر با این ارور ماشین لباسشویی آاگ مواجه خواهد شد. مشکل اصلی می‌تواند نشتی آب در کف دستگاه باشد در غیر این صورت دلایلی مشابه این موضوع باعث بروز این مشکل شود.

E40

در صورت خرابی قطعات مرتبط با درب دستگاه و یا هر مشکلی که باعث شود تا درب دستگاه به درستی بسته نشود؛ سبب نمایش این کد خطا می‌شود.  در این حالت برای رفع آن باید به بررسی قطعات زیر پرداخت:

 • خرابی میکروسوئیچ
 • برد الکتریکی

E50

این ارور را می توان در مواقعی دید که مشکلی پیچیده برای لباسشویی پیش آمده باشد و احتمالا به خرابی برد اینورتر موتور مربوط می‌شود.

در این حالت فعالیت موتور و دیگ به درستی صورت انجام نمی شود و برای رفع آن باید:

 • برد تعمیر یا تعویض شود.

نکته مهم: هر گونه ایراد در موتور دستگاه میتواند سبب ایجاد صدای زیاد لباسشویی شود.

E60

چنانچه ایرادات در هیتر یا المنت لباسشویی رخ دهد که در نهایت سبب گرم نشدن آب لباسشویی جهت شستشوی لباس‌ها گردد؛ در این حالت شستشو متوقف شده و این کد خطا را خواهید دید. در این زمان باید به بررسی:

حتما بخوانید:  بوگیری ماشین لباسشویی [ دلایل + راه حل ]

سنسور آب دستگاه پرداخت چراکه نمی تواند درجه دما را به درستی به اطلاع برد برساند. در صورت خرابی سنسور دما باید به تعویض آن اقدام کرد.

E80

این کد خطا مربوط به خرابی برد لباسشویی است. توجه کنید برد به عنوان مغز دستگاه شمرده می شود که وظیفه مدیریت فعالیت تمامی قسمت ها و قطعات دستگاه را بر عهده دارد و در صورتی که خراب یا نیم‌سوز شدن آن با این ارور مواجه خواهید شد.

E90

خراب بودن برد و عدم توانایی در ارسال دستور و دریافت اطلاعات از قطعات داخلی، موجب نمایش این کد خطا خواهد شد. برای رفع آن باید:

تعمیرکار به تعویض قطعه و تعمیر ماشین لباسشویی بپردازد.

E9F

چنانچه ایرادات مربوط به قطعی اتصال میان برد اصلی و برد اینورتر باشد این کد خطا به شما هشدار خواهد داد.

نکته: بالا بودن نوسانات شدید برقی از مهم‌ترین دلایل نمایش این ارور است. جهت بررسی دقیق‌تر و رفع مشکل نیاز به بررسی توسط افراد متخصص در این زمینه است.

C1

چنانچه مشکل مربوط به ورود آب به دخل دستگاه باشد؛ این کد خطا را خواهید دید. در این حالت برای رفع آن باید به بررسی موارد زیر پرداخت:

 • فشار آب شهری
 • سلامت شیر برقی
 • شیلنگ آب ورودی

C2

در صورت خرابی پمپ تخلیه ارور C2 نمایش داده خواهد شد. این ارور به طور معمول روی نمایشگر مدل‌های Lavamot ظاهر می‌شود.

خراب شدن پمپ تخلیه دستگاه و ارور ناشی از آن

خراب شدن پمپ تخلیه دستگاه و ارور ناشی از آن

خراب شدن پمپ تخلیه دستگاه و ارور ناشی از آن

C3

این کد خطا به باز نشدن درب لباسشویی به دلیل فعال بودن میکروسوئیچ اشاره دارد. برای رفع ارور آن باید:

قطعات پمپ تخلیه و برد دستگاه مورد بازبینی قرار گیرد.

C5

در صورت داغ بودن بیش از حد دستگاه این کد خطا به کاربر هشدار خواهد داد. برای رفع آن باید:

 • عملکرد سنسور دما
 • قطعات هیتر
 • و موتور بررسی شود.

C7

چنانچه ایراداتی در هیتر یا همان المنت دستگاه رخ دهد؛ این کد خطا به شما هشدار می دهد. برای رفع آن باید:

سلامت عملکرد هیتر را بررسی کرده و در صورت نیاز آن را تعمیر یا تعویض کنید.

حتما بخوانید:  بررسی کیفیت لباسشویی آاگ (AEG)

C8

این کد خطا مربوط به خرابی سنسور دمای آب یا همان NTC است. در این حالت اطلاعات نادرستی درباره دمای آب به برد ارسال می شود که سبب اختلال عملکرد درست دستگاه می شود. در این حالت باید تعمیرکار به بررسی این قطعه بپردازد.

C9

این کد خطا جهت هشدار قطعه تاخو در موتور اختصاص داده شده است. برای بررسی مشکل بهتر است سرعت سنج موتور و سیم پیچ تاخو به طور کامل بررسی شود.

CB

درصورت ورود بیش از حد آب به داخل دستگاه در حین عملیات آبگیری این کد خطا را خواهید دید. برای رفع آن باید:

 • عملکرد شیر برقی
 • و سنسور سطح آب مورد ارزیابی قرار گیرد.

CD

چنانچه خرابی در میکروسوئیچ یا همان قفل درب رخ دهد پیامی هشدار با این کد خطا را خواهید دید. در این حالت قفل درب وظیفه خود را به درستی انجام نمی‌دهد و درنتیجه عملکرد شستشو نیز آغاز نمی‌شود. جهت رفع آن باید به تعمیر یا تعویض میکروسوئیچ بپردازید.

CF

این ارور دستگاه به ما، به بهم خوردن تنظیمات ماژول اصلی دستگاه را تذکر می دهد. برای رفع آن باید:

 • برد اصلی دستگاه مورد ارزیابی قرار گیرد.
 • تعویض کنترل اصلی ماژول نیز راه حل دیگر برای رفع این مشکل است.

کلام آخر

بسیاری از ارور های ماشین لباسشویی آاگ می‌توانند توسط خود کاربر رفع شوند. اما اگر شما نتوانید خود به تنهایی به رفع آن ها بپردازید تعمیرکاران تیم تخصصی و حرفه ای دکتر تعمیرکار به کمک شما خواهند آمد ، بررسی کیفیت لباسشویی آاگ (AEG) را در این مقاله بخوانید.

هم اکنون شعب این مجموعه در سراسر نقاط تهران اعم از شمال و جنوب، شرق و غرب و نیز شهرستان های اطراف آماده خدمت راسانی در کمترین زمان است.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۱ میانگین: ۵]
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
تمامی حقوق برای سایت دکتر تعمیر کار محفوظ است.